Dışkı ve İdrar Kaçırma, Altına Etme

Normal olorak vücuttan atılması refleksler­le düzenlenen ve kısmen irademize bağlı olan dışkılama ve idrar etme fonksiyonla­rını kontrol edememeye enkontinans de­nir. İdrar enkontinansı, istek dışı ve idrar hissi olmadan idrar kaçırmaktır. Hakiki enkontinansta mesane dolu olmadan da, idrar devamlı damlalar halinde akar. Stres en­kontinans denen durumda öksürme, aksır­ma, gülme ve hafif hareketler yapma gibi az bir efor esnasında, az veya çok mik­tarda idrar kaçırılır. Paradoks enkontinans denen durumda ise hasta mesanesi dolu iken idrar kaçırır.
Feçes enkontinansı denen dışkı kaçırma durumu anüsün çevresinde yer alan anal sfinkter kasların yetersizliğinde ortaya çı­kar. Hasta, dışkısını tutamaz. Gerek efor halinde iken gerekse yatarken veya otu­rurken dışkı kaçırır. Bu durum genellikle felçlilerde görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. yasemin dedi ki:

  slm ben 18 yaşında ünversite öğrencisiyim adetime yakın
  bir hafta falan aşırı gülmekten istemeyerek altıma kaçırıyorum.. doktora başvurmakta biraz çekiniyorum bana yardıncı olurmusunuz şimdiden teşekkürler.

 2. ali gece dedi ki:

  25 yaşındayım çocukluğumdan beri altıma işeme rahatsızlığım olmadı ama şimdi askerdeyim 2, 3 haftadır (gittikçe sıklaşıyor) hergün olmasada az miktarda idrarın geldiğini görüyorum. çok sıkışmış oluyorum. akşama kadar (sabah 7 akşam 7) sogukta bekliyorum ondan kaynaklanabilir mi. öneriniz nedir? revire çıkıp bu durumu anlatmak çok zor. iyi günler cevap yazar mısınız

 3. ali gece dedi ki:

  cevabı email olarak yazarsanız sevinirim içinde bulunduğum ortamdan dolayı interneti takip edemiyorum

 4. efe dedi ki:

  slm ben 25 yaşşındayım piskolojım bozuldu bu durumdan altıma ıslattıgım için buna bi çozum veya ulaşmak için ne yapmalıyım çekındıgımden gıdemıyorum.evlenmek istıyorum hastalıgım yuzunden evlenemıyorum yardımcı olursanız sevınırım.msneden ulaşırmısınız bana.hangı doktora gıdıyım?istanbuldan.veya doktorun numarası tşkler

BİR YORUM YAZ

sağlık