Ağız ve Ağız Hastalıkları

Sindirim borusunun ilk boşluğu olan ağız, mukoza dediğimiz ince bir epitel tabakası ile kaplıdır. Mandibula denilen alt çene kemiği ve maksilla denilen üst çene kemiği üzerinde sıralanmış dişler ve yanak ile çevrili olan ağız boşluğu önde dudaklarla kapanır, arkada sindirim ve solunum borusuna açılır. Ağzın içinde birçok kasların birleşmesinden oluşan, çiğneme ve konuşma işlevinde yardımcı, cok hareketli bir organımız olan dil bulunur. Yediğimiz ve içtiklerimizden zevk almamızı sağlayan tat alma duyusunun organı olarak dil bu işlevini üzerinde bulunan tat alma tomurcukları aracılığıyla yapar, besin ve cisimlerden aldığı kimyasal değişiklikleri beyine iletir. Bu tomurcuklar başlıca 4 temel tadı (tatlı, ekşi, acı, tuzlu) ve dokunma duyusunu hissederler. İnce tat farklılıklarında koku alma duyusunun da ortak rolü vardır.
agiz hastalıklarıDilin kuruması ve paslanması (kızıl, tifo, pnömoni gibi) bazı ateşli hastalıklarda, dizanteride, üremide, akut karaciğer hastalıklarında görülür ve teşhiste hekime yardımcı belirtilerin başında gelir. Ağız kokusu (halitosis) denilen, çevreyi ve kişiyi rahatsız eden koku da bazı hastalıkların (asidoz, üremi ve karaciğer koması) belirtisi olabileceği gibi, ağız bakımı ve sağlığına önem vermeyen kişilerde dişeti iltihaplarından (piyore) veya çürük dişlerden de ileri gelebilir.

Dil üzerinde ortaya çıkan ve aft denilen herpetik yaralarla dil iltihapları dilde ağrılı yanma duyusuna (glossodynia) neden olabilir ve hastanın nekime baş vurmasını gerektirir, Bozuk dişler, protezler, bazı enfeksiyon etkenleri (virüsler, mantarlar) ve beslenme bozuklukları da dil iltihabına yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. DERYA OĞUZ dedi ki:

  Diş etlerimde çekilme var.Flor tedavisi gördüm.Dilimin ucunda ve dudağımın iç tarafında da sürekli yaralar oluyorDiş Doktoru 20lik dişlerin çekilmesi lazım dedi.Yaralar bu yüzden olabilir mi?

 2. ali dedi ki:

  selam ben 3 aydır bogazımda kuruluk dilimde ekşilik ve beyazlama var 3 aydır ilaç kullandım agız diş bakımları kullandım ama geçmedi nedir bu ekşilik neden kaynaklanır. not sindirim sistemımde bişi çıkmadı.

 3. zeynep dedi ki:

  merhaba ben zeynep 2 günden beri ağızımda çok kötü bir tuz tadı hissediyorum 2 gün boyunca tuzlu hiçbir şey yemedim sizce bu tat neden kaynaklanıyor? büyüklerime sordum boğazın şişmiş diyorlar acaba esas olarak ne?

 4. kaan dedi ki:

  merhaba.dilimde görünür derecede beyazlama oluştu.ayrıca boğazımda da kuruluk hissediyorum.bunun sebebi ne olabilir acaba.gargara şeklinde bi ilaç kullandım bakteriler için ama geçirmedi.diş fırçasıyla temizlemek de mümkün olmadı.teşekkürler

 5. funda dedi ki:

  merhaba istanbuldan funda ben. dilimin üzeri kıpkırmızı ve pötür pötür yaklaşık bir senedir var doktora gittim bi ilaç verdi tedavi cevap vermeyince yapısal bişe böle devam eder dedi bunun dogruluguna inanmıorum acı ekşi sıcak ve soguk hiç bir şekilde tüketemiorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

 6. diğdem ulukaya dedi ki:

  2006 dan beri konuşamıyorum .als hastasıyım .siz de çaresi var mı?

 7. huri dedi ki:

  5 yıldır sigara kullanıyorum 13 gündür dietteydim birtane ilaç aldım zayıflamayla alakalı2 gündür dilde kuruma öksürük ve bagazımda iltihap oldu doktora gittim agızda mantar tehşisi koydu ama beynim çok kötü uyuşuyor şuan ilaclşardanmı acaba??kendimden korkuyorum doktor sanki pek ilgienmedi benle:((

 8. apdullah dedi ki:

  selam hocam ben sık sık dışkılama oluyorum ve sümük geliyor bir yıl dır böyleyim

 9. AYŞE dedi ki:

  dişlerimde ara ara şiddetli ağrı ve zonklama , sabahları ağız kuruluğu ve ağız kokusu oluyor.her sabah dişlerimi fırcalarım kanama oluyor.Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler..

 10. cansu dedi ki:

  iyi günler yemek yediğimde ağzım kabarıyor ve kızarıyor bogazımda ufak kaparcıklar olusuyor ve bogazımda yutkundugumda benı rahatsız eden bı kıtle var ağzımdada sık sık aftlar çıkıyor lütfen yardım edin yemek yemeyi özledim

 11. YUNUS MUTLU dedi ki:

  selam ben uzun zamandır ağız içinde çıkan yaralarla savaşıyorum,son zamanlarda sabah kalktığım zaman ağzımda yanma midemde yanma hissi ve ağzımda kanama oluyor ve daha hiçbir şey yapmadan kanama oluyor.susuzluk hissi oluyor.yardımcı olabilirmisiniz

BİR YORUM YAZ

sağlık