Beyin Tümorü Ameliyatı

Soru: Annem (67) 1 yıl önce beyin tümörü (glioblastome multiforme) teşhisiyle ameliyat oldu. Son MR çekimlerimde tümörün ilerlediği ve ameliyatla alınmasının mümkün olmadığı ortaya çıktı. Annem konuşmada güçlük çekiyor. Bu arada sık sık epilepsi nöbeti geçiriyor. Acaba annemin hastalığının kesin tedavisi var mı? Annem aynı zamanda yüksek tansiyon ve şeker hastası. AVNİ T.

CEVAP: Glioblastome genellikle ameliyatla tam olarak çıkartılamaz. Bu tip tümörlerde tedavi yaklaşımı önce ameliyat, arkasından da radyoterapi ve kemoterapidir. Son 5 yıldır bu yaklaşım sayesinde çok kısa olan yaşam süresi uzatıldı. Doktorunuz belki de hipertansiyon ve diyabet nedeniyle kemoterapi ve radyoterapi uygulamadı. Muhtemelen krizler için doktorunuzun önerdiği antiepileptik ilaçları kullanıyorsunuz. Buna rağmen krizler tekrarlıyorsa ilaçların dozu artırılabilir. Bu konuyu doktorunuza danışın. Annenize beyaz un ve şeker, katkı maddesi içeren gıdalar vermeyin. Yemeklerde zeytinyağı ve soya yağı dışında yağ kullanmayın. Kabızlık sorunu varsa annenize günde 3 çorba kaşığı keten tohumu yedirin. Beyin ödemini azaltmak için doktorunuza danışarak şu besin desteklerini verebilirsiniz: Bromelain (ananas hapı), boswellia bitkisi hapı, netle (ısırgan yaprağı hapı), omega 3, selenyum ve E vitamini. Genel durumu bozuk olduğu için annenizin bakımına dikkat edin. Kol-bacaklarına pasif jimnastik yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. melih dedi ki:

    merhaba hocam.annemın beynınde ıyı huylu bır tumor vardı.annem ilk once ışın tedavısı yaptılar.ışın tedavısınden sonra annemın beynındekı urun yanında ödem oluştu.daha ödemi kortizon ilaçlarıyla kurutmaya calıstılar ama olmadı ve annem ameliyat edildi.beyındekı ur ve odem alındı fakat doktorun soyledıgıne gore zor bır yerde bıraz ödem kalmıs bu sebeple anneme ameliyattan sonra 10 gun daha kortizon ilaçı kullandırdılar.sormak ıstedıgım sudur.10 gunluk kortizon bu odemın kuruması ıcın yeterlımı yoksa erkenmı bıraktırdılar bu kafamıza takıldı.bununla ılgılı bılgı verırmısınız.

BİR YORUM YAZ

sağlık