Coombs Testi-RH Antikorunun Aranması

Gebe kadınların ve çocukların Rh uyuşmazlığı bakımından kontrolü amacıyla kanda yapılan bir laboratuvar muayenesine Coombs testi adı verilir.Doğumdan önce yapılan ve antenatal denilen muayenelerde her gebenin kan grubu ve Rh faktörü araştırılır. Eğer anne Rh (—) ise eşinin kan grubu ve Rh faktörünün bilinmesi de önemlidir. Homozigot Rh (+) bir babanın çocukları mutlaka Rh pozitif doğar. Çünkü Rh dominan yani baskın bir faktördür. Heterozigot babaların ise çocuklarının yarısı Rh pozitif olabilir.
Kan uyuşmazlığına aday çiftler tesbit edildiğinde gebeliğin 6. ayından itibaren anne kanında anti Rh antikoru aranmaya başlanır. Bu amaçla yapılan teste Coombs testi denir.Gebe kanında daha doğumdan önce serbest olarak dolaşan antikorların varlığını anlamak için yapılan teste indirekt Coombs testi denir. Doğumdan sonra göbek kordonundan alınan veya yeni doğan bebekten alınan kanda blokan antikorlarla uygulanan test ise direkt Coombs testi adını alır. Alyuvarlarda aglütinasyon görüldüğünde test pozitif denir, yani hastalık tehlikesi mevcut demektir. Doktorlar alınan sonuçlara göre tedavi uygular ya doğum erken olarak başlatılır veya doğan çocuğun kanı değiştirilir, yani exchange trans-fusion yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. murat küçükaltun dedi ki:

    merhaba bu gün annemi acile kaldırdık 3 hafta avcılarda yattı 3 kerede acile cerrahpaşaya kaldırdık. hemetoloji bölümünde tedavi görecek. yarın sabah tekrar götüreceğim. annemde hiç kan yokmuş ki gözlede görülür biçimde. kan tahlili dahi yapılamıyor. kan veremiyorlar bu gün elimdeki kağıtta aglütinasyon var. ve coombs’lu ortamda uygunsuz yazıyordu. croos testi diyorlar. bunun türkçe terimini öğrenebilirmiyim. araştırdım ve coombs gebe bayanlar için yapılan bir test olduğunu gördüm. fakat annem 51 yaşında ve gebe değil. sadece kanı yok uyuşmazlık olduğu için kan veremiyoruz diyorlar. eee o zaman coombs testi gebe hanımlar içinse hemetolojiyle ne ilgisi var. cevabını en kısa zamanda yollarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  2. neşlişah dedi ki:

    çok erken dönemde iki kürtaj gecirdim.kan grubum rh negatif.eşiminki pozitif.fakat anti d iğnesi yapılmadı.suan hamileyim.kürtaj yapan doktor gebelşk çok küçükoldugu için akn hüsresi ouşmadıgını ve anti d ye gerek olmadıgını söyledi.suan 6 haftalık gebeyim.neyapmalıyım.test pozitif çıkarsa tedavi varmı.yoksa gebelşk sonlanmalımı

BİR YORUM YAZ

sağlık