Alerjiler

Alerji, insanlarda normal olarak her­hangi bir rahatsızlığa ya da zarara yol açmayan bir maddeye karşı, belirli ki­şilerde oluşan aşırı duyarlılıktır. Alerji­ler, bedenin hemen her bölümünü etkileyebilir ve çiçek tozlarından tırnak cilasına kadar, çok çeşitli doğal ve ya­pay maddelerden kaynaklanabilirler.
Belirtilerinin tehlikeli olmasına ve en azından görüldükleri kişileri çok ra­hatsız etmelerine karşın, bir alerji tep­kimesinin yaşamı tehdit edici duruma gelebilmesine çok ender rastlanır.
NEDENLERİ:
Alerji tepkilerine yol açan pek çok madde vardır. “Alerji yapıcı” (alerjen) diye adlandırılan bu maddeler, besin­leri ve besinlerdeki katkı maddelerini, ev ve sokak tozlarını, çiçek tozlarını, tüyleri, hayvan kürklerini, böcek ısır­malarını da içeren çok geniş bir yelpa­zeye yayılır.

Alerjilerin aynı ailenin çeşitli üyeleri içinde görülmesine oldukça sık rastlan­dığından, herhangi bir (ya da birkaç) maddeye alerjiniz varsa, çocuğunuza da kalıtım yoluyla bu alerjiyi aktara­bilirsiniz.
BELİRTİLER:
Genel olarak, bir alerjinin belirtileri, bedenin alerjiye yol açıcı maddenin etkisinde kaldığı bölümlerinde görülür. Sözgelimi, çiçek tozu gibi havada uçan bir alerji yapıcının en şiddetli etkisi gözlerde, burunda ve solunum yol­larında ortaya çıkar; burnun akmasına, hapşırmaya, soluk alıp-verme güçlük­lerine yol açar. Besin alerjileri, dudakların şişmesiyle, mide bozulmalanyla, ishallerle kendini gösterir. Bir metal alerjisi, genellikle deride, lastik alerjisiyse sözgelimi bir iç çamaşırındaki lastiğin çocuğun derisine değ­diği yerde ortaya çıkan bir döküntüyle sonuçlanır.

Buna karşılık, kan dolaşımına giren bir alerji yapıcı, bedenin hemen her ye­rinde tepkilere yol açar. Bu durum özellikle besin alerjilerinde gözlenir: Dö­küntülere, egzamaya, astıma ya da aşı­rı duyarlılık tepkilerine yol açabilirler.
TEDAVİ
Alerjilerin kesin tedavisi henüz buluna­mamıştır; bununla birlikte, durup du­rurken ortaya çıkabilecekleri gibi, apansızın kendiliklerinden yok olabilir­ler. Genellikle bir alerji tepkisinin kesin nedenini belirlemek zordur. Soruna neden olan madde kesin biçimde belirlenebilmişse, çocuğunuz şanslı demek­tir: Alerji yapıcı maddelerle temasını önlemenizden başka şeye gerek kal­maz. Sözgelimi, çilek yemesini önleye­bilir, kedi kıllarım temizleyebilir, bir banyo pudrasını değiştirebilirsiniz. Doktorunuz, çocuğunuzu hangi alerji yapıcının etkilemekte olduğunu ortaya çıkarmanın en doğru yollarını size öne­recek, ayrıca, belirtileri hafifletmek için bazı ilaçlar verecektir. Çocuğa krem, damla, tablet ya da losyon biçi­minde verilebilecek pek çok antihistamin türevi vardır.
SIK RASTLANAN ALERJİLER:
Alerji Alerji Yapıcı Belirtiler Tedavi Korunma
Astım Toz akarları (çok küçük hayvancıklar), havyan kılları, çiçek tozları, bazı besinler ve besin katkı maddeleri Solunum güçlüğü: Hırıltı Bronş, genişleticiler, steroyitler Evi tozsuz tutun, çiçek tozlarından sakının, alerji yapıcı besinlerden uzak durun
Temas deri iltahabı Alerji yapıcı ile temas Kaşıntılı, kabartılı iltahap Doktorun yazacağı kremler Alerji yapıcılardan temastan kaçının
Besin Alerjisi Hemen her besinden kaynaklanabilir. Mide bozukluğu, bulantı, Prick testi Eliminasyon testi Alerji yapıcıyı teşhis için provakasyon testi Perhiz yapın: alerji yapıcı besinlerden kaçının
Saman Nezlesi Çiçek tozu Ağrılı, kaşıntılı gözler, akıntılı ya da tıkalı burun, uzun süren hapşırmalar Akıntılı ya da tıkalı burun, uzun süren hapşırmalar.

Alerjiyi belirlemek için Pick testi,

Belirtileri hafifletmek için antihistamin iğneleri ve tabletleri

Pencereleri kapalı tutur Çiçektozlarının havada uçuştuğu dönemlerde açık havadan sakının Güneş göziıigü takın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık