Göz Bozukluğunda Cerrahi Düzeltme

Miyopluk ve astigmatı iki değişik cerrahi yolla düzeltilebilir. Işınsal keratotomi ve kombine (birleşik) keratotomi.

Işınsal keratotomide merkez bölge dışında saydamtabaka üzerinde ışınsal kesiler açılır. Bunlar korneanın merkez bölgesinin düzleşmesini sağlar. Böyle­ce saydamtabakann kırıcılığı azaltılarak miyopluk derecesi düşürülür.

gözKombine keratotomide ışınsal kesilerle birlikte değişik sayıda ve değişik açılarla eşmerkezli ya da teğet kesiler uygulanır. Bu teknikle miyoplukla bir­likte olan astigmatizm düzeltilebilir.

Günümüzde keratotomide laser tekno­lojisi de kullanılmaktadır. Gözün odak­lama yeteneğini değerlendirmek için bilgisayarlı ultrasonografiden yararlanı­lır. Bu aygıt, saydamtabakanın kalınlı­ğını, bozuklukları düzeltmek için yapı­lacak kesilerin sayısını ve yönünü be­lirlemeye yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. suat can temur dedi ki:

  askerdeyim gözüme miyop astiğmat veminimal korneal nefelyon teşghisi konuldu sizce askerlige uygun muyum

 2. Nazmi Balcı dedi ki:

  Merhaba.Yaklaşık 2 senedir gözlerimden rahatsızım .farklı hastahanelerde muayene oldum keratokonus teşhisi koydular.En son 2 askeri hastanede muayene oldum SAĞ ANİZOMETROPİ teşhisiyle askerliğe elverişli değildir raporu verdiler.Anizometropi nedir? Tedavisi varmıdır? Varsa bu tedavi hangi hastahanelerde mevcuttur öğrenmek istiyorum… Şimdiden teşekkür ederim en kısa zamanda cevap verirseniz çok sevinirim…

 3. emel türk dedi ki:

  8 yasında oğlum 13 derece miyop artı astıtmat tevasi nasıl olacak ilerde ne olur ne olur cevap verin

 4. emel türk dedi ki:

  20 yaşına kadar tedavisi olur mu oğlum gözü tedaviye ceveap verir mi

BİR YORUM YAZ

sağlık