Erkeklerin Zor Dönemi: Andropoz

Yaygın olarak kadınlarda menopozun etkileri üzerine konuşulur. Gelişen çağımızda teknoloji sayesinde kadınları menopoza geçiş dönemi ve sonrası hakkında bilgilendirme amaçlı olarak internet dünyasında fazlasıyla bilgi yer alır. Oysa bu süreçler doğa gereği yalnız kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. Erkeklerde bu dönem “Andropoz” olarak adlandırılır. Edinilen bilgileri dikkatle okumanızı öneririz. Çünkü erkekler “Andropoz” dönemlerini daha zor ve sıkıntılı yaşıyorlar, sonrasında ise çekilmez olabiliyorlar.

Andropoz nedir?

Erkeklerin ileri yaş dönemlerinde erkeklik hormonlarında düşüş başlar, işte bu düşüşün başladığı döneme “Andropoz” denir. Aslında erkeklik hormonu tümden yok olmadığından buna “Androjen yetersizlik sendromu” deniliyor. Erkeklerin bu durumunun tek farkı ise kadınlarda bıçak sırtı olarak tabir edilen durumun tersine erkeklik hormonunun azalması ile birtakım belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

andropozErkeklik hormonu azalması olan andropozun belirtileri nelerdir?

Andropozda, bedensel belirtiler ile cinsel fonksiyon yakınmaları ve psikolojik etkiler olarak ortaya çıkar.

Psikolojik yönden; sinirlilik, kaygı, depresif ruh hali, kronik yorgunluk hissi ve motivasyonda azalma görülebilir. Hafızayı da olumsuz etkilediğinden unutkanlık sorunları baş gösterebilir. Aynı şekilde kişide zihinsel sorunlar var ise andropoz ile bu durum tetiklenebilir.

Bedensel yönden; konsantre olamama, halsizlik, uyku ihtiyacında artış, kas ve eklem ağrıları beraberinde ise ateş basmaları gibi şikayetler oluşur.

Cinsel yönden; erkeklik hormonundaki düşüş ile cinsel isteksizlik ve beraberinde ereksiyon sorunlarında da artış olur. Yine ileri yaş ile birlikte erkeklerde de osteoporoz yani kemik erimesi de andropoz ile ortaya çıkar.

Erkekler içine kapanabiliyor

Andropoz erkeklerde 50 yaş üzeri erkeklerde görülür. Cinsel performansdaki düşüş de strese sebep olur. Erkekler çoğunlukla bu durumu içten içe sıkıntı yaptıklarından dışa vurumu da sert olabiliyor. Sürekli agresif tavırlarla herşeye sinirlenebilen bir kişilik sergilenir. Ani ve sert çıkışları ile psikolojik bozukluk görülmesi erkeklerin yakınlarınca çekilmez olarak ifade edilir.

Tanısı nasıl konulur?

İlk olarak basit kan tahlilleri ile erkeklik hormonundaki düşüş ve oran belirlenir. Kişinin kendini en iyi şekilde ifade etmesi önemlidir. Hastaya şikayetleri doğrultusunda üroloji uzmanının fiziksel muayenesi ile testislerde küçülme ve kıvamdaki yumuşaklık, aynı şekilde peniste küçülme, bunların dışında kas kitlesinde azalma gibi bulgular sayesinde anropoz tanısı konulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. m. can dedi ki:

  merhaba aynı sorun bendede var 6 yıldır evliyim çocoğum yok ama eşim iki kere döşük yaaptı son iki yıldır eşim hamilede kalmıyur ve eskisi gibi cinsel isteğimde kalmadı sanırım sebep penis küçüklüğün den kaynaklanıyur bana bu konuda yardimci olana canımı veririm yeterki bana ameliyatın nerde yapıla bileceğini süyleyin saygılar

 2. Suskun dedi ki:

  Merhaba benim cinsel organimda ve testislerim alt ve ust taraflarinda et parcalari cikti birkac defa dr gittim yakma tedavisi uyguladi .sonra tekrar cikti son gitmemde asitli bir ilac verdi bunu iki gunde bir surmemi istedi tedaviden bir sonuc alabilirmiyim.

 3. m.k dedi ki:

  Merhaba ben 24 yasındayım ve andropoz hastalıgı ile ilgili bütün belirtiler mevcut en büyük sorunum ise sertleşme sorunu çekiyorum bu ön sevişmeden sonra tam ilşki esnasında oluyor Bu sorun birden bire çıktı karşıma bir yıldır böyle devam ediyorum bu sorunlara nasıl çözümler bulabilirim ne yapmam gerekli ben bugune kadar hiç doktora gitmedim ve hiçbir şekilde performans arttıcı,geciktirici,büyütücü vs bi ilaç kullanmadım çok acil yardımlarınızı bekliyorum

 4. turgut dedi ki:

  selam ben 49 yaşımdayım hiç ferformas artırıcı ilaç kullanmadım son bir haftadır sertleşme sorunu yaşıyorum yardımınızı bekliyorum saygılar

 5. nazlı dedi ki:

  merhaba ben 19 yıllık evliyim eşimle 1yıl öncesine kadar hiç problemerimiz olmadı birbirimizi çok seviyoruz son 1 yılldır eşimle problemler yaşıyorum aslında önemli bir sorunumuz yok tek problem bana göre eşimin değişmiş olması kendisi bunu kabul etmiyor o kadar çekilmez oluyorki ayrılmayı düşünüyorum çok sinirli olurolmaz herşeye bağırıp bazen onun için çok değersiz olduğumu hissetiriyor mutsuzum 41 yaşında andrapoza girdiğini düşünüyorum belirtiler onu gösteriyor ben nasıl davranacağımı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bana bir yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

 6. Mehmet dedi ki:

  slm,ben 39yaşında ve 15 yıllık evliyim.andropoz hastalığı ile ilgili herşey bende mevcut.halsizlikten tutunda penis küçülmesine kadar.tam sertlik sağlayamıyorum.bazen sağlasamda ikinci sevişmeye hazırlanmam saatler alıyo.bazen sabaha kadar bile sertleşme olmuyo.psikolojim bozuldu.bu yaşta performans artırıcı ilaç kullanmak için çok erken diyorum.ilaçla penis büyütüleceğinede inanmıyorum çünkü denedim olmadı.andropoz ellili yaşlarda başlar demişsiniz ama bende35 yaşından erken başladı.ne yapabilirim bana lütfen yardımcı olabilirmisiniz.tşk edrm.

 7. Erdoğan dedi ki:

  Ben 58 yaşında yım sertleşme sorunu yaşıyorum . Eşimin kullandığı bir ilacın yan etkiside bu sorunu yaşattığını okudum son birlikteliğimizden sonra bu durum aniden gelişti daha önce hiç yaşamamamıştım bu durumum için yardımcı olmanızı rica ederim

BİR YORUM YAZ

sağlık