Gebelik Belirtileri

Gebelik belirtilerinin bir bölümü, kadının kendisinin de anlayabileceği değişiklikler­dir. Bir bölümü ise ancak doktorun mua­yenesi sonucu anlaşılır. Gebeliğin başlan­gıcında bu işaretler başka durumlarla da karıştırılabilir, ama daha sonraları kuşku ortadan kalkar. Bazı belirtiler her gebede görülmez, bazıları ise bütün gebe kadınlar­da ortaktır.
Ciltteki değişiklikler:
Gebeliğin başlamasıyla vücudun belirli bölgelerinde derinin koyulaştığı görülür. Başlangıçta, pigmentasyon denilen koyu­luk, meme başlarında ve karnın ortasında düz bir çizgi halinde ortaya çıkar. Bu du­rum ikinci ayın sonunda gittikçe belirgin­leşir. Pigmentasyon elde yüzde veya vü­cudun başka kısımlarında lekeler halinde oluşabilir. Yüzde oluştuğunda çoğunlukla gebelik maskesi diye adlandırılır. Bu pig­mentasyon nerede oluşursa oluşsun geçi­cidir ve çocuğun doğumundan sonra yok olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gebelik dedi ki:

    herkese selamlar bende 11 aylık ewliyim 2aylık evliyken hamile kaldım hamileliğim sırasında tiroidlerimin yavas calıştığını öğrendim. ve bu yüzen 3 aylıkken bebeğim karnımda öldü suan 2 aylık hamileyim yine ama korkuyorum bişey olur diye… ama doktor tiroidlerimin normale döndüğünü söyledi… gayet saglıklıyım ama korkuyorum yine… bebek isteyen herkese rabbim nasip eder inş… bebeğinizi sağlıklı bi sekilde kucagınıza almanız dileğiyle

BİR YORUM YAZ

sağlık