Aşırı Derecede Zayıflık

Kronik ateşli bir hastalığın veya hormonal bozukluğun sonucu meydana gelen ileri derecede zayıflık haline kaşeksi denir.
Hormonal sebebe bağlı kaşeksiler içinde genellikle bir doğumdan sonra hipofiz ön lobunun atrofiye uğramasına bağlı olarak meydana gelen Simmond kaşeksisi ender bir hastalıktır. Proteinsiz gıda ile beslenen veya iyi gıda alamayan kimselerde büyü­menin geri kalması, karaciğerin büyüme­si, ishal gibi belirtilerle ortaya çıkan Kwashiorkor sendromunda da kaşeksi ön plan­dadır.
Habis tümörler de hastayı ölüme doğru götürürken kaşeksi denecek bir zayıflama hali meydana getirebilirler.
Bunlardan başka şeker hastalığında, uremide, hipertiroidide ve psikojenik sebebe bağlı anorexia nervosa denen inatçı iş­tahsızlık hallerinde de zayıflama aşırı de­recede olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. elif dedi ki:

  ben çook zayıfım ve çook da boyum küçük nasıl kilo alabilirim ve boyumu uzata bilirim lütfen yardımcı olursanız çook sevinirim lütfen rica ediyorum..

 2. sibel dedi ki:

  yha benim kilom 30 byum 147 ve 8 e geçtim ama ergenliğede giridm tüm gelişmeleri yaşadım adette oldum ama zafıfım ve boyumun uzamasını istiyorum ailemdekiler uzun boylu acaba bende ileridemi uzayacağım lütfen cevap verin lütfen.

 3. filiz dedi ki:

  ben çok zayıfım nasıl kilo alabilirim lütfen yardımcı olun kilo almak istiyorum

 4. sefa dedi ki:

  filiz kilo almak istoyorsan yatmadan önce yemek ye öyle yat ayrıca yumurta gibi besinleri çok tüket yağlı yemekler ye sporda yap hatta yani elinden geldiğince ye kilo alırsın ama sadece yemek yeme sporda yap düzgün bir şekilde klo alırsın ozman hem vücudunu bozmazsın

 5. hakan dedi ki:

  Filiz sen sefa’nın “kilo almak istoyorsan yatmadan önce yemek ye öyle yat ayrıca yumurta gibi besinleri çok tüket yağlı yemekler ye sporda yap hatta yani elinden geldiğince ye kilo alırsın ama sadece yemek yeme sporda yap düzgün bir şekilde klo alırsın ozman hem vücudunu bozmazsın” Dediğine bakma mutlaka bir doktora görünmelisin.

 6. ferhat dedi ki:

  benim boy 1:84 kilom 53 kilo almam lazım. Body yapıorm ne yesem vücut tekrar 53 kiloya çekiyo ne onerirsiniz?

 7. meral dedi ki:

  ben kilo almak istiyorum ama hic istahim yok ne lazim yapam bana bisey onerin tmama sagol????????

 8. mustafa dedi ki:

  167 boy ve 45 kilo
  tahliller yapıldı gaitada solucan arandı birşey bulunamadı
  buna rağmen hasta olmuyorum yılda 1 ya var ya yok

  acaba vücudun yapısından mı kaynaklanıyor

 9. yeTeerr dedi ki:

  1.63 boyundayım 32 kiloyum ama kio alamıyorum yardım edn lütfeeennn

 10. serhat dedi ki:

  benim zayıflık psikolojimi etkiliyor hemde çok kendimi normal göremiyorum 181 boy 59 kiloyum intiharı bile düşünüyorum benimkisi hormonal olabilir türkiyede bu işii bilen bi doktor var mı lütfen biri bana söylesin derdime dermen

 11. smoş dedi ki:

  bende çok zayıfım boyum 1 62 kilom 49 kio almam için ne öneriyorsunuz?

 12. smoş dedi ki:

  boyuma göre kilm çok az ama iştahim yok bana yardimci olun iyi geceler

 13. eda dedi ki:

  merhaba. ben 23 yaşında 1 aylık evliyim. boyum 1.50 kilom 42. spor yapıorum kan tahlilleri yaptırdım ama nafile. 3 sene önce okul zamanı 1 ayda 8 kilo verdim ve şimdi bitürlü toparlanamıyorum. ne yapmalıyım?

 14. sedat karataş dedi ki:

  yaşım 38 boy 1.68 50 kiloyu geçemiyom yardım edin lütfen

 15. gerizekalisevgilimbenim dedi ki:

  20 yaşındayım 193 santimetre boyundayım fakat, küçükken 11 adet kutu cola içerek ölüme meydan okudum; şimdilerde ise bunun cezasını çekiyorum. yemek yemek istemiyor, kendimi çok halsiz hissediyorum. ishal oluyorum bazı bazı, sistemlerde bi bozukluk var; testler ise çok bormal, hatta iyi çıkıyor. nabıcam ben böyle, hayat mı bu ya. bi insan neden yamek istemez ki? iştahsızım, yaşıtlarım aç gibi bulduğu her şeyi yerken ben önüme konulan bir tabak yemeği görünce ‘off şimdi kim yiyicek bunu’ şeklinde tepki veriyorum. YARDIM EDİN!!!

 16. merwish dedi ki:

  ben 16 yaşındayım boyum 159 kilom 38 çok zayıfım KİLO ALMAK İSTİYORUM….ACİL….

BİR YORUM YAZ

sağlık