B Vitaminleri

Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır

Boza B grubu vitamin kaynağıdır. B vitaminleri yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishallerin oluşmasını engeller. Buna ek olarak sinirleri dinlendirir, cilldi parlak, canlı ve diri tutar ve tırnakların kırılmamasının önüne geçer.

B vitaminleri B-1,B-2,B-6 ve B-12 vitaminlerinin hepsine birden denir. Bu grup vitaminler İstah, sindirim ve sinir sistemi icin çok gerekli ve hayati öneme sahiptir.

B grubu vitaminleri; tahıllar, yağsiz et, bobrek, yurek, beyin, karaciger, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda mevcuttur.

Doktorlar 40 farklı türde B vitamini olduğunu söylemektedir. Bunların hepsi tuz ve şeker gibi suda erir. Vücutta depolanmaları olanaksızdır. Bu yüzden b vitaminleri günlük düzenli olarak tüketilmelidir.

B Grubu Vitaminlerinin Özellikleri: Suda erir, vücutta depo edilmez. Yemeklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur.

Faydaları: Gelişme, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar.
Eksikliği Durumunda: İştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları baş gösterir.

bvitaminiB Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur: Maya, karaciğer, et, balık, yumurta sarısı, süt, yağsız peynir, hububat, kuru baklagil, kuru kayısı, ıspanak, bezelyede bol miktarda vardır

İlk başlarda tek bir vitaminden, daha sonraları ise farklı pek çok maddeden ibaret olduğu fark edilen B vitaminleri, birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda oldukları için çoğunlukla toplu halde verilirler. Toplu verilmeleri durumunda daha faydalı olan bu vitaminlerin her birine farklı farklı isimler ve kimilerine de sayılar verilmiştir. B vitamini kompleksi adını verdiğimiz bu vitaminler topluluğunda şu B vitaminleri vardır :

1. B1 vitamini: Sığır etinde, tahıl kabuklarında ve bira mayasında çok fazla vardır
Bunlara ek olarak iştahsızlık, sinir ağrıları ve gebelik hallerinde vücudun B1 vitaminine olan ihtiyacı artar. Bu yüzden gebelere, iştahsızlara ve sinir ağrısı yaşayan hastalara bu vitaminden verilir.

B1 vitamini çok oranda bakla, soya fasulyesi ve domuz etinde, ekmek, ceviz, fındık, kuru bezelye ve yürekte, azımsanmayacak oranda da karnabahar, kuşkonmaz, mısır ekmeği ve patateste vardır.

2 B2 vitamini: Bu vitaminin noksanlığı gözde bazı bozukluklara, karanlıkta görme azalmasına yol açar. Fazla ışıktan korkma duygusu bile meydana getirir.

Rengi sarı bir pigment olan B2 vitamininin noksanlığında meydana gelen belirtilerde dilin kırmızılaşması, dudaklarda, ağız köşelerinde çatlakların meydana gelmesi de vardır. Bu vitaminin eksikliği daha çok açlık çekilen ülkelerde, esir kamplarında gözlenir

B2 vitamini ağızdan ilâç biçiminde alınabilir. Tüm bunlara ek olarak içinde bu vitaminin bulunduğu besinler de verilmek üzere belirtilerin yok edilebilir.

B2 vitamini süt tozuyla böbrek ve karaciğerde çok fazla, peynir, süt, badem, yürek, kuru bezelye ve kuru fasulyedeyse bol oranda vardır. Bunların yanında mantar, kuşkonmaz, yer fıstığı, soya fasulyesi ve yeşil fasulyede de bu vitamin bulunur.

3 Nikotin Asidi: Nikotinin okside olmasıyla oluşan bu vitamin ette, karaciğerde ve mayada vardır. Bu vitaminin eksik olduğu vücutlarda pelegra ismi verilen hastalık baş gösterir. Bu hastalıkta, başta psikolojik bozukluklar olmak üzere ishal, kansızlık, cilt iltihapları ve ağız içinde yaralar ortaya çıkar. Ancak, hastaya nikotin asidi verilerek bu belirtileri kısa zamanda yok etmek mümkündür.
Bu vitamin damarlar üzerinde etkilidir. Deri damarlarının bozukluklarında, beyin damarlarının sıkışma ve tıkanma durumlarında, astımda, göğüs anjininde bu vitamin kullanılır. Fakat, nikotin asidinin amid biçimi damarları genişletmez, bu sebeple pelegranın tedavisinde nikotinamid kullanmak yöntemi seçilir.

4 Folik Asit: Yeşil yapraklı sebzelerde, buğdayda, yulafta, bira mayasında, balıkta, soya fasulyesinde, pirinçte, kesilmiş sütte, yumurta sarısında bulunur. B vitaminleri arasında önemli bir yeri bulunmaktadır.
Bu vitaminin eksikliği kansızlığa sebep olur. Akyuvarlarda, kanın pıhtılaşmasına yarayan hücrelerde (trombosit) azalmaya yol açar.

Böyle hastalara folik asit verilmek suretiyle kansızlığın üç – dört gün içinde giderilmesi mümkün olur, akyuvarlarda trombositlerin fazlalaşması sağlanır.

Karaciğer sirozu ile gebelik ve loğusalıktan ileri gelen kansızlıklarda folik asit çok kullanılır. Ayrıca çocukluk çağı kansızlıkları ile beslenme bozukluğu kansızlıklarında da bu vitamin yararlıdır.
Bu vitamin eksikliğinde hastanın durumuna gereken önem verilmeli, noksanlık giderilmelidir.

5 B12 vitamini: İnsan bağırsağındaki çeşitli bakterilerin de oluşturduğu bu vitamin pek çok bitkinin kökünde, sığırın böbreğinde, karaciğerinde ve dilinde vardır.
Bu vitaminin en önemli yararı kan yapıcı olmasıdır. Bir çok etkilerinin yanında bu niteliğinden dolayı gereği çok olan B12 vitamini, içinde fosforla siyanür de bulunan organik bir bileşiktir. Kırmızı renktedir. Bu rengi kobalttan alır.
Bileşim yönünden birbirine yakın, fakat etki bakımından farklı pek çok çeşidi vardır.
İğneyle ve ağız yolu ile kansızlara verilen bu vitamin, sinir iltihaplarında, bilhassa siyatiklerde önemli rol oynar.

6 B6 vitamini: Kimyasal adı «prydoxine» dir. Gebelerin bulantı ve kusmalarında, kansızlıklarda kullanılır. Sebzelerin bir çoğunda, karaciğerde, buğdayda ve bira mayasında vardır.

7 Biyolin: Vücuttaki noksanlığınaa ruhi bozukluk, kansızlık, deride döküntüler meydana gelir. Yumurta sarısında ve karaciğerde bol miktarda bulunur. Mayada da biyotin vardır. Bu vitamine «H vitamini» adı da verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. sıla dedi ki:

  bnde istediğim bilgiyi alamadım bu ne ya gıcık etti beni :@

 2. ışık dedi ki:

  ya bune ya sınır oldum ama hiç bi bilgiye ulaşamadım

 3. emirhan dedi ki:

  hiç bir bilgi yok çok çirkin bir site çok kötü beğenmiyorum

 4. zehra dedi ki:

  kimse bişey bulmadı mı

 5. zehra dedi ki:

  lütfen bu siteye b vitaminiyle ilgili daha çok şey koyun

 6. eslem dedi ki:

  walla ben öbür sitelerden de araştırdım burda dha dha dha çook bilgi buldum saolun bu siteleri yapanlar için arkadaslar bakın size yardım edim b vitamini genellikle tahıllarda sığır etinde bezelyede ve yesil yapraklı sebze ve meyveler de bulunur arkadaslar ben1mde bundan odev1m var ben burdan yararland1m s1zde ben1m yazd1ğ1m yorumdan yararlan1n had1 bakal1m ßy£€3

 7. İREM dedi ki:

  ben istediğim bilgiye ulaştım

 8. can morrison dedi ki:

  ya çook güzelmiş bunun sayesinde 100 aldım tşşkür ederim

 9. arse dedi ki:

  bence iyi ödevimi yapmama yardımcı oldu saolun emeğe saygılı olun sizde arkadaşlar bence

 10. gizem xD dedi ki:

  işallah öğretmen yüz verir çünkü proje ödevim

 11. aşk çocuğu KUZEY dedi ki:

  evt haklısınınız kızlar bende size katılıyorum ders çalışmama çoooookkk yardımcı oluyor

 12. ece dedi ki:

  meraba bnm cildimde yağ bezelerii war genelde gözleriminn altında yaşımm henüzz daha 17 fakatt bn bunlardann çok rahatsızz oluyorumm bunn sebebide b vitaminii eksikliğinden olduğunuu öğrendimm bunn için yapmamm we yemem gerekenlerii bana söylersenniiz çokk sewinirimm şimdidenn tşkler

 13. cansel dedi ki:

  ben güzel ve çekici olarak vitaminleri aramak istemiştim.ama biraz zaman aldı bu siteyi hazırladığınız teşşekkür ederim

 14. Rıza ÇAKIR dedi ki:

  BİPOLAR AFFEKTİF BOZUKLUK OLRAK GEÇEN PSİKOLOJİK RAHATSIZLIĞIM VAR.’LİTHURİL’ DENİLEN İLACI GÜNDE 4 TANE KULLANIYORUM.SORUM ŞU: ‘LİTYUM’ MADDESİ HANGİ GIDALARDA BULUNUR.İLAÇ ALMADAN BİTKİSEL MADDELERDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 15. kartal katleden dedi ki:

  valla Kardeş bu yazdıkların gerçekmi bilmiyorum. Ama gerçekse allah acil şifa versin.fakat yalan sa insanların duygularıyla oynama.. XD :

 16. ali zorlu dedi ki:

  bende göz bozuklugu var gb.bazen iyi görüyom bazen de kötü .bence de b vıtamını gereklı 🙂

 17. ali zorlu dedi ki:

  aslında söylenilen gıdalardan beslenmedıgım zaman oluyo bu bozukluk

 18. Recep UYSALERLAR dedi ki:

  Arkadaşlar, daha başka nasıl bilgi istiyorsunuz. B Vitamini komplesklerinin tümünü, faydalarını ve hangi besin maddelerinde bulunduğunu yazmışlar.Genel sağlık sitesine ve özellikle eleyen “ADMİN”‘e teşekkür ediyorum.

 19. yiğit dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir site istediğimin yarısını buldum ama olsun 🙂 :/ :@

 20. yiğit dedi ki:

  ama emeğe saygı istediimin yarısını buldum ama ginede site iyiymiş çok teşekkür ederim ama daha fazla bilgi eklerseniz b vitamini ile ilgili iyi olur lütfen…

 21. çağla dedi ki:

  aradağımı bulamadım ama teşekkür ederim beni bilgilendirdiniz arkadaşlar aradağınızı bulamadıysanızda teşekkür etmelisiniz bence

 22. zeynep dedi ki:

  bence çok güzel bir site ama aradığımı bulamadım

 23. betül dedi ki:

  hiçbir sitede yoktu burada buldum sağlun öğretmen beğenir inşallah

 24. nihat dedi ki:

  aradağımı bulamadım ama teşekkür ederim

 25. elvafiyye dedi ki:

  Selamun Aleykum…Arkadaşlar neyi aradığınızı ve bulamadığınızı belirtseniz sonra eleştirseniz olmaz mı..O zaman belki arkadaşlar daha faydalı şekilde geliştirirler… Lütfen eleştirirken insaflı olalım… Ben şahsen aradığım her şeyi buldum… Size kolaylıklar diliyorum… Siteyi hazırlayanlara da emekleri için teşekkür ediyorum.Allah razı olsun

 26. nurhan dedi ki:

  Aradigimi buldum mu bulamadim mi bende bilmiyorum.

 27. musa dedi ki:

  istedigim bilgiyi aldım teşekkurler

 28. Tilavet dedi ki:

  Cok guzel bir site Allah razi olsun.

 29. emine dedi ki:

  güzel bir site kim yaratmışsa allah razı olsun çok seviyorum
  nurhana katılıyorum

 30. ayça dedi ki:

  arkadaşlar bn b vitamininin hangi gıdalarda olduğunu araştırıyodum ve buldm çok güzel bi site hikimse şikayet etmemeli bnce :))

 31. Elif dedi ki:

  çok güzel ama biraz daha bilgi olsa daha iyi olur mesela sadece yani direkt B VİTAMİNİ ama sadece bu da olabilir muhtemelen beni anlamayacaksınız ama olsu kısacası birazdaha fazla şey olsa güzel olurdu

 32. Emre Bozkurt dedi ki:

  çok işime yaradı

BİR YORUM YAZ

sağlık