Göz Tansiyonu Hastalığı, Glokom

Göz küresi içindeki basıncın artmasına ve buna bağlı bozuklukların bulunmasına glokom denir. Göz küresi elastik bir yapıda olmadığından özellikle içi sıvı ile dolu olan ön kamaranın hacminin artması, göz içi basıncını doğrudan doğruya etkiler. Oluş sebeplerine göre basit glokom, dar açılı glokom, ikincil glokom ve doğuştan glokom olmak üzere dört çeşit glokom vardır. Basit glokom genellikle 40 yaşın üstündekilerde kalıtımsal bir hastalık olarak görülür. Başlangıçta tek taraflıdır ve uzun yıl­lar fazla bir şikâyete yol açmaz. Sonraları görüş azalır. Göz dibi muayenesinde papillada çukurlaşma ve atrofi vardır. Tedavi edilmezlerse optik sinir atrofisi sonuou bu kimseler kör olabilirler. Teşhis için yapılan muayenede iris ile kor­nea arasındaki açının açık olduğu görü­lür. Sohlemm kanalı skleroze olup tıkan­mış, kamara sıvısının dışarı çıkışı güçleşti­ğinden göz içi basındı 25-40 mm Hg. ye yükselmiştir. Sıvının dışarı akışını kolaylaştıracak ilaç­lar (Pilokarpin, Eserine) veya kamara sı­vısının debisini azaltacak ilaçlar (Diamox) kullanılır. Tıbbi tedavi ile düşürülemeyem basınç fistülizan ameliyatlarla düşürülmeye çalışılır. Dar açılı glokomda yapı itibariyle iris ile kornea arasındaki açı 20° den küçük olduğundan fizyolojik şartlarda veya bazı ilaçların etkisi ile ani olarak kapanabilir. Hasta, akut glokom da denilen bu durum­da şiddetli baş ve göz ağrısından şikâyet­çidir. Bu arada mide bulantısı ve kusma da olabilir. Görme azalır, ışıklar etrafında renkli halkalar görme şeklinde şikâyetler tipiktir. Göz içi basıncı 70-80 mm Hg. ye kadar yükselebilir. Konjonktivalarda derin kanlanma, kornealarda bulanıklık vardır. Tedavide pilokorpin kullanılır. Yarar sağ­lanamazsa, derhal ameliyat edilmelidir. İkincil glokom denen hastalık bir göz has­talığı sonucu veya bazı ilaçlardan sonra meydana gelir. Ayrıoa travmalardan sonra da oluşabilir.
Doğuştan glokoma büftalmi denir. Çocuk­larda ışıktan kaçma ve göz yaşarması şek­lindeki belirtilerle anlaşılabilir. Tıbbi teda­vi yarar sağlamaz, ameliyat edilmesi ge­rekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Galip Cem dedi ki:

    4ay önce göz tansiyonum sağ-30,sol 34,çıktı.Tesler sonucunda göz sinirinde,kan akımında ve görme alnında bir promlem çıkmadı,sağ gözümde hafif bir görme alanında daralma görüldü ama doğuştanda olabileceği söylendi..2.ay Xalatan kullandım GİB sağ 11,sol 8 çıkıyordu.ilacı doktorum bırak dedi,konturollerde GiB de 2a ay boyumca 19-21 çıkıyordu,şimdilerde ise sağ 20 sol 31 çıkıyor.kornea biraz ince +1,5 ekliyorum.İki gözüme de Combigan kullanıyorum tam teşhiste konmadı.Aca ben oküler hiper tansiyon hastasımıyım,ilerde düzelme olurmu.ömür boyu ilaç kunlanmam gerekirmi.yaşım 40.

  2. Hazar dedi ki:

    mrb ! ben 17 yaşındayım glokom teşhisi konuldu , günde toplam 4 damla kullanıyorum ; sabah alfagan(sağ göz sadece)- combigsn (ikisinede ),akşam combigan ve xalatan (iki gözede) , tansyonumu ölçtürdüğm ilk gün sağ göz 60 kisür falandı da damlalar sayesinde indi , ama tansyonum sürekli çıkıyo bunu da ışığa baktığımda etrafta buharlılık gbi ve renkli halkalar görüyorum … damla kullanmama rağmen tansyon neden çıkar ? teşekkürler …

BİR YORUM YAZ

sağlık