Bartholin Bezi ve Hastalıkları

Bartholin Bezi ve Hastalıkları
Bartholin bezi kadın cinsiyet organlarından vaginanın her iki yanında küçük dudakların (labium minüs) arkasında yer alan bir çift bezdir. Salgıları ufak bir kanalla döl yolunun ağzına açıldığından vestibuler gland aa denen bu bezler, adını Danimarkalı anotomist Bartholin’den almıştır. Bartholin bezlerinin salgısı cinsel faaliyet esnasında görülür. 30 yaşından sonra geriler ve kururlar. Normalde bu bezler görülmez ve elle hissedilmezler, ancak büyüyüp kist halini aldığında veya iltihaplandığında şişerek dışarıdan farkedilebilirler.
Ook kere streptokok, stafilokok, gonokok ve koli basillerinin enfeksiyonu ile kanalın tıkanması Bartholin bezinde apse veya kist oluşmasına sebep olur. Hastada labiumlar-
da cok kere tek taraflı bir şişlik, ağrı. emsi temas güçlüğü (disparanui) vardır, ateş de olabilir. Bu iltihaba bartholinit denir. Antibiotik tedavisi ile bazen kızarıklık ve şişlik giderilebilir. Ağır. vakalarda, özellikle belsoğukluğu (gonokok) enfeksiyonlarında apse teşekkül eder. Bu devrede tedavi için şişliğin cerrahi olarak açılması ve boşaltılması gereklidir. Bazen Bartholin apsesi kendiliğinden patlayabilir ve cerahat akınca ağrı kendiliğinden geçer. Kronik iltihaplar kanalın tıkanmasına ve Bartholin bezinin kist haline dönüşmesine neden olur. Bu gibi hastalar zaman zaman şişlikten ve kızarıklıktan şikâyet ederler. Bartholin kistlerinin cerrahi olarak çıkarılmaları veya marsupiyalize edilerek tedavi edilmeleri gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ayse dedi ki:

    merhaba ben bu hastaligi ilk gecen sene yasadim doktora gittigimde basit bir cerrahi mudahalede bulunup antibiyotik tedavisi vermisti.ama 1 yil sonra cinsel iliskim sonrasinda tekrar yasadim.ve yurtdisinda yasadigim icin burdaki doktorlar ameliyat ederek kanali tamamen temizleyceklerini soylemislerdi.ameliyati oldum ve 1 ay sonrasinda tekrar bi cinsel iliski sonrasinda tekrar ayni problemi yasamaya basladim.bu hastalik kesin olarak nasil tedavi edebilirim?ameliyatta ilacda ise yaramiyor.ben bu durumu her iliski sonrasind ayasayacakmiyim?en onemlisi ciddi bi kiste donusup kisirlik problemi yaraticak mi bende?
    acil olarak cvp vermenizi dilerim.tesekkurler

BİR YORUM YAZ

sağlık