Etin Pişirilmesi

Et pişmiş yenir, çünkü pişirildiğinde sağlık açısından güvenli hale gelir, tadı artar ve sindirilmesi kolaylaşır. Günümüzde çiğ et tüketme alışkanlığı da vardır; örneğin çiğ balık, çiğköfte sevilen yiyeceklerdir. Ama özellikle kaynağı iyi bilinmediğinde çiğ et yemek tehlikeli olabilir.

Pişirmek etin tadını artırır, çünkü ısının etkisiyle özellikle dış yüzeyinde aromatik deği­şiklikler olur, ayrıca proteinlerin emilİmi kolaylaşır. Ama etin gereğinden fazla pişirilmesi proteinlerin yapışım bozar ve sindirimi yavaşlatır; üstelik etin bütün suyunu yitirmesine ve sertleşmesine yol açar. Etin iç bölümü pembemsi kalmalı, dışı koyulaşmalıdır. Bununla birlikte güçlü ateşte pişirilmemesi ve kararmaması gerekir, çünkü kararma, kanserojen maddelerin oluşması anlamına gelir. Etin örneğin fritözde olduğu gibi yağda kızartıl­ması sakıncalıdır; kızartma yağ miktarını artırarak sindirimi güç ve tahriş edici maddelerin oluşmasına yol açar.

Et Nasıl Pişirilmelidir?

Et insanın yalnızca tat alma duyusuyla değil, başka duyulanyla da beğendiği değerli bir besindir.
Tadının yanı sıra rengi, kokusu ve yapısı (yumuşaklık ve sululuk) gibi özellikleri de beğenilmesinde etken­dir. Bütün bu özellikler bir ölçüde etin cinsine göre değişir, ama daha çok pi­şirme biçimine bağlıdır. Etin doğru tü­ketilmesi ve beslenme açısmdan kabul edilebilir olması için bazı kesin kuralla­ra uyularak hazırlanması gerekir. Et an­cak bu kurallara uyulması koşuluyla tü­ketilmelidir.
Sonuç olarak et en değerli gıdalar­dan biridir, ama aşırı miktarlarda ya da yanlış hazırlanmış olarak tüketilmesi sağlığa zarar verebilir.
Çeşitli etler içinden gerçek gereksi­nimleri en iyi karşılayacak olanı seç­mek hemen her zaman en uygun davra­nıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık