Alzheimer Hastalığındaki Bozulma Değişiklikleri

Dört milyon civarında Ameri­kalı, demansın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığından muzdariptir. Bu hastalık genellikle, 65 yaş üstü kişileri etkiler ve risk, yaşlanmayla beraber artar. Alzhe­imer hastası olan kişilerin takriben yüzde 10’unda, kişileri 40’lı ve 50’li yaşlarında etkileyen ve kalıtsal olan, bir erken-atak görülür.

Her ne kadar bu tıbbi geliş­meler bitirici bir tedaviye ulaşılmasını henüz sağlayamamış olsa da, Alzheimer hastalığının sebeple­rinin anlaşılmasında büyük ilerle­meler kaydedilmiştir. Beyin hücre­lerinin ölümü ve nörotransmiter acetycholine’nin azalması ya da tükenmesi, bu hastalığın semptomlarından sorumludur.

Hücre ölümlerinin önemli sebeplerinden biri, beta-amyloid adlı protein‘dir. Bu protein, beyin hücreleri tarafından doğru bir şekilde üretilmeyince, özellikle beynin hafıza ve düşünme fonksi­yonları için önemli bölgele­rinde, hücreler hasar görmektedir. Beyin hücrelerinde üretilen ya da vücudun başka yerlerinden beyne giden birkaç protein (apolipoprotein E4 adı verilen bir protein de dahil olmak üzere), muhtemelen beta amyloid üstündeki etkilerine bağlı olarak, Alzheimer hastalı­ğının riskini arttırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık