Balayı Alerjisi Nedir?

Cinsel birleşmeden sonra kadınlarda görülen alerjik reaksiyonlardır. Genelde kadınlar ilk cinsel birlikteliklerinde bu alerjiyi yaşadıklarından balayı alerjisi adıyla bilinmektedir.

Balayı alerjisinin kadınlarda çok sık rastlanmasa da karşılaşılan bir rahatsızlık olduğu belirtiliyor.

Balayı alerjisi, cinsel organlarda kaşıntı, kabarma, yanma ve şişme gibi şikayetlerle belirti veriyor. Aşırı görülen kişilerde ise bu durum vücudun diğer bölümlerinde kurdeşen, kabarma ve nefes almada zorlanma şeklinde olabildiği ifade ediliyor.

balayıalerjisiSperm alerjisi de denilen bu durumu kadınların çoğunluğu genelde ilk cinsel ilişkilerinde alerji şeklinde yaşıyorlar.

Bazı durumlarda kadınlar yalnızca sperme alerji duyarken, bazı kişilerde spermin içerisindeki erkeğin yediklerinden veya kullandığı bir ilaçtan dolayı, doğum kontrol hapları ya da prezervatifdeki bazı maddelerden dolayı da oluşabiliyor.

Balayı alerjisine ülkemizde sık rastlanmadığı bildiriliyor. Bu semptomlar araştırmalara göre kadınların ancak yüzde beşinde görülüyor.

Tedavisi mümkün

Kadının meniye karşı hassasiyetini azaltmak için, vajinaya belli aralıklarla sulandırılmış meni uygulayarak yavaş yavaş konsantrasyonu arttırıyor ya da belirli zaman aralıklarında meni içeren aşılar yapılıyor. Bazı kişiler ise tedaviye gerek kalmadan bu alerjiyi kolaylıkla atlatabiliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. berati dedi ki:

  bekarım ve aşırı cinsel isteğim var ne yapmalıyım

 2. sinem aktan dedi ki:

  cinsel ilişkiden sonra labia minörlerde şişme oluyor aşırı dercede şişlik ve kızarıklık oluyo ve acı veriyo ilişki sırasında ilşkiden 2-3 saat sonrada geçio nedeni nedir acaba

 3. pervin dedi ki:

  4 yillik evliyim ve daha kari koca olamadik ben korkuyorum ne papabilirim.

 4. dry erkuv dedi ki:

  4 aylık evliyim aynı sorun bende de var malesef sızı gibi bi acı oluşuyor nasıl kurtulucaz bundan?

 5. ömer faruk dedi ki:

  merhaba,
  Bu tür rahatsızlıkların sebeplerinin özellikle ülkemizdeki cinselliğin kötü bir şeymişçesine biliniyor olması,

  bu hastalığı size veren sizin düşünceleriniz, Doktor değilim ama önyargılarınızdan ve korkularınızdan kurtulmaya çalışırsanız eşinizde dahil olmak üzere daha fazla doyum sağlayacağınız birleşmeler yaşanacağınız kanaatindeyim..
  şifa bulmanız ümidiyle,
  iyi günler

 6. mehmet gunerkan dedi ki:

  su bazlı vagına kayganlastırıcıları var onları kullanın.Kadın ve erkeklerımız cınselı olsada olur dusuncesı ıle yapıyor.Adam veya kadın yataga yatıyor uzerınde sıgara kokusu ,yemek kokusu bır suru olumsuz dıs görünüs.Bız önce bu ısın ılmını bılelım.Yok 4 sene kocası ıle ıs bıtırememıs.O adam ne yapacak gıdecek geneleve travestılere senın yapamadıgın kadınlıgı orada arayacak.Bunu tam tersıde olur kadın dısarda arar.Her seyın bır ılmını bılmeden bu ısde ön yargılar oluyor.Doğru durust yemek yemenın yurumenın konusmanın ve tuvalete gıtmenın bıle ılmı var.Biz herseyı cıddeyetsız saygısız yaptıgımızdan mutlulugu doya doya yasayamıyoruz.önce kendımızı duzeltıp herseyı bır gorev olarak düsünüp öyle yapacaz.

BİR YORUM YAZ

sağlık