Çocuklarda Şeker Hastalığı

Tip 1 diyabet çocuklarda en sık görülen şeker hastalığıdır. Bu hastalık pankreasın insülin salgılayamamasından kaynaklanmaktadır. Diyabetin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak çevresel, kalıtımsal faktörlerin ve enfeksiyon gibi etkenlerin şeker hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.

Diyabet kız çocuklarında da erkek çocuklarında da görülebilir. Tip 1 diyabet bağışıklık sistemi hastalığı olarak sınıflandırılmaktadır. Tip 1 diyabet, belirtileri görülmeden çok uzun bir süre önce ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda görülen diyabet bebeklik döneminde ya da çocukluk döneminin ilk safhalarında başlar; ancak belirtiler çocukluk döneminin sonlarına doğru ortaya çıkar. Diyabetin belirtileri arasında yorgunluk, aşırı susuzluk, sık sık tuvalete çıkma, altına kaçırma, iştah kaybı, kilo kaybı, deri enfeksiyonları, ağız etrafında yaralar; çok ileri safhalarda bulantı, kusma ve karın ağrısı yer almaktadır.

Şeker hastalığı için öneriien modern tıp tedavileri:

Şeker hastası çocuklara diyet ve insülin tedavisi önerilmektedir. Hastalığın teşhisinden sonra geçen bir yıl içinde, çocuğunuzun insülin ihtiyacının çok az olduğunu gözlemleyebilirsiniz. İnsülin karından ya da kalçadan yapılarf enjeksiyonla vücuda verilir. Uygun görülen başka noktalardan da iğne vurulabilir.

Doğal sağlık tedavileri:

– Homeopati alanında uygulanan tedaviler dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Homeopati tedavileri modern tıp tedavilerini destekleyici bir rol oynayabilir. Bazı şeker hastalları sadece homeopati tedavisi görmektedir. Homeopati uzmanınız sertifikası Sağlık Bakaniığı’nca onaylanmış bir uzman olmalıdır.
– Bira mayası “krom” içermektedir. Krom kan şekeri düzeyini ve metabolizmayı dengeli bir hale getirir. Bir çay kaşığı bira mayası şeker hastası çocukların yemeklerinin içine ilave edilebilir.
– Sarımsak ve soğan kan şekeri seviyesini düşürür. Çocuğunuza sarımsak tabletleri verebilirsiniz, bu tabletlerden günde bir kere kullanabilirsiniz.
– Ayurveda uzmanlar kandaki glükoz oranını dengelemek üzere özel terapiler uygulayabilir. Bu özel terapilerde şifalı bitkiler ve otlar da kullanılabilir. Ayurveda terapilerinde olumlu sonuçlar alınabilir.
– “Krom pikolinat” şeker hastalığı tedavisinde kullanılmakta ve olumlu sonuçlar vermektedir. Klinik ortamda yapıları test çalışmalarında bu maddenin başarılı sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bu madde kandaki şeker miktarı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle doktor tavsiyesi almadan, deneyimli bir besin terapistinin uygulaması olmadan bu maddeyi asla kendi başınıza kullanmayın.
– Dihidropiandrosteron (DHEA) adlı hormon şeker hastalığını önleyebilir. Dihidropiandrosteron hormonu tedavisi için deneyimli bir besin terapistine başvurabilirsiniz.

Faydalı terapiler

Akupunktur, besin terapisi, geleneksel Çin terapileri, herbalizm, homeopati, Ayurveda

Evde yapabilecekleriniz

– Çocuğunuz uygun bir yaşa geldiğinde, kan şekerini ölçmeyi öğretin.
– Çocuğunuz uygun bir yaşa (9 yaşına) geldiğinde, vücuduna insülin enjekte etmeyi öğretin.
– Kan şekerinin düşmesi ihtimaline karşı, elinizin altında şeker bulundurun.
– Çocuğunuzun öğretmenine, hipoglisemi ve hiperglisemi hastalıklarının belirtilerini anlatın. Bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini dile getirin.
– Çocuğunuza lif ve karbonhidrat yönünden zengin gıda maddeleri»verin. Çocuğunuz egzersiz yapmaya başlamadan önce, bir dilim ekmek, meyve suyu ya da karbonhidrat içeren bir gıda maddesi tüketmelidir. Çocuğunuzda günde 3 ana öğün, 2-3 ara öğün planı hazırlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. hakan özdemir dedi ki:

  merhaba. 6 yaşında 5 aylık tip 1 diyabet hastası olan bir kardeşim var.şekerinde inişler ve çıkışlar oluyor sürekli. insülin dozlarıyla oynuyoruz fakat buda çare olmadı gibi:( bize önerebileceğiniz bişeyler varmıdır.??

 2. HÜSAMETTİN TAN dedi ki:

  ben de 10 yıllık şeker hastasıyım yaşım 337 şeker ilk ünsiline baladığı yüksek ve düşük oluyor ünsilin kullandıkça yemek içeceklerine dikat ettinmi bu sorun azalıyor soğuk havalarda yükselme ve düşüşler daha çok karşılaşıyorum allah şifa versin

 3. betul c dedi ki:

  merhaba benim 38 aylık diyabet adayı kızım var. genizeti ameliyatı öncesi yapılan tetkiklerde ortaya çıktı. şimdilik insilün almıyoruz sadece diyet yapıyor ama eninde sonunda insilün vereceklerini söylüyor doktorlar.açlık şekeri dikkat edilmezse 130lara kadar çıkıyor ama dikkat edersek 100 civarlarına düşüyor.çocuğa çikolatayı yememsi gerektiğinide anlatamıyorsunuz.herkesin elinde dondurma görüyor ikna edemiyorum. insilüne geçiş dönemini oldukça uzatmak istiyorum neler yapabilirim. diyetimiz tip2 diyabet diyeti.

  benim gibi diyabet adayı veya diyabetli çocuğu olan annelerlede irtibata geçmek istiyorum. bilgi alışverişi için. Allah herkese şifa versin

 4. saliha dedi ki:

  betül hanım size bu konuda yardımcı olmak isterim GATADA 1 ay eğitimini aldım benim kızımda 4 senedir tip 1 diyabet hastası yardımcı olmaya çalışırım

 5. bilmem adım ne dedi ki:

  allah kkolaylık versin şeker hastası olanlara

 6. leyla azaklı dedi ki:

  kızım 4 yasında ve içtigi ilacın yan etkisi ile kan şekeri 215 e yükseldi.iki gün sonra 110 ve bu seviyede devam etmekte.şeker düzeyi normal mi?degilse öneriniz nedir?bu durumda nasıl davranmalıyım?teşekkürler

 7. mehmet bozak dedi ki:

  ben : deşeker hastasıyım 3 aydır insülin kullanıyorum çok zor

 8. ümran dedi ki:

  MRB BEN 22YASINDAYIM VE 12 YILDIR TİP 1 DİYABETİGİM INSULİN KULANIYORUM İLK GUNDEN ITIBAREN SIZLERE TAVSIYEM INSANLARIN BOS LAFLARINA KULAK VERMEYIN BU HASTALIGIN TEK ILACI MORAL YEMEK İCMEKTEN DAHA ONEMLISI MORAL DIYEBILIRIM ALLAH HERKEZIN SİFASINI VERSIN…

BİR YORUM YAZ

sağlık