Eklem Hastalıkları

Eklemlerde duyulan ağrılar çeşitli hasta­lıkların belirtisi olacağından bunları sade­ce romatizma şeklinde yorumlamak doğru değildir. Eklem deyince buradaki kemikle­rin yüzeylerini örten kıkırdak dckusu, ek­lem boşluğunu çevreleyen zar kapsülü (sincvial zar), bağlar (ligament) ve burala­ra yapışan adaleler bir bütün olarak düşü­nülmelidir. Eklemi saran bağ dokusuna kcllojen doku denmektedir. Bu bağ doku­sunda ve kemiklerde meydana gelecek il­tihaplı veya dejenerativ değişiklikler türlü isimler altında eklem hastalıklarını mey­dana getirir. Akut eklem ağrılarının başında gelen ateşli romatizma (romatizma intanı) aslında sa­dece bir eklem hastalığı değildir. Akut nöbetler gösteren kronik bir hastalıktır ve kalpte de yerleşir. Bazı enfeksiyon hastalıklarının seyri sırasında ani olarak bir eklemin şiştiği, kızar­dığı ve ağrıdığı görülebilir. Bunu basit bir mafsal ağrısı yani artralji olarak kabul edebiliriz. Eklem içinde sıvı toplanırsa hid-rartroz’dan, bir çarpma (travma) veya kı­rık sonucu kon toplanırsa hemartroz’dan, eğer tek bir eklemde iltihap meydana gelmişse monoartrit’ten söz edilebilir. Has­talık, birçok eklemi birden tutmuşsa, o za­man poliartrit şikâyetler var demektir.
Tüberkülozun belkemiğinde meydana ge­tirdiği hastalığa Pott hastalığı (spondylitis tuberculosa), kalçada yaptığı hastalığa ise kcksalji gibi isimler verilmektedir. Diz eklemlerinde dejeneratif tipte meyda­na gelen hastalığa gonartroz adı, verilir. Genellikle iki dizde görülen düzensiz’ şiş­likler vardır, hareket esnasında krakman denen bir ses duyulur. Yürüyüşe başlarken fazla olan ağrı biraz yürüdükten sonra azalır. Eklemlerde göçülen bütün bu romatizma benzeri kollajen doku hastalıklarında anal­jezik ve antiflojistik denilen ilaçlar kulla­nılmaktadır. Doğru olan hareket tarzı se­bebe göre tedavi uygulamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. esra dedi ki:

  benim yürüken ayak bileklerimde kendiliğinden oluşan kütlemeler oluyor sebebi nedir ve nasıl iyileşir öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirm

 2. yılmaz dedi ki:

  benim sorunum diz kapaklarımda eyilip kalkarken diz kapaklarımda çatur çutur sesler geliyor son zamanlarda ise ağrılar başladı ve merdiven çıkarken zorlanmaya başladım ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim

 3. hikmet dedi ki:

  Arkadaşlardaki problem bendede var, şimdi belimde katır kutur etmeye başladı kalbimde ağrıyor

 4. blablabla dedi ki:

  benim de parmağımda bir şey çıktı. elime bağlanan eklem yerinde… derimin içinde boncuk gibi bir şey var. nedenini anlamayadık. tentonların yırtılmasıyla oluştuğunu düşünüyoruz. bu konuda bilgisi olan bunu paylaşırsa çok memnum olurum.
  şimdiden teşekkürler.

 5. aycan alan dedi ki:

  merhaba benim 2 yıldır ayak ve ayak bileklerimde şişlik var bilek kemiğimi elimle hissedemiyorum yaz aylarında daha da artıyor bu şişlikler.KARDİYOLOJI,DAMAR CERRAHİSİ,DAHİLİYE,ORTOPEDİ,FİZİK TEDAVİ tüm branşları gezdim ama bi sonuç alamadım ne önerirsiniz??

 6. yigit dedi ki:

  Merhaba
  Ben kollarimi dogrulttugum zaman, oturur vaziyetteyken ayaga kalkmaya calisirken eklemlerden catir catir sesler geliyor. Gerdirme hareketlerini yapmam bile bu sesi engellemiyor. Bi de sirtimda omirilikte hic gecmeyen dayanilmaz bir agri var. Ne yapmami onerirsiniz

 7. meryem kula dedi ki:

  mrb benimde ellerimde eklem yerlerimde şekil bozuklukları olmaya başladı ne yapabilirim bir çok yere giitm ama sonuç bulamadım şimdiden teşekkürler….

 8. suleyman gurol akal dedi ki:

  Benim mayis -Agustos arasinda sag ya da sol kalca kemigi bacak eklemimde yurudukce artan agrilar olusuyor.Nedenini bilmiyorum.Ancak en az 3 igne Diprofaks 7ml olunca 1 ay icin geciyor.Perhiz ya da ne yapmam gerekiyor?Bir fikri olan varsa lutfen yazsin.Saygilar, sevgiler….

BİR YORUM YAZ

sağlık