Çıban

Çıban, bir kıl keseciğine ya da bir yağ bezinin kanalına giren staphylococcus aureus bakterisinden kaynaklanan bir hastalıktır. Çıban dokunulduğu zaman ele çok sert gelir, içi irinle doludur. İrinin birikmesi, sinirler üzerine baskı yapar ve iltihaba yol açar. Çıban, bir yere sürtünen bölgelerde, boyun, yüz, kulak, kol ve bacaklarda olu­şur. Çıban kırmızı renkli bir şişkinlik olarak ortaya çıkar. Daha sonra sarımtırak bir renk alır. Gözde çıkan çıbana arpacık adı verilir. Çıban çıkan bölgede yanma hissi olur, özellikle de irinli bölgede acı ve hassasiyet yaşanır.

Impetigo,streptokok cinsi mikropların mey­dana getirdiği bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Başlangıçta bül adı verilen içi sıvı dolu bir kabarcık biçimindedir. Çevresi kırmızıdır ve süratle cerahatlenir, püstül halini alır. Hastalık en sık çocuklarda ve genellikle yüzde, boyunda ve kafa derisinde görülür. Püstül patlayıp akar ve üzerinde sarı kabuklar meydana gelir. Bu kabuklar koparılırsa mikropların yayılması kolaylaşır. İmpetigo 8-10 gün içinde yerinde pembe lekeler bıraka­rak silinir.

İmpetigonun, derinin daha derin tabakaarına inmiş şekline ektima denir. Püstül seklinde başlar ve sonra esmer sarı veya kahverengi bir kabukla örtülür. Cerahatli ve kanlı bir akıntı vardır. Kabuk kaldırılın­ca kenarları dik, yüzeyi kanlı, cerahatli bir salgı ile örtülü, derin bir yara meydana çı­kar. Ektima 2-3 haftada iyileşerek yerinde renkli bir iz bırakır.

cibanÇıban için önerilen modern tıp tedavileri

Tedavi için kabuklar kaldırıldıktan sonra antiseptik solüsyonlarla pansumanı yapmak antîbiyotikli pomatlar sürmek yeterlidir. Çıban tedavisinde antibiyotik kullanılmaktadır.

Doğal sağlık tedavileri

• Homeopati tedavileri oldukça faydalıdır.
Güzel avrat otu yeni çıkan kırmızı ve yumuşak çıbanlar için uygundur.
• “Hepar sulf.” adlı madde hassasiyet yaratan ve çabucak patlayan çıbanlar için kullanılabilir.
• Barut maddesi ağrıya neden olmayan çıbanlar için kullanılabilir. Bu mad­denin kullanımı için uzmanınıza danışın.
Papatya, limon, lavanta ya da kekik suları ile yapılan ılık kompres çıbanı teda­vi eder.
• Kanı temizlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde 3 kez ekinezya kullanın. Günde 3 kez tarçın ya da kekik çayı içilebilir.
• Çocuğunuzun vücudu çıbana meyilli ise, sarımsak tüketimini artırın. Sürekli çıbandan şikâyetçi olan bir çocuğun vücudunda toksin birikimi olabilir. Sa­rımsağın vücudu temizleme özelliği vardır.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. filiz dedi ki:

  Kalçamda bir çıban oluştu.Cevizden biraz küçük batikonla temizleyip lokum koyuyorum. Ceratin toplanmasına yardımcı olduğunu düşünüyorum.Ne yapmam gerekir.

 2. ismail gökdemir dedi ki:

  çıban tekrarlanmasında hangi tedavi uygulanır.pomatlarla geçmiyo denedik.bilgi verirseniz minnettar oluruz.

 3. tugba dedi ki:

  bacak aramda çıban çıktı ve ucu yok fındık büyüklügünde ve deri altından siyah bişiy gözüküyo ve çok acıyo hangi branşa başvuracagımıda bilmiyorum lütfen bana yardım edin..bu çıban deil kıl dönmeside olabilir mi?

 4. Melih Şahin dedi ki:

  Geçen popomda bir çıban çıktı ve byümeye başladı baktım ki avcum kadar olmuş içinden bir sıvı çıkmaya başladı daha sonra filiz hanımın yaptığı gibin üstüne lokum koydum baktım ki lokunkardad kan olmuş sabah kalktığmda yatağım çıban sıvısyla doluydu ve sonra yüzümde gözümde burnum götümde heryanımda çıban beliri ne yapam ??

 5. perihan dedi ki:

  merhaba genellıkle bacak aramda cıbanlar cıkıyor ve cok kotu sısıyor ve canım cok yanıyor cogu zaman yuruyemıyorum cılt doktoruna endokrıne ve kadın dogumcuya gıttım hıc bırı tedavı vermedı bızım branşımız degıl dıye gonderdıler hangı bolume gıtmem gerektıgınıde bılmıyorum bılgılendırırsenız sevınırım cunku bu beladan kurtulmak ıstıyorum…

 6. sena dedi ki:

  merhaba.13 yaşındayım.benim kalçamda çıban çıktı.ne türden olduğunu bilmiyorum.ama kırmızı büyük bir sivilceye benziyor.ben bu çıbanı bezi ıslatıp hafifçe temizledim.aradan 1 hafta kadar bir zaman geçti 2-3 tane daha çıktı yine aynı yerde.ve iltihabı falan akıyordu birazcık.3-4 gün sonra küçük küçük bu büyük çıbanların yanı sıra küçük küçük çevresinde bir sürü kızarıklıklar oldu. yuvarlak şekilde.ve bunun yanındada bu 2-3 taneolan büyük çıbanlar patladı kırmızı şekilsiz dağınık bir görüntü aldı…ve hala iltihabıda akıyor.ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

 7. pelin dedi ki:

  ya kasıgımla bacak aramda bi yerde bişey var ama bu çıban mı kıl dönmesi mi anlayamyrm.felaket agırıyo 3gündür.öle sivilce gibi dgl.ilthplı da görünmüyo.kırmızı ve şiş:( napayım ben.ltfen yrdmcı olun:((

 8. elif dedi ki:

  8 aylık hamileyim ve 1,2 aydan beri vücudumun değişik yerlerinde çıban çıkıyo kolunda vardı uc verince deştim ama şuan kalçamda çıktı ve uc verecek gibi değil ilaçta kullanamıyorum ceviz büyüklüğünde canım çok yanıyo ne yapmam lazım

 9. Şura dedi ki:

  Benim Bacağım Arkasında Çıban Oluştu ve Onun Tedavisi için Ne Yapmam Lazım

BİR YORUM YAZ

sağlık