Astigmatlık

Gözleri sağlıklı kişide saydam tabaka bir küre dilimi biçimindedir ve eğriliği her yöne doğru aynıdır. Bu sayede ışın­lar bütün doğrultularda aynı oranda kı­rılarak odak noktasına yönelir. Saydam tabakanın eğriliği bütün yönlere eşit biçimde dağılmıyorsa ve özellikle birbirini dik açıyla kesen doğrultular arasında eğrilik farkı varsa ışınlar mer­ceği geçerken farklı oranlarda kırılır.

Astigmatlıkta haç biçiminde bir nesneye bakarken haçın yatay ve dikey çizgi­leri eşit odaklanamayacaktır. Çünkü bu çizgilerin ışınları farklı eğrilikteki mer­cek alanlarından geçer.

Astigmatlık genellikle doğuştandır. Ama cerrahi girişimle saydam tabakanın kesilmesine, saydam tabakada ilti­haplanma ya da travmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Olguların en azın­dan yüzde 90’ında astigmatlığın düzel­tilmesi kolay değildir.

Saydam tabaka eğriliğinde ağır biri bozukluk yoksa, kişi kırılma kusurunun farkında olmayabilir. Çünkü refleks olarak görüntüyü iki dikey düzlemden birinin üstünde uyum yaparak birleşti­rir.

Bu nedenle astigmatlıkta genellikle iki odak uzaklığı arasında uyum sağla­mak için sürekli değişen odaklamaya bağlı yakınmalar ortaya çıkar. Hasta bu yorgunluk nedeniyle baş ağrısı, gözkürelerinde ağrı, gözlerde ağırlık hissi ve yanmadan yakınır. Gözakları kızarmış­tır. Bu yakınmalar, örneğin film izler­ken artar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. figen dedi ki:

  lutfen bana yazin goz problemim su yani doktor su tehsisi koydu ben pek anlayamiyorum ve vitamin hap verdi sizce duzelirmi
  tehsis su cevap bekliyorum juremile musculat degeneration astigmatizma verdigi tablet lutein cevap bekliyorum

 2. jeffznr dedi ki:

  Tedavisi nasıl oluyor acaba?..

 3. jeffznr dedi ki:

  Benim de yiğenim var 2yaşında doktor gözlük kullanması gerek dedi de acaba başka tedavisi varmı?..Doğutanda olan bir hastalık deil..???

BİR YORUM YAZ

sağlık