Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler beniçinci ve çıkarcıdırlar ve daima toplumun norm ve kurallarını hiçe sayan davranışlar sergilerler; empati ve pişmanlık duymaktan yoksundurlar. Evvelce, bu tür bir bozukluğu olan kişileri tanımlamak için psikopat terimi kullanılıyordu. Belki de nüfusun yüzde l’i, antisosyal kişilik bozuk­luğundan muzdariptir. Hapis­hanede yatanların yüzde 15 ila 20’sinde bu durumun söz konusu olduğu düşünülmektedir.

Antisosyal kişilik bozukluğu, 18 yaş üzerindeki kişileri tanım­lamak üzere kullanılır. Mamafih, antisosyal davranış genellikle çocukluk çağında başlar, ve okulu asma, kurallara karşı gelme, hırsızlık, madde kullanımı ve vandalizm şeklinde tezahür eder.

Antisosyal kişilik bozukluğu olan yetişkinler, kanunları çiğneyebilir, fiziksel olarak tecavüzkar olabilir, kişisel sorumluluklarını yerine getir­meyebilir, empati yoksunu olabilir ve hatalı eylemlerine dair çok az pişmanlık duyabilirler.

Genellikle yakın ilişkileri fazla uzun sürdüremezler. Bu antisosyal davranışlara rağmen, söz konusu kişiler, başkalarını kendi çıkar­ları doğrultusunda kullanmak için geçici olarak çekici, cana yakın ve baştan çıkarıcı olabilirler. İstedikle­rini elde ettikten sonra çekicilik ve cana yakınlık kaybolur.

Tedavinin amacı, ya davranış terapisi ya da psikoterapi yoluyla bireyi ıslah etmek, iyileştirmektir. İlaçlar etkili değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. serpil balaban dedi ki:

    eşim 15 yaşından beri antisosyal kişilik bozukluğuna sahip maddi manevi aileyi sefalete sürükledi şu anda 55 yaşında şiddet yalam para savurganlığı devam ediyor doktru reddediyor çok zor durumdayım mahkemeye versem doktora gitmek için mecbur olurmu.iyi günler

  2. sadiye güler dedi ki:

    yeğenim ilköğretim 2. sınıfa gidiyor. bu son birkaç aydır çok bunalımda hem kendini hemde ailesini çok üzüyor. ailesi onu psikiyatriye götürüyor o ilaçların içini döküp tekrar kutusuna koyuyor.ve yalan söylemeye evden para çalmaya başladı,arkadaşının tlf.çalmış sen mi aldın dediklerinde okadar inandırıcı yalan söylüyor ki hepimiz inanıyoruz.ne olur bir yol gösterin ne yapmamız hangi doktora gitmemiz lazım. şimdiden teşekkürler

BİR YORUM YAZ

sağlık