Akondroplazi

Gövde, normal olduğu halde başın daha büyük, kol ve bacakların ise çok kısa olduğu bir şekline akondroplazi denir. Kalıtımsal bir bozukluk olup her iki cinste de görülür. Nedeni belli değildir ve tedavisi yoktur. Akondroplazili cüceler hipozif bezinin bozukluğu ve büyüme hormonlarının yetersiz salgılanması sonucu oluşan, baş, gövde, kol ve bacakların orantılı olarak küçük kalmış olduğu cücelerden (parmak çocuk) farklıdır.Akondroplazili yani uzun kemiklerinde kıkırdakların kemiğe dönüşmesinde bozukluk olan bu tip cücelerin çoğu doğumdan kısa bir süre sonra ölürler. Yaşayan cücelerin ise hormonal sistemlerinde bir bozukluk yoktur, zekâları da normaldir. Oldukça sağlıklı geçen hayatlarını genellikle sirklerde çalışarak sürdürürler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. dencan dedi ki:

    Açıklamanızla Sirk maymunu yaptınız insanları. E yuh yani. Bir ilan verelim de bütün akondroplaziler sirklerde iş bulmak için bir yerde toplansınlar.Nasıl bir sağlık bilgisi sitesi bu , ayıp yahu ne ucuz bir bakış açısı. Yazıklar olsun.

  2. Binnaz dedi ki:

    Kesinlikle siz bi sağlık sitesi olamazsınız. Bu nasıl bir anlatımdır. Ne demek sirklerde iş bulurlar. Yuh diyorum size. Yazık.

BİR YORUM YAZ

sağlık