Anksiyete – Bunaltı ve Kaygı

Anksiyete ve stres insanların yaşamlarını devam ettirmeleri ve tehlikeli durumlar­dan korunmaları açısından oldukça önemlidir. Anksiyete kaygı veya bunaltı olarak tarif edilebilir. Anksiyeteli kişi, sıkıntılı ve heyecanlıdır, aniden kötü bir haber ala­cakmış gibi ya da kötü bir şey olacakmış gibi hissedebilir. Bu ruhsal belirtilere çar­pıntı, nefes darlığı, terleme, titreme gibi bedensel belirtiler de eşlik edebilir. Sağlık­lı kişilerde yaşanan korku ve kaygının nedeni bellidir. Hastalık durumunda ise, ne­densiz yere korku ve kaygı duyulur.

Hastalık düzeyinde kaygı tek başına olabilir; bu durum anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır. Bu duruma depresyon, alkoilü-madde bağımlılığı, tiroid bezi hastalıkları gibi çeşitli bedensel ve ruhsal hastalıklar da eşlik edebilir. Anksiyete bozuklukları benlik algısında gerileme, sosyal izolas­yon, sosyal işlevlerde yetersizlik ve akademik başarısızlıklarla birlikte ortaya çıkar. Çocuklarda sıklıkla baş ağrısı, karın ağrısı ve bağırsak sendromu gibi fiziksel belir­tiler görülür. Anksiyetenin kısa vadeli belirtileri arasında ağız kuruluğu, avuç içle­rinin terlemesi, hızlı nabız atışı ve yürek çarpıntısı yer almaktadır. Uzun vadeli be­lirtiler, anksiyete hastasına ciddi rahatsızlıklar verir. Bu rahatsızlıkların arasında nefes darlığı, baş ağrısı, yorgunluk, karın ağrısı, ishal, uykusuzluk ve iştah kaybı yer almaktadır. Çocuğunuzda bu belirtileri gözlemliyorsanız, hemen bir uzman yardı­mı almanız gerekmektedir.

anksiyeteAnksiyete için önerilen modern tıp tedavileri
Danışmanlık ve psikoterapi tavsiye edilmektedir. İlerlemiş olan anksiyete bozuk­lukları için “psikotropik” ilaçlar kullanılabilir.

Doğal sağlık tedavileri
•Kronik vakalar için homeopati alanında yürütülen tedavileri deneyebilirsiniz. Akut anksiyete nöbetleri için aşağıdaki tedavileri seçebilirsiniz:
• Aniden görülen panik ataklar için bıldırcın otu uygundur.
• Çocuğunuz kendisini gereksiz yere tehlikede hissediyorsa, huzursuzsa ve aşırı temiz ve düzenli olma gibi takıntıları varsa, arsenik tercih edilebilir.
• Çocuğunuz ölüm gibi konular üzerine yoğunlaşmışsa, “Nat. Mur.” adlı maddenin kullanımı uygundur.
• Vefat gibi ani üzüntülerde, herbalizm alanına orijinal adı ile geçmiş olan “Ignatia” (ignat fasulyesi) kullanılabilir.
•Bitkisel terapiler sinirleri yatıştırır ve çocuğunuzu rahatlatır. Örneğin kedi otu­nun sakinleştirici etkisi vardır.
•Bastırılmış kızgınlıkla gelen ani depresyonda hardal, kızgınlık veya kırgınlık için söğüt, ümitsizlik için karaçalı, kendine güvensizlik halinde melez çamı ve kendinden önce hep başkalarını düşünme durumunda peygamber çiçe­ği kantaron yararlı olabilir.
•Derin ümitsizliğe kapılmış ve özellikle ruhsal bunalımda olan kişilere tatlı kes­tane önerilir. Ceviz ise hayatında önemli değişikler yaşamakta olan, hayata karşı ilgisini kaybetmiş ve ümitsizliğe kapılmış kişilere önerilir. Aspen’den (ya­ni toz ağacından) sebepsiz korkular için faydalanılmaktadır. Bach Çiçek Terapisi’ne göre hastalıkların nedeni zihinsel ve duygusal nedenlerden kaynakla­nır. Korku, umutsuzluk, kaygı, mantıksızlık ve yorgunluk gibi duygusal sorun­lar, birçok hastalığa davetiye çıkarır. Burada temel görev, yabani bitkilere, çi­çeklere ve ağaçlara düşmektedir. Bu bitkiler, çeşitli duygusal sorunların teda­visine destek olmak için kullanılır. Bitkilerin pozitif gücü, vücuda nüfuz ede­rek, insanlara pozitif bir bakış açısı kazandırır.
•Banyo küvetinize lavanta yağı, tatlı badem yağı, bergamut ve çekirdek yağı ka­rışımından birkaç damla damlatırsanız, çocuğunuzun sinirlerinin yatıştığını göreceksiniz.
•Çocuğunuzun B vitamini tüketiminin yeterli olup olmadığına dikkat edin. B vitamini sinirler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Faydalı terapiler
Aromaterapi, refleksoloji, akupunktur, herbalizm, homeopati, yoga, hipnoterapi ve çiçek esansları.

Evde yapabilecekleriniz
•Çocuğunuzla olan iletişiminize önem verin; çocuğunuzla kendisini rahatsız eden her türlü konuda konuşmaya çalışın. Çocuğunuzun okulda herhangi bir sorununun olduğunu hissederseniz, kendisinin arkasında olduğunuzu bilme­sini sağlayın. Çocuğunuz karşılaştığı her türlü sorunu size anlatabilirse, size
•Çocuğunuzun uykusunun düzenli olmasına dikkat edin. Düzenli uyuyan ço­cukların sinirleri de sağlam olur.
•Çocuğunuzun aerobik ve yoga gibi yararlı egzersizler yapmasını sağlayın. Bu eg­zersizler çocuğunuzun adrenalin seviyesini de etkileyerek rahatlamasını sağlar. İdeal bir adrenalin seviyesine sahip olan çocuklar kendilerini sakin hissederler.

Çocuğunuzun beslenmesine çok dikkat edin. Şekerli gıdaların gereğinden fazla tü­ketimi kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Bu da çocuğunuzun kendisini huzursuz hissetmesine neden olur. Çocuğunuzun karbonhidrat tüketimine dikkat ederek öğünlerinin düzenli olmasını sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. mert dedi ki:

  Merhabalar ben mert 23 yaşındayım.Cinsel organımda sola dogru eğiklik var ve ben bununla nasıl baş edeceğimi tedavisini bilmiyorum.Doktora gitmeyede utanıyorum.Herhangi bir ilaç tedavisi varmıdır varsa ilacını almakistiyorum.Bir şekilde normal olmasını istiyorum.Neden eğri olduğunuda bilmiyorum.Bu konuda bana yardım ederseniz çok mutlu olurum.

 2. tezcan dedi ki:

  slm hocam bir kaç aydır içimde bir sıkıntı oluyor nefes alamıyormuş gibi doktora gittim bir şey göremediler tahliller anlıyamıyorum neden oldugunu

 3. ..s... dedi ki:

  merhaba hocam. ben 13 yaşındayım.babamla şiddetli geçimsizliğim var. babam çok titiz ve her zaman aksi. buda beni ve ailemi korkutuyor ve bu yüzden ondan korkuyoruz.bi anı bi anına uymuyor.hep diken üzerinde sinirini kontrol edemiyor.hep şiddete başvuruyor.insanları anlamak istemiyor gibi.aileme ve bana karşı tavırları çok sert.ama dışarıdaki insanlara melek . babam 2 yüzlü gibi.dışarıda hiç tanımadığı insandan konu açıp karakterini bildiğini sölüyo o kişi hakkında küüfür ediyor. herşeyin hep en önce olumsuz tarafına bakıyor ve orada yoğunlaşıp kalıyor.
  babamla konusmaktan çekiniyorum.eksik bi noktamı bulup beni azarlayaca yada şiddete basvuracak diye. bu yüzden başım ağrıyor,kalbim sık sık atıyor,dizlerim ayaklarım kollarım yüzüm heryerim titriyor.biri ayağa kalk dese düşüp bayılacakmısım gibi oluyor bu gün içerisinde bana 8-9 kez oluyor. en mutlu günümde bile hep içimde bir sıkıntı var.yüzüm aşırı kızarıyor.korkudan ne yapacağımı bilmiyorum.okuldaki derslerim aksıyor.saat gece 11 yatsam gece 12:30 a kadar uyuyamıyorm.bu mutlu günlerimde az tedirgin günlerimde çok fazla oluyor.sabah 5-6 gibi uyanıyorum.yataktan kalkmak istemiyorum.okula gitmek istemiyorum.arkadaşlarımla çevremdeki insanlarla iletişim kuramıyorum.kurduğum zman aşırılık yapıyorum.çok aptalca göründüğümü,konuştuğumu düşünüyorum.içimde hep bir tedirginlik var boyum 156 kilom 42 .. sürekli kilo veriyorum.kilo alamıyorum.sabah kahvaltı yapamıyorum öğlen bişiler yiyorum.aksamları tektük atıştırıyorum..her zman çok tedirginim bu yüzden üşüyorum.karnım sürekli ağrıyor.bazen kabız oluyorum.. ciddi bi hastalığım olduğunu düşünüyorum.içimdeki beni birtürlü dısarı vuramıyorum.sıkılıyorum.benim ve ailemin pskolojik rahatsızlıkları olduğunu düşünüyorum.bu rahatsızlığında babamdan kaynaklandığını düşünüyorum.bize sürkekli baskı yapıyor.iğrenc seler sölüyor.çalısmıyor.sinirlendiği zman yüzü morr rengi oluyor.ben bu durumdan şikayetçiyim.şu iğneyi neden suraya koydun diyor. bizi korkutuyor.şiddet uyguuyorr.. 🙁 yardımınızı ve bir cevabınızı bekliyorum.

BİR YORUM YAZ

sağlık