Ameliyattan Sonra Sperm Sayısı Düştü

32 yaşındayım ve 5 senelik evliyim. Benim çocuğum olmuyor. Küçükken kabakulak geçirmişim, gittiğim bir doktor “Çocuğun olmaz” dedi. Daha sonra varikosel ameliyatı olmam gerektiğini söyledi. 2007 yılında bu ameliyatı olmadan önce sperm sayım 12 bindi. Şimdi ölçtürdüm, 10 bin civarı. Ameliyattan sonra düşme aldu. Ben şu durumda ne yapabilir hangi tedaviye önlenmeliyim.

Kabakulak adı verilen ve tükürük bezlerinde görülen viral hastalık sadece ergenlik sonrası oluştuğunda bazen yumurtalara da sirayet ederek belirgin şişlik e ağrı ile seyreden bir tablo ortaya çıkarabilir. Bu şişme sonucu yumurtanın etkilenerek sperm üretemez hale gelmesi sık görülen bir sorundur, bu durumun çift taraflı olduğu hallerde ise kısırlık taya çıkabilir. Bu gibi durumlarda varikosel neiiyatı fayda sağlamayacaktır. Sizde çıktığını söylediğiniz sayılar çift taraflı bir olay içirmediğinizi düşündürüyor. Yapılan varikosel ameliyatı başarılı bir mikrocerrahi teknik ile yapılmadıysa sorun devam ediyor olabilir düzeltici bir mikrocerrahi önerilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. turan dedi ki:

    ben çift taraflı varikosel ameliyatı oldum ameliyat sonrası 3 ay sonra kontrollerde sperm sayım yüksek çıktı yaklaşık 8 ay sonra yaptırdıgım tahlillerde sayılar ve hareketlilik yok denecek kadar düştü üstelik testislerim yukarı dogru karın boşluguna saklanıyor resmen yaşım 23

  2. abdullah dedi ki:

    ben 6 ay kadar önce varikosel ameliyatı oldum.O zamanlarda sperm sayım 20 milyondu.Ameliyattan 3 ay sonra yine spermiyogram yaptırdım 14 milyona düştü. dün spermiyogram yaptırdım ve bana test sonucumu vermediler.nedenini öğrendiğimde sperm sayımın 2 olduğunu söylediler bu sanırım 2 milyon ve benden yine test istediler.Acaba bir sorun olurmu ne yapmalıyım Lütfen yardımcı olun.

BİR YORUM YAZ

sağlık