Genç Kızların Sinsi Düşmanı: Göz Migreni

Uzmanlar Migren’in gözde de görülebileceğini söylüyor. Çok sık karşılaşılan migrenin gözde de belirti vereceğini belirten uzmanlar; göz migreni diye bir rahatsızlık olduğunu ve bu hastalığı olanların koruyucu tedavi görmeleri gerekirtiğini belirtiyorlar.

Göz migreni nedir?

En sık görülen baş ağrısı sebeplerinden biri olan migren gözde bazı belirtiler verebilir, üstelik göz migreni olarak tanımlanan özel bir şekli de vardır.

gozmigreniGöz migreni kimlerde görülür?

Göz migreni genellikle genç kız ve kadınlarda görülür.

Belirtileri nelerdir?

Migren ağrısı öncesinde ya da başlangıcında hastalar gözlerinin önünde ışıklı çizgilenmeler, ışık çakmaları farkedebilir ve bazen bunları farkettiklerinde migren atağının geleceğini anlarlar. Bu belirtiler on-onbeş dakika sürebilir. Bunun temel sebebi beyin damarlarında oluşan daralmadır.

Hastalarda baş ağrısı şikayeti olmadan da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı göz migreni hastalarında ise yarım baş ağrısı ile aynı tarafta bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabilir. Çok daha ender durumlarda gözün retina tabakasında kalıcı hasar oluşarak kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu yüzden göz migreni olan hastaların mutlaka koruyucu tedavi görmeleri gereklidir.

Göz migreninin bir diğer bulgusu ise göz kaslarında oluşan geçici felçlerdir. Bu durumda şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebilir.

Diğer göz hastalıklarının migrenle ilişkisi nasıldır?

Migren göz ilişkisinin bir yönü ise normal basınçlı glokom olarak tanımlanan bir hastalıktır. Glokom göz içi basıncının yüksekliğine bağlı olarak görme sinirinde ve görme alanında hasar ortaya çıkması ile karakterize bir hastalıktır. Normal basınçlı glokomda ise aynı hasar göz içi basıncı hiç yükselmeden ortaya çıkar. Bu hastalığın en önemli risk faktörleri arasında görme sinirinin beslenmesini bozan damarsal hastalıklar vardır.

Düşük sistemik kan basıncı, vazospastik hastalıklar olarak adlandırılan damar büzüşmesi ile karşımıza çıkan hastalıklar ve migren bu risk faktörleri arasındadır. Normal basınçlı glokom hastalarında görme sinirindeki hasarı durdurmak için bu risk faktörlerinin araştırılması ve tedavisi gerekir. Migren açısından tedavinin düzenlenmesi nörolog meslektaşlarımız tarafından yapıldığı için bu hastaların mutlaka nörolojik konsültasyondan geçmeleri sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. sedanur dedi ki:

  uyumanın yolarını arıyom

 2. DeRMaN dedi ki:

  Yararlı bir çalışma olmuş, Paylaşımdan dolayı teşekkürler.

 3. hazel dedi ki:

  ya benim gözüm şişiyo kapaklerm hem altı hem üstü ve küçük bi yumruk kadar kızarıyo et parçası gibi önce birinde vardı şimdi ikiside şişiyo ne olabilir

 4. yeşim inal dedi ki:

  sağ gözüm ve yanın da şiddetli ağrı var nedeni nedir?

 5. mdiyeti dedi ki:

  göz ağrısı ile diyet arasında bir ilişki var mı acaba

 6. Burak dedi ki:

  bu rahatsızlık bende de var. Bazen çok sıklaşıyor bazen de uzun süre olmuyor. İlaç kullandım ama bıraktım.Tedavisi olmadığını söylediler. Antidepresan kullandıracaklardı vazgeçtim.

 7. elif dedi ki:

  benim bazen gözümün önü kararıyod sizce alakası varmı?beeen13 yaşındayım

 8. melek dedi ki:

  gözlerim çok ağrıyo yan taraflara filan bakarken gözüm çoooook ağrıyo bu ağrı başımada vuruyo bunun nedeni göz migrenimi yoksa başka bir şey mi?????????

 9. erol dedi ki:

  benim başımda aşırı derecede agrı giriyor uykudayken ve birden gözüme vuruyor yaklaşık 15.20 dakika sürebiliyor bunun nedenleri migren mi yoksa sinüzük filen mi doktorumda bilemiyor agrı kesiciler kullanıyorum ama fayda etmiyor cevaplarsanız sevinirim

 10. gültekin dedi ki:

  ışığa baktığımda ısığın etrafında oklar varmış gibi ışık saçtığını görüyorum birde göz etrafında ağrı oluşuyor sürekli biryere bakamıyorum

 11. özgül dedi ki:

  benim migrenim var başım arada ağrıyo ağırırken gözlerim doluyo kapanacak oluyor şidetine dayanamıyıp masaş yaptırıp rahatlıyorum başımın ağrısındanmı kaynaklanıyır gözlerim yorgunluğu ağrısı?????????? cevaplarsanız çok faydanız olurr sağolln Allah razı olsun:))))))))

BİR YORUM YAZ

sağlık