Bilek ve Hastalıkları, Bilek Burkulması

Bilek ve Hastalıkları, Bilek Burkulması
Kol ile el arasındaki ekleme bilek, bacak bilek burkulması: Ayağın ani bükülmesi, ile ayak arasındaki ekleme ise ayak bilek adı verilir. Bilekte sekiz kemik, ayak bileğinde ise yedi kemik yer almıştır.
Bilek Burkulması: Bilek burkulduğunda Derhal soğuk kompres tatbik edilmesi, şişmeyi, Kanamayı ve ilk 24 saat içindeki ağrıyı azaltır. Bileği elastik veya yapışkan bantla sarmak, eklemin hareketini önleyerek iyileşmeyi çabuklaştınr. Ayrıca dinlenme ve sıcak su uygulaması yararlıdır. Gerektiğinde ağrının giderilmesi için eklem içine novokain iğnesi yapılabilir.
Bilek şişmesi: Birçok nedenle ortaya çıkabilir. Gebelik sırasında, böbrek hastalıklarında, kalp hastalıklarında, burkulmalarda ve aşırı yorgunluklarda görülür.
Bilek ağrısı: Bilek kemiklerinin incinmesi, burkulması, kırılması (Colles kırığı) sonucu bilek ağrısı ve şişmesi görülür. Ayrıca bilek ekleminin iltihabı hastalıklarında (ro-matizmal artrit, nikris vb.) da ağrı vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hasta1 dedi ki:

    benim bileğim şişti basketbol oynarken 10 gündür geçmedi hastaneye gittiğimde 2 krem verdiler azaldı ama geçmedi bileğim oynatırken acımıyo ama üstüne yüklenemiyorum nası ve ne zmn geçer

BİR YORUM YAZ

sağlık