Benleri Aldırmak Zararlı mıdır?

Çevremdekiler “aldırmayın kansere döner” diyor. Ayrıca benlerin erkeği, dişisi varmış. Dişi ise ürermiş. Bu doğru mu? Benlerin kökü varmıdır? Alınınca tekrar çıkar mı?

Benler çeşitli nedenlerle alınması gerekebilir. Görünüşü kişinin hoşuna gitmeyebilir, kötü huylu bir lezyona dönüşmüş olabilir veya kötü huylu bir lezyona dönüştüğü şüphesi vardır. Benin yakınında, ufak ufak başka benler çıkıyorsa, rengi değisiyorsa, üzerinde kanayan, kapanmayan bir yara çıkmışsa, ben son zamanlarda büyümeye başlamışsa veya kaşıntılıysa bir uzmana danışmak gerekir.

benler 3Kişi, benin alınmasını estetik yönden istiyorsa benin estetik kurallarına göre çıkarılması ve dikişin estetik prensiplerine uygun atılması gerekir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Benlerin erkeğinin olduğu, dişisinin olduğu, alındığı zaman üremesi gibi inançlar ise tamamen söylentidir. Benler ciltteki bazı tip hücrelerin bir bölgede toplanması ile oluşmuş cilt lezyonlarıdır. Pigment içerikleri genellikle fazla olduğundan koyu renklidirler. Benlerin erkeği, dişisi olmaz. Uygun şekilde çıkarılırsa tekrarlamaz, üremez veya çıkarıldığı halde kötü bir şeye dönüşmez. Tam aksine eğer benin kötü huylu (kanser) olduğu süphesi varsa vakit kaybetmeden çıkarılması gerekir. Benlerin kökü yoktur, tamamen ciltte yerleşmiş lezyonlardır.

Şayet bir benin kötü huylu bir lezyona dönüştüğü şüphesi varsa uygun şekilde çıkarılmalı ve incelenmek üzere patoloji laboratuarına gönderilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. sema dedi ki:

  iyigünler benim doğuşta burnumda bir benim vardı 20 9 2009 da benimi aldırdım parça aldılar patolojiye gönderdiler kötü huylu çıktı bu ben tekral çıkarmı

 2. Şafak Erman(erkek) dedi ki:

  Benim boynumda bir ben vardı.Sonradan büyüdü ve yukarıda ki gibi kabuk bağladı ve kanadı.Netice biraz gecikme ile hastaneye gittim.İLk alınan local anestezi ile kötü çıktı(malign melanom tesbit edildi).
  1.ameliyatı 2 ay önce oldum.Lenfin birinde yayılma çıktı.2 ameliyatı 1 ay önce oldum 28 tane lenfi aldılar.Bunlar ise patolojide temiz çıktı.52 yaşındayım.5 sene içinde %50 olma ihtimali varmış.Bunu %25 e indirmek için 1 veya 2 sene aşı olacağım.” 2 haftadan beri haftanın 5 günü oluyorum.Sonraki 11 ay boyunca haftada 3 defa olacağım.Sonuç: mutlaka sigortalı olun ve böyle durumlarda tedavi olun.Aşının tanesi 130 TL.Sigortalı olmasaydım 25-30 milyar ameliyat dahil para bulmam lazımdı.Temiz çıksa bile düzenli kontrol ettirin yoksa genç yaşta……….e gidersiniz.
  Erken müracaat ederseniz kurtarırsınız.Geç olursa iş işten geçer.
  Taksim eğitim ve araştırma hastanesinde tedavi oldum.

 3. leyla demir dedi ki:

  benimde kolumda doğuştaniğne ucu kadar ben vardı benimle beraber büyüdü zeytin kadar oldu sora ağrı yapmaya başladı aldırdım daha sora hiç sorun yaşamadım çok şükür iyiyim şimdi…

 4. LEMAN ÖZCAN dedi ki:

  Leman ÖZCAN 24 11 2009 KASIM BENDE BENLERİMİ ALDIRDIM BURUN KENARI VE ÇENEMİN ALTINDA İKİ TANE BENİMİ ALDIRDIM ÇOKTA MEMNUNUM HEM ESTETİK HEM SAĞLIK İÇİN ÇOKTA MEMNUNUM HERKESE TAVSİYE EDERİM CÜMLENİZE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

 5. karahan dedi ki:

  sema hanım , benim çevremde bu tür ameliyattan sonara, tekrar çıkanlar da oldu çıkmayanlar da.ama ben de sizin gibi sade bir vatandaşım .yine de bir uzmana danışmanızda fayda var.aldırmadan önce acı yapıyormuydu.bende de bi tane var.sevimsiz duruyo

 6. fahriye dedi ki:

  benim omuzlarımda güneş lekeleri var fakat çok çoğalıyor güneşe çıkmadan duramıyorum lazer yaptırsam faydası veya zararı olurmu

 7. Mert dedi ki:

  Ben epilepsi hastasıyım. Uykuda nöbet geçiriyordum. Doktorum bana 2 yıl kullanmam şartı ile trileptal adında bir ilaç verdi. 1 yıl sonra ilaçlarımı aksattım ve hiç almamaya başladım. Bunun zararı olur mu? Tekrar nöbet geçirir miyim?

 8. mert dedi ki:

  yanlış yere yazdım özür dilerim

 9. ela dedi ki:

  benm dudağımın üstünde bi ben war we bunu aldırmak istiyorum fakat ailem kansere yol açtığını söylüyor doğrumu

 10. ahmet dedi ki:

  vallaha benlerimi aldırmak istiyorum ama nedense bana aldırma diyolar ama neden kanser olurmu ki ladırırsam ne olur cevaplayın…

 11. can dedi ki:

  benimde hem ensemde hemde dudağımın üstünde var nasıl geçer (ameliyat dışında)

 12. AYHAN dedi ki:

  benım burnumda almında 3 adet ve yanaklarımda ben var.benlerımı aldırmak ıstıyorum benım merak etııgım konu benler alındıktan sonra tekar cıkarmı,izi kalırmı yardımcı olursanız sevınırım sımdıdıen tesekkur ederım …

 13. seyhan dedi ki:

  Gırtlakta oluşmuş bir kitle var ve ses kısıklığıda mevcut. bu kitleden parça alınıp incelense eğer kötü huyluysa dağılma riski varmıdır?Yani her nerede olursa olsun parça aldırmakla azıp kanseri uyandırırmı? TEŞEKKÜRLER.

 14. semih dedi ki:

  yüzümün ortasında ben var aldırmak üstiyorum ne gibi zaraları var

BİR YORUM YAZ

sağlık