Çölyak Hastalığı

Çocuklarda barsaklarda yiyeceklerin, özellikle yağların emilememesi sonucu meydana gelen hastalığa çölyak (Coeliaç) veya selyak hastalığı denir. Hastalık ailevidir ve sebebi buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunan glüten ve gliadin adındaki proteine olan duyarlılıktır. Sonuç olarak yağ asitlerinin sindirimi bozulmuştur.Sağlıklı bebeklerin 6-9 ayları arasında unlu gıdalarla beslendiklerinde kilo kaybettikleri, huzursuzlaştıkları, açık renkli, pis kokulu yağlı bir dışkı (steatore) çıkardıkları görülmüştür. Bir süre sonra mide şişmeye başlar, kol ve bacaklar aşırı derecede zayıflar, çocukta kötü beslenmeyle ilgili hastalıklar (anemi, raşitizm v.b.) meydana gelebilir. Tedavide glutensiz beslenme önemlidir. Bu amaçla bazı ülkelerde glutensiz (mısır veya pirinçten yapılmış) özel un ve ekmekler satılmaktadır. Ayrıca anemi için B12 vitamini verilir.

Çölyak sprue, nontropik sprue ve glutona duyarlı enteropati olarak da bilinir. Çölyak hastalığı ince bağırsağın glutona (çavdarda, buğdayda ve arpada bulunur) olan hassaslığıdır. Bu hassaslığın neticesinde ve iltihaplanmaya bağlı olarak, ince bağırsak astarının hasar görmesi suretiyle gelişen, yiyecekleri emme yetersizliğidir.

Yulaf da bünyesinde başka tür bir gluton bulundurur. Yapılan araştırmalara göre çölyak hastası insanların yulaf yiyebileceği belirtilmiştir. Çölyak hastası bireylerde, demirin, folik asidin veya ikisinin birden eksik emilmesinden dolayı kansızlık görülebilir. Kalsiyum ve D vitamininin yetersiz emilmesi ise östeoporoza sebebiyet verir. Çölyak hastalığı çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır.

SEMPTOMLAR
Çölyak hastalığının belirtileri her yaşta görülebilir. Çölyak hastalığına yakalandıysanız gluton içeren her yiyecekten sonra ishal meydana gelecektir. İshal çok ciddi oranlarda hayatı tehdit edebilir ve bireyin su kaybetmesine neden olabilir. Katı dışkılar genellikle kül renginde, köpüklü, iri, kötü kokulu ve yapışkan bir halde çıkar. Yapışkanlık ise yüksek yağ oranından kaynaklanır.

Bütün bireylerde ishal görülmez; sadece çeşitli sonuçlar getiren kötü emilim görülür. Kilo kaybına herkeste rastlanır. Protein seviyesi çok düşükse bacaklarda kabarma meydana gelir. Dişetleri K vitamini eksikliğinden kanayabilir. Diğer vitaminlerin eksikliği ise sinirsel bozulmalara (sinir, ve buna bağlı düzensizlikler), kuru cilde ve dudaklarla dilde acılığa sebep olabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Çölyak hastalığının erken evrelerde teşhis edilmesi zordur. Teşhise dayalı çalışmalardan testleri, katı dışkı tahlilleri ve barium yutulduktan sonra çekilen bağırsak röntgenleri, çölyak hastalığının tanısında yardımcı olur. Bu hastalığa dair şüpheler, mikroskopik anormalliklerin görüldüğü bir biyopsi testinden sonra sonuçlanacaktır.

Glüten içermeyen bir beslenme düzeni, bu hastalığın ana tedavi yöntemidir. Glüten sadece tahıllarda ve buğdayda bulunmaz. Birçok hazır besin glüten içerir. Glütene hassas insanların yiyecek etiketlerini incelemeleri ve etiketsiz olarak üretilmiş besinlerden uzak durmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 54 YORUM
 1. çağatay pala dedi ki:

  benim bir kuzenim çölyak hastası.10 aydır çok ama çok hasta . kendisi 5 yaşında ama kendisi 2010 da çölyak hastası. bu hastalık geçicimidir cvplarınızı ve dualarınızı bekliyorum şifa allahtan gelsin hepinize iyi günler …

 2. çağatay pala dedi ki:

  ablası rümeysadanda şüpheleniyoduk

 3. gülperi özdemir kumaş dedi ki:

  çölyak zor bir hastalık diyet gerekyo eşim 5yıldır çölyk hastası kilo kaybediyo ekmegi belediyelerin besaj ekmek siparişle geliyo haftada 1gün yiyecekler çok pahalı hastalık sinir yapıyo çevremizdeki insanların anlayışlı olması gerek bize söylenen ömür boyu diyet ne yapacagımızı bizde bilmiyoruz insanların çounlugunda varmış allaha şia versin hastalara

 4. ebru özyılmaz dedi ki:

  bende çölyak hastasıyım .. çoğu kez doktora gittim fakat hepsi bunun diyetten başka tedavisi olmadığını ayrıca hastalığın iyileşme sürecinin kişiden kişiye değiştiğini söyledi .. yani herkeste işe yaramıyor birkaç ay diyet yaptım geçti diye bir şey olmuyor .. çok zor bir hastalık allah herkese acil şifalar versin .. ve en kısa zamanda bu hastalığın lütfen farklı bir tedavisi bulunsun böyle olmuyor .. yiyecekler çok pahalı .. ekmeğimizi yiyeceğimizi yurt dışından alıyoruz ama maddiyatta bir yere kadar para yetiştiremiyoruz lütfen bu soruna bir an önce kalıcı ve kesin bir tedavi bulunsun

BİR YORUM YAZ

sağlık