Deride Görülen Kırmızılıklar

Deri damarlarının genişlemesine bağlı ola­rak kanın o bölgeye fazla toplanması ve kızarması, eritem dediğimiz en basit bir deri harabiyetini yani deri lezyonunu mey­dana getirir. Mekanik eritem : İki hassas deri yüzeyi­nin devamlı olgrak birbirine değmesi ya da yabancı bir maddenin deriye devamlı olarak temas etmesi ile oluşan tahrişe halk arasında pişik denir. Deri kızarır, ağrır ve çoğunlukla nemlidir. Pişik en çok koltuk altlarında, kasıkta, apış arasında, meme altlarında, deri kıvrımlarında ve par­mak aralarında olur. Bu eritemlere mikrop ve mantarlar da eklenirse intertrigo deni­len pişikler meydana gelir. Süt çocukları­nın kalça ve apış aralarında çok görülür.Tedavide antiseptik pudra ve solüsyonla­rın kullanılması uygundur. Çinko oksitli merhemler de kullanılır. Temizlik çok önemlidir. Bununla birlikte ilk başta yapıl­ması gereken, pişiği doğuran nedeni orta­dan kaldırmaktır.Fizik eritemler: Güneş, suni ışık kaynak­ları, röntgen ışınları, sıcok ve soğuk gibi etkenler de deride fizik eritemlere sebep olurlar. Herkesin bildiği güneş yanığında önce canlı kırmızı bir eritem vardır. Daha ileri derecede yanıklarda ödem ve bül gö­rülür, yani deri su toplar ve sonra soyulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ahmetcan dedi ki:

    merhaba öncelikle çalışmalarınızdan ötürü sizlere teşekür ederimm size şöyle bi sorum olucak kasıkla tam olarak testis arasında sol tarafta tam sivilce değil pişik gibi gözüküpp şişlik ve sivilce gorunumu var ve şuan sivilce gibi bi patlıycaz beyazımsı sıvı var ve o çok denecek kadar mor sanırım acaba korkulucak bişi varmıdır ne zaman iyileşir tavsiyeliriniz nelerdir cevabınız için şimdiden teşekürler.

  2. murat dedi ki:

    merhabalar benim sorunum alnımda ufak bir yağ bezesi vardı bunu iğne yaradımıyla sıokarak çıkardım ancak orası şişti ufak agrıda var deri açılşldığıinin ne yapmalıyım

  3. Mehmet dedi ki:

    Babamın beynin sol tarafında damar tıkanıklığı var.hafıza kaybına neden olmus lütfen yrd olun

BİR YORUM YAZ

sağlık