Ağız Yaraları

Ağız mukozasının iltihaplanmasına genel olarak stomatit, dilin iltihaplanmasına ise glossit adı verilir. Ağız içinde bulunan mikroplar ve mantarlar bir denge halindedirler. Bu dengeyi bozan ve enfeksiyon etkeni olan bakteriler, virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana getirebilirler. Ayrıca bazı kan hastalıklarında ve tedavi için kullanılan ilaçlara bağlı olarak da ağızda yaralar görülür. Ağızdaki dişler ve takma dişler de mukozayı tahriş edebilir Ağız içinde en çok görülen yaraların bir çeşidi, ağrılı olduğu için konuşmayı güçleştiren aftöz stomatit ve herpes (uçuk) denilen, bazen tek veya 2-3 tane bulunabilen 3-5 mm. çapında oval veya yuvarlak, kenarları belirgin kabarcıklardır. Bunların etkeni virüs olduğu için tam bir tedavisi yoktur. Antibiotik ve antimikotik (Tetrasik-lin, Misteklin), ayrıca kortizon, B vitamini kompleksi ve C vitamini verilebilir.
Mantarların neden olduğu ağız yaralarına halk dilinde pamukçuk, tıp dilinde moni-liasis veya müge denir. Bu durum, çocuklarda daha çok görülür. Tedavisinde, antimikotik denilen ilaçlar (Nystatin) veya jansiyan moru (violet de gentiane), metilen mavisi (blue de methylen) gibi eriyikler uygulanabilir.Dilde yaralara frengide, tüberkülozda, difteri ve lösemide rastlanır. Ağız yaraları yanı sıra dilin iltihaplanması ve ağrıması demir eksikliğinden ileri gelen kansızlıklarda, şeker hastalığında görülür. Dilde beyaz ve çatlaklı bir kalınlaşma kanser öncesi bir hastalık sayılan lökoplaziyi akla getirebilir. Ayrıca diltn ön kenarlarında sert bir yüzey üzerinde acılan yaralar dil kanserinin başlangıcı olabileceğinden vakit geçirmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. sahin dedi ki:

  agız hastalıgında yanlış dusunuyorsunuz benim devamlı agzımın icinde yaralar oluyor ama bana gore sebebi yedigimiz yemeklerden oluyor mesela bende en cok acılı yemek yedigimde oluyor bana gore acıklamaları okudum ya mide veya bagırsaklardan gelen durum dıye dusunuyorum

 2. cihan TEMEL dedi ki:

  iyigünler öncelikle tüm hasta arkadaşlara Yüce Allah dan acil şifalar dilerim.bende yaklaşık 9 seneden beri yani 1999 yılındanbuyana ağız yaralarımbir türlügeçmiyor.Benher yoludenedim.hiç biri fayda etmiyor.Fayda edenlerede geçici oluyor.
  1.Düzensiz uyku,2.dengesiz beslenme,3.sinir sitres birşeyleri kafaya sürekli takmak 4.geceleri uykubölünmesivetekrarında geç uykuya dalma bütün bunlar etkili oluyor.Şu anda kara dut ve normaldut meyvesiyiyorum ve elma sirkesi ile gargara yaparak acısını hafiifletmeye çalışıyorum.Ben 40 yaşında Polis Memuru olarak çalışıyorum.gece gündüz çalışma düzensizliği de çok etkilioluyor.Allah cümlesine acil şifalar versin.

 3. cihan TEMEL dedi ki:

  Sabah karnınızı iyidoyurun.Tereyağ bal kullanın. Tahinli veya normalpekmez yiyin. uyanmadan uykunuzu alana kadar uyuyun,uzun süreli kafanızda sıkıntı bulundurmayın.Acılı yemek konusunda arkadaşa katılyorum çok sıcak olançayve içeceklerden kaçınıntekrar acil şifalar dilerim

 4. murat macit dedi ki:

  cihan beye katılıyorum arklar düzensiz hayat şartları artı stres aftların baş sebebidir elma sirkesi ile gargra yapın dilüe edin direkt kullanmayın ben başka çözüm bulamadım ayrıca nasıl olacak bilmiyorum ama stresten uzak durun

 5. Orhan Yaman dedi ki:

  Agiz yaralari icin elma sirkesi tedavisine katiliyorum,Ayrica sabahlari yaklasik bir corba kasigi elma sirkesi icilirse;basta kolestrol olmak uzere bir kisim hastaliklara sifa oldugu soyleniyor.Agiz ve dil yaralari icin zaman zaman biraz fazlaca tuzlu su gargarasi da iyi geliyor.Bizzat ben bundan cok fayda gordugume inaniyorum.Allah cumle hastaliklara sifalar ihsan eylesin.Cunku en buyuk safii O.Selam ve dualarimla.

 6. Samira Seyidova dedi ki:

  Rica ederim benim soruma cevap verin.dilimde 3 tane yara var. 4 gundur devam ediyor. Cok aciyor. Hic bir sey yeyemiyorum. Bence bunun adi stomacitdir. Ne yapsam?

 7. erkan kızıltepe dedi ki:

  bendede surekli agız yarası oluyor ama bir türlü gecmiyor

 8. delal dedi ki:

  slm hocam benim ağzımda yaralar cıkıyo 2 senedir sürekli çıkıyo.
  bırakın su içmeyi ağzımı bile açamıyorum ve bunun geçmesi 10 veya 15 günü buluyo ne olur bana yardım edin hanği bölüm doktoruna gitmeliyim teşekkürler..

 9. eda dedi ki:

  benim kardeşimin dudagında yaralür çıkıyor

 10. 1231546 dedi ki:

  benddede şu anda 4-5 tane war tuzlu su ile gargara yapıyorum bu yaraların sebebi baharatlı yiyecekler örnek cips acil şifalar.(…)

 11. adnan usta dedi ki:

  benim üç yıldır ağız ve diş diplerinde iltihaplanmalar var ayrıca dilimin kenarlarında sertlikler var yara olup kanama yapıyor dilimin üstünde beyazlıklar diş dibinde sivri uçlar oluşmakta patlattığım zaman devamlı iltiap akıyor ayrıca ağzımın içinde yanma hissi duyuyorum ne olabilir saygılar ve iyi çalışmalar dilerim

 12. doğa dedi ki:

  Daha 11 yaşında olmama rağmen ağzımda yaralar çıkıyor.Bazen iltihaplanıyor.Bu sorunu nasıl çözümleyebilirim?teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

sağlık