Bağdokusu Hastalıkları

Bağdokusu Hastalıkları
Birbirine benzer klinik ve histolojik özellik gösteren bir grup bağdokusu hastalığı koltagenoz adı altında toplanır. Bu hastalıkla rda dokularda hücreleri bağlayan bağdokusu yani kollajen yapı elemanlarında meydana gelen zedelenme ve bozulma sonucu dokularda ve damarlarda fibrinoid bir madde toplanması r. Kollajem doku hastalıklarının genel aynı olduğu halde tuttuktan organa göre her birine ayrı özel isimler verir. Romatoid artrit, romatizmal sistemik lupus eritematosus, sklerodermatomyositis, poliarterıtis gibi hastalıklar bir ailenin bireylerinde görülen hemen aynı serolojik bulguları doku hastalıklarıdır.
SUeroderma deride bulunon sistemik bir doku hastalığıdır.
lupus eritematosus yüzde eritem-bir deri hastalığı (kronik diskoid lupus) e birlikte kalbi, eklemleri, böbrekleri ve nr sistemini tutan bir hastalıktır.
Poltarteritıs veya diğer bir deyimle periar-teritis nodoza vücudun çeşitli organlarının küçük ve orta büyüklükteki damar duvar-iarının iltihaplı değişiklikleri sonucu ortaya çıkar.
Romatoid artrit ana belirtilerini eklemlerde, romatizmal ateş ise kalpte gösterir.
Bu hastalıkların nedenleri kesin olarak bilinmediği gibi tedavileri de ancak sempto-matiktir. Salisilatlar, anti-malarial ilaçlar, kortizon kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fatma bulut dedi ki:

    ben dokusu ve interaktif akciyer hastasıyım tedavi gördüğüm bölüm romotoleji en doksan ilacı aldım [altı kür]yalnız saçlarım dökülüyor yaşım elli tekrar yerinden çıkarmı dökülmesi ne zaman durur son ilacımı temmuzun yirmisinde aldım herkese acil şifalar

BİR YORUM YAZ

sağlık