Cilt Lekeleri Sizi Korkutmasın Artık

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları:

Yazın tadı gerçekten bir başka oluyor. Deniz, kum güneş… Fakat her güzelliğin de bir sıkıntısı mutlaka vardır. Bu sıkıntılardan en öenlilerinden biri de ciltteki lekelerin koyulaşarak artması…

Güneş koruyucu kremlerin yetersiz kalması, koruyucuları sık sık yineleme, yazın deriyi güneşe karşı hassaslaştıran ilaç kullanımı yaz aylarında lekelerin çoğalmasına sebep oluyor. Lekelerin koyulaşması, doktorlara başvuran hasta sayısının sonbahar aylarında artmasına neden oluyor.

Fakat bundan korkmayın! Cildinizin lekesiz ve canlı olmasını sağlamak yine sizin kendi elinizde.

Cildin lekesiz ve daha canlı görünmesini sağlamak amacıyla A vitamini, hidrokinon, arbutin, meyve ve sebze asitleri, kojik asit, fitik asit, azelaik asit, C vitamini gibi maddelerden yararlandıklarını ifade eden Dr. Okan, sözlerine şöyle devam etti:

“Sonbahar ayları peeling için uygun vakittir. Yaz boyunca ciltte meydana gelen ölü cilt artıkları, mat görüntü peelingle uzaklaştırılır, cilt renginde açılma oluşur. Peeling işlemi derinlik seviyesine göre hafif, orta, derin olmak üzere tasnif edilir. Yüzeysel peeling veya diğer adıyla hafif peeling işleminde çoğunlukla alfa hidroksi asitler, beta hidroksi asitler ve Jessner solüsyonu tercih edilir.”

PEELİNG ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?
* Yüzeysel Peeling: Hafif derecede olan lekeler, ince kırışıklıkların giderilmesi ve çok yüzeyel akne izleri için kullanılır. Peeling işlemi sonrası yara iyileşme süresi kısadır. Kişinin günlük aktivitelerinde kısıtlamaya çok fazla neden olmaz.

* Orta Peeling: Orta şiddetde olan akne izlerinin giderilmesinde, derideki pürüzlerin ortadan kaldırılmasında, ince kırışıklıkların giderilmesinde ve uygun vakalarda lekelerin açılmasında kullanılan peeling çeşitidir. En sık TCA (Trichloro acetic acid) tercih edilir. Orta peeling yüzeysel peelinge göre daha etkili olup daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Tercih edilecek TCA yönteminde asidin derinin hangi tabakasına ulaşıldığının bilinmesi olası komplikasyon riskini en aza indirmektedir. Yara iyileşme süresi yaklaşık bir haftadır.

Derin Peeling: Derin kırışıklar ve derin akne izlerinde tercih edilen peeling çeşididir. En sık fenol(phenol) tercih edilir. Anestezi altında yapılan bir işlemdir. Yara iyileşme süresi diğer peeling çeşitlerine göre daha uzundur. Peeling sonrası yara bakımı çok önem taşımaktadır. Açık tenli kişilerde özellikle tercih edilir.

CİLDİ SOYMAK RİSKLERİ AZALTIYOR
* Peeling öncesi cildi peelinge hazırlayan ürün kullanımı soyma işleminin etkilerini artırmakta, işlem sonrası gelişebilecek olası riskleri azaltmaktadır.
* Soyma işlemi mutlaka dermatolog yada estetik cerrah gözetiminde uygulanmalıdır.
* Güneş koruyucu kullanımı soyma işlemi sonrası çok önemlidir.
* Hatta kullanılacak fondöten ve nemlendiricilerin bile güneş koruyucu içermesine dikkat edilmelidir.
* Peeling işleminin sıklığı bireyin cilt yapısı ve yapılan peeling yönteminin çeşidine göre belirlenir.

NEMLENDİRİCİYE DİKKAT: DOĞRU SEÇİM HER ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ
Yazın bitimiyle birlikte kişiler kullandıkları cilt bakım ürünlerinde değişiklik yapmalıdır. Kullanılacak cilt temizleyicilerinin ve nemlendiricilerin kişinin cilt yapısına uygun olması gerekir.

* Karma ve kuru cildi olan kişiler alkol içermeyen temizleyici ve tonikleri tercih etmelidir.
* Yoğun nemlendiriciler ve nem maskeleri kuru cildi olan kişilerin, su bazlı, non komedogenik nemlendiriciler ise karma ve yağlı cilt yapısına sahip kişilerin kullanması gereken cilt bakım ürünleridir.
* Güneşin zararlı etkileri tüm yıl boyunca devam ettiğinden, dışsal yaşlanmaya sebep olan en önemli faktörün güneş ışınları olduğu kabul edildiğinden, güneş koruyucu kullanımına sonbaharda da devam edilmelidir. Kullanılacak koruyucu yaza göre daha düşük faktörlü olabilir.
* Yaz aylarında cilt lekelerinde koyulaşma gözlenir. Güneş koruyucu kullanımındaki yetersizlik, koruyucu sürülmesini tekrarlamama, yazın cildi güneşe karşı hassaslaştıran ilaç kullanımı lekelerin artmasına sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. turgay dedi ki:

  ya hocam cilte kaşıntı war kabarmış ve sace kolar ve vücüt ne yapmamız lazım

 2. ŞÜKRAN dedi ki:

  Konuyla ilgili verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Bu uygulamaların yapıldıgı güvenilir ,hijyenik özellikleri taşıyan,dermatoloji uzmanı tarafından uygulanan merkezleri bir sağlık çalışanı olarak bulmakta zorlanıyorum.Sizden ricam; Ankara da bana önerebileceginiz ve sonuç alabileceğim merkezlerin bilgisini verirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.İyi çalışmalar…..

 3. suna dedi ki:

  benim sıkıntım yüzümde birçok benin olması. bu beni çok rahatsız ediyor
  et ben değil ama nokta gibi. yani yüzüm sanki noktalama işaretleri levhası gibi. nolur bir çözümü var deyin

 4. Semih dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler
  bendede 3-4 senedir bu lekelerden çıkmaya ve çoğalmaya başladı
  yaklaşık 2 senedirde cildimde ufak kırmızı ben gibi bişeyler çıkıyor umarım kötü huylu şeyler değildir

 5. süleyman dedi ki:

  yüzümde lekeler var. kışın fazla olmuyor yazın lekeler koyulşıp yanağımda ve alnımda daha çok belli oluyor.güneş kremi ve leke giderici kremler kullanıyorum .az faydası oluyor lekeler aynı şimdi doktor tarafından verilen tretin diye bir krem kullanıyarum pek etkisi yok ne yapmam lazım saygılar

BİR YORUM YAZ

sağlık