Atom Tedavisi

Atom Tedavisi Nedir?

Prof, Dr Levent Kabasakal: Halk arasında radyoiyot tedavisine verilen isimdir. Radyoiyot gama ve beta diye iki çeşit ışın yayar. Uzak mesafelere yayılan gama ışınıyla sintigrafi yapılır. Yaklaşık 5 milimetre mesafede etkili olan beta ışınıyla da tiroid hastalıkları tedavi edilir.

Yeni Bir Tedavi Yöntemi mi Nasıl Uygulanır?

Prof. Dr Levent Kabasakal: Hayır, Atom tedavisi 65 yıldan fazla süredir kulîanılıyor. Bu süre içinde milyonlarca hastaya uygulandı. Ülkemizde ilk kez 1954 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde kullanıldı. Atom tedavisi kapsül veya sıvı şeklinde uygulanıyor ve ağız yoluyla alınıyor. Sıvı şekli su tadandadır, hastayı rahatsız etmez.

Peki Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılıyor?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Atom tedavisi tiroid bezinin çok hızlı çalıştığı hipertirotdi durumunda (zehirli guatr) ve tiroid bezi kanserlerinin tedavisinde kullanılabilir. Hipertiroidi tedavisinde düşük dozlarda, tiroid kanserinde yüksek dozlarda kullanılır.

Radyoiyot nasıl etki eder?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Ağız yoluyla alman radyoiyot bağırsaklardan ernilir ve kana karışır. Vücutta bulunan iyodun neredeyse tamamı tiroid bezinde tutulur ve T3, T4 dediğimiz hormonların yapımında kullanılır.

Atom Tedavisi Hastaya Zarar Verir mi?

Prof Dr. Levent Kabasakal: Tedavi uygulanan hastalar yıllarca takip edildi. Sonuçlar atom tedavisinin çok güvenilir olduğunu ortaya koydu. Aslında bu yöntem özellikle kanser tedavisine örnek olacak niteliklere sahip. Çünkü verilen radyoiyot sadece tiroid bezinde birikiyor. Bu da şu anlama geliyor: Tedavi sadece hastalıklı dokuyu etkiliyor, diğer dokulara zarar vermiyor. Özetle, atom tedavisi hastada belirgin bir rahatsızlık yaratmaz.

Atom Tedavisi Tekrarlanabilir mi?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Hastalık düzelene kadar veya hastanın tedaviye ihtiyacı olduğu kadar tekrarlanabilir. Ancak atom tedavisi oldukça etkilidir, iyi hesaplanmış bir dozla genellikle 1 uygulama yeterli olur. Ancak bazı hastalarda hastalık daha dirençli olabilir. Nadir olan bu tür hastalara daha fazla verilmesi gerekebilir.

Atom Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanmaz?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Hamile ve emziren hastalara uygulanmaz. Bunun dışında her yaşta ve cinsteki hastalara uygulanabilir.

Atom Tedavisi Kısırlık Yapar mı?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Atom tedavisinin kısırlık yaptığı fikri doğru değil. Bugüne kadar böyle bir bulgu saptanmadı. Aton tedavisinden sonra hastalar hamile kalabilir»* doğum yapabilir ve emzirebilir. Ancak tedavi sonrası hastalara 6 ay hamile kalmalarını önermiyoruz. Çünkü bu süre içinde hastaların tedavilerinin tamamlanması gerekiyor.

Atom Tedavisinin Ne Gibi Yan Etkileri Vvar?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Genellikle rahatsızlık vermez. Nadiren boyunda ağrı olur. Tükürük bezlerinde şişlik görülebilir.

Tedaviden Önce Bir Hazırlık Gerekir mi?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Evet Tiroid kanseri nedeniyle tedavi olacak hastaların 4 hafta tiroid ilaçlarını kesmeleri gerekir. İyot ihtiva eden yiyecek ve içeceklerden kaçınmalan istenir. Bazı ilaçlı tıbbi filmlerin çekilmemesi gerekir. Hipertiroidi hastalarının da tedaviden 3-5 gün önce tiroid ilaçlannı kesmeleri istenir.

Atom Tedavisinden Sonra Hastalar Karanlık Bir Odaya mı Konur?

Prof, Dr. Levent Kabasakal: Hayır Tam tersine, özel olarak hazırlanmış bu odalar geneliikie aydınlık ve konforludur. Belli bir dozdan daha yüksek radyoiyot alan hastalar, tedavi odalarında yatırdır. Bu odaların duvarlarında ve kapılarında özel malzemeler vardır ancak dışandan fark edilmez. Hastanın üzerinde bulunan radyoiyottan yayılan ışın miktarı azaldıktan sonra hastalar taburcu edilebilir. Her hasta için farklı olmakla birlikte genellikle 3 -4 gün içerisinde hastalar evlerine gönderilebilir.

Taburcu Olduktan Sonra Hastanın Çocuklardan Uzak Durması Gerekir mi?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Atom tedavisi alan hastalar taburcu olduktan sonra çocuklannı hemen görebilir ve çocukianyla bir arada bulunabilir. Ancak belli kurallara uyulması koşuluyla… Çocuklarını ve yakınlarını yaklaşık 2 hafta öpmemeleri istenir. Bu süre içerisinde uzun süre yakın mesafede bulunmamaları gerekir.

Taburcu Olduktan Sonra Hastaların Nelere Dikkat Etmeleri Gerekir?

Prof. Dr. Levent Kabasakal: Atom tedavisinden sonra uyulması gereken 3 önemli konu var. Mesafe, süre ve temizlik. Hastalar yaklaşık 2 hafta süreyle çevrelerindeki insanlarla uzun süreli yakın mesafede bulunmamalı. Mesafe ne kadar artarsa (örneğin 2 metre) beraber bulunma süresi de o kadar uzar. Hijyen diğer önemli bir faktör. Verilen radyoiyot idrarla atıldığından tuvalet temizliğine, çamaşır, çatal kaşık gibi eşyaların temizliğine özen gösterilmeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. MELAHAT dedi ki:

  Merhaba Şubat ayının 3 de Atom tedavisi uygulanacak hastayım ocak ayının 19 dan itibaren diyetim başlayacak ilacımı da bırakalı 15 gün oldu birçok yiyecekleri yiyemeyeceğim. Peki bunların içinde ceviz, turşu, kurutulmuş erik,Kayısı vb.lerinide mi yemeyeceğiz.Sorularımı cevaplarsanız kısa sürede çok sevinirim.İyi çalışmalar.

 2. gülten dedi ki:

  ben 2 ay önce ameliyat oldum patoloji sonucum kötü huylu çıktı 1 hafta sonra atom tedavisi görcem tedavi yetersiz kalınca ne olucak
  cevabınızı bekliyom

 3. abdurrahman kaya dedi ki:

  guatır için 9/08/2010 da atom tedavisi gördüm. ramazan ayı sebbeiyele oruç tutmamda sakınca varmıdır.

 4. burcu çalık dedi ki:

  kolay gelsin annem 55 yaşında tiroid ca ameliyatımızı olduk henüz daha patoloji sonucumuzu alamadık ama sanırım atom tedavisi görücez ama annemi kapalı bir odada tutmak imkansız atom tedavisi evde alınamazmı tesekkür ederim

 5. orhan dedi ki:

  gülten hanım merhaba,

  tedavin yetersiz kalırsa belli periyodik aralıklarla atom tedavisi görmeye devam edeceksiniz düzelene kadar.

 6. gülsev dedi ki:

  hipertiriodi hastasıyım 31 yaşındayım.2007 de 1 yıl tedavi gördüm normale düştü.3ay sonra hamile kaldım tekrarladıve 1yıl daha tedavi gördüm yine normale döndü ilaç kesildi.2 yıldır herşey normaldi.fakat 1.5ay önce terkrar yineledi propsill kullandım normale dönünce tıp fakültesinde konseyde öncelikle ameliyat istemezsem atom tedavisi dediler. bende atomu tercih ettim .sizcehangisi daha iyidir.bu arada endokrin uzmanları ultrasonda hiç nodül görmediler,fakat sintigrafide 4mm nodül çıktı .ne yapmalıyım karasızım.

 7. ZEHRA dedi ki:

  merhaba
  ben zehra ,27 yaşındayım,hastalığı öğreneli 1 yıl oldu,ilk önce bişe olmaz dediler ,bir sürğ test yaptım , her doktor farklı bişey söyledi
  ama benim içim yine rahat etmedi ,hastaneye gittim,parça aldırttım.kötü huylu çıktı ,doktor 1 hafata içinde ameliyat olmam gerktiğini söyledi ,
  ameliyat oldum,ameliyat başarolo geçti,sesimde sorun olmadı, 1 ay sonra atom tedavisi görecem ,çok korkuyorum,Allah bu hastalığı verir,dermanınıda verit herkese dua ediyorum ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN ,bu hastalığı olanlara derim ki; sürekli takip ettirin

 8. Büşra Karaman dedi ki:

  Annem 48 yaşında biyopsi,sintikırafi çekildi,1 tane çok çalışan troit bezi var,1 tanesi az çalışıyo.Doktorumuz atom tedavisi ile çok çalışanın iyileşeceğini diğerine faydası olmayacağını söyledi.Birde amaliyat dedi.Sİz hangisini tavsiye edersiniz?

 9. nilüfer özdemir dedi ki:

  benim annem 100lük atom tedavisi aldı.ben bundan 2 gün sonra annemin yanına gittim ama çok yaklaşmadım.aynı ev içinde bulunduk bugün hamile olduğumu öğrendim.herhangi birşey olmuşmudur?cevaplarsanız sevinirim

 10. zehra dedi ki:

  merhaba ben zehra 27 yasındayım tiroid bezimden ameliyat oldum sonrasında atom tedavisi gördüm.ardından birkaç ay geçti yine köntrole gittim nödüllerim tekrar etmiş . yani troid bezimi almalarına rağmen nödüllerim tekrar etmiş . bu konuda çok endişeliyim .sizce endişelenmelimiyim?

 11. Arife İNCE dedi ki:

  İyigünler hocam, 28.12.2012 tarihli biyopsi sonucum normal çıkmıştı. 17.12.2014 tarihli patoloji sonuc bilgilerim:
  MİKROSKOPİ: 1,2 hazırlanan yayma preparatlarının sitolojisinde eritrositlerle kaplı bol miktarda akışkan kolloidin izlendiği bir zeminde gruplar halinde dökülmüş follikül hücreleri izlenmiş olup zeminde çok sayıda parklı matürasyon aşamalarında lenfoid hücreler izlenmiştir.Follikül hücrelerinde mikrofolliküler organizasyon, nükleer düzensizlikler ve çentiklenmelerle karakterize değişikliklerin varlığı dikkati çekmiştir. Görünüm tiroidit ve buna sekonder hücresel değişiklikleri düşündürmüş olmakla birlikte eşlik edebilecek ikincil patolojiler ekarte edilememiştir. Klinik korelasyon uygun olur.
  SİTOPATOLOJİK TANI:
  ÖNEMİ BELİRSİZ ATİPİ, troid isthmus 1 ve 2 nolu aspirasyon yaymaları.
  Bu durumda bana nasıl bir tedavi yyöntemi tavsiye edersiniz? ameliyatsız tedavi yöntemleri ilk tercihimdir. Tedaviye en geç n e zaman başlamalıyım? Yanıtınızı sabırla bekliyorum. Teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ

sağlık