Excimer Laser ile Kornea Refraksiyon Cerrahisi

Refraksiyon kusurları başlığı altında miyopi (uzağı görememe), hipermetropi(yakını görememe), ve astigmat (görüntü eksenlerinin tam çakışmaması) sıralanabilir. Bu görme kusurlarının ortak özelliği gözlük veya kontakt lens ile daha iyi bir görüşe ulaşılabilir olmasıdır. Bu yazıda konumuz olan laser refraksiyon cerrahisi; gözlük veya kontakt lense bağımlılığı ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Odaklanmadaki sorun korneanın laser ile traşlanması yoluyla düzeltilmektedir.

Excimer Laser, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan birkaç çeşit laserden bir tanesidir. Özelliği herhangi bir doku ısınması veya komşu doku zedelenmesi olmaksızın hedef dokuda, planlandığı şekilde çok hassas bir şekilde doku traşlaması yapmasıdır. Mikron düzeyinde hassasiyetle çalışan ve son derece güvenli bir teknolojidir. Modern excimer laser cihazlarının vazgeçilmez özelliklerinden birisi de laser uygulaması esnasında göz hareketlerine kilitlenerek hep doğru eksene tedaviyi yönlendirmesidir.

lasic

LASIK yöntemi, excimer laser uygulamalarının en sık ve popüler şeklidir. Bu uygulamada, öncelikle korneanın yaklaşık %20’si kalınlığında flep olarak adlandırılan bir kapakçık mikrokeratom denen çok gelişmiş cihaz yardımıyla hazırlanır. Bu kapakçığın gerisindeki stroma denen korneanın ana tabakasına laserle düzeltme yapılır. Flebin yerine yayılarak yerleştirilmesi sonrasında yaklaşık yarım 5-6 saatlik bir rahatsızlık dönemi sonrası göz rahatlar. Bu dönemdeki batma,sulanma,ışık hassasiyeti gibi şikayetler geçince rahatça bakan ve gözlüksüz görebilen bir gözle yeni bir hayat başlar.

LASEK ve PRK olarak adlandırılan yüzey laser yöntemlerinde de; aynı laser traşlaması, kapakçık hazırlanmadan, kornea yüzeyindeki, epitel denen, ön yenilenebilir hücre katmanının ardına uygulanır. Bu yöntemde iyileşme süreci 2-4 gün ve şikayetler daha yoğundur. Ancak korneanın doku bütünlüğüne daha az etki oluştuğu için özellikle ince kornealarda tercih edilen, çok güvenli bir uygulamadır.

Wavefront inceleme, gözün odaklanma sisteminin ayrıntılı olarak değerlendirilmesidir. Bu ölçüme göre, kişiye özel tedavi şeması planlanır ve excimer laser ile LASIK veya yüzey laser uygulamalarıyla düzeltme yapılır. Bu yöntemin en bariz avantajı daha nitelikli görüş ve özellikle de laser uygulanan bazı gözlerdeki gece görme ve ışık dağılması şikayetlerinin olmamasıdır.

Tüm bu uygulamaların, ancak; gözlük gereksinimi dışında başka sorunu olmayan sağlıklı gözlerde ve yapılan topografik ölçümlere göre kornea yapısı lasere uygun bulunan kişilerde olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca göz numarasının ilerlemesinin durmuş olası en temel kurallardandır. Laser tedavisi eğer uygun kişilerde uygulanırsa güvenli, etkili ve başarılı bir yöntemdir. Bu kararın verilmesi de ayrıntılı bir muayene ve değerlendirme ile mümkündür.

Op. Dr. Hasan AZİZAĞAOĞLU
Göz Nurunu Koruma Vakfı
Bayrampaşa Göz Hastanesi
Tel: 0212.674 02 02

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hüseyin YAĞCI dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar.Ben şu anda 37 yaşındayım.16 yaşımda gözlük kullanmaya başladım.Hipermetrop sağ 3,5 soş 0,50 lazer ile tedavi olmak istiyorum.Bu tedavi benim için uygunmu.tedavi süresi tedavi giderleri ulaşım sorunları göz önünde bulundurarak ne yapmamız gerekir.Memur olarak çalışmaktayım.Bu nedenle ileride daha iyi görebilmem mümkün mü Şimdiden herşey için teşekkür ederim.

 2. Tolga dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 20 yasndaym ve tip fakùltesi 1. sinif ögrencisiyim öss ye hazirlandigim dönemde gözlermde bozulma meydana geldi ve su anda sag 0.50 sol 0.75 .gözlùk takmayi sewmedigim icn lazer tedawisi olmak istiyorum sizce bu tedawi icin erken mi yoksa yasim bu tedawi icin yeterli mi? Eger bu tedawi icin uygun degilsem gözlùk takmayi istemdigim icin lens kullanmayi dùsùnùyorum siz neyi tavsiye edersiniz gözlùk mù yoksa lens mi?
  Simdiden cok tesekkùr ederim hocam.

 3. zahide saracçoglu dedi ki:

  iy gunler ben 23 yasindayim ve hipermetrop hastasiyim bunu cok geç ogrendim sag gozum (90°+1,00) +1,50
  sol (80°+0,25) +0,50 ve lazer tedavisi olmak istiyorum sag gozum cok agriyor ve akio genelde bundan kurtulmak istiyorum…lutfen beni fiyat konusunda aydinlatirsaniz sevinirim…

BİR YORUM YAZ

sağlık