Hatmi Çiçeği

Bronşit, boğaz iltihabı, bağımsızlık iltihabı

Diğer Adları: Halk arasında Hitmiye, Hire, Devegülü, Silindir Çiçeği, Gülhatmi gibi adlarla anılır.
Botanik, ve Kimyasal Özellikleri: Drog, Althaea officinalis (Mal-vaceae) bitkisinin Temmuzdan sonbahara kadar toplanan çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilir. Çiçekler mavimsi, bütün kısımları çok tüylüdür. Dış kalis: 6-9 parçalı olup sivri uçlu, iç kalis ise 5 parçalı olup, dış kalis’e göre daha uzundur. Dış ve iç kalis gümüşi yeşil olup demet tüyleriyle sık örtülüdür. Korella: 5. Katlanmış ve biraz buruşuk. 5 cm.’ye kadar geniş, 4 cm.’ye kadar uzun, yuvarlakça üç köşeli ya da ters kalp biçiminde olup üst ucu kunt, taban kısmında beyaz lekeler vardır. Droğun bileşiminde musilaj, tanen, althein denen renk maddesi bulunur.
Kullanılışı: İdrar arttırıcı, ekspektoran olarak kullanılır. Bileşiminde musilaj bulunduğundan dolayı yumuşatıcı etki verir. Bu drog eskiden beri yumuşatıcı olarak kullanılır.

Hatmi Çiçeği Kürleri:

1) 20 gr. hatmi çiçeği 1 lt. suda haşlanır ve haşlanmış sudan bronşitte içilir.
1) Boğaz iltihabına karşı hatmi çiçeğinin gargara ve lapası kullanılır.
1) Bağırsak iltihabında bir miktar hatmi çiçeğinin papatya ile yapılan haşlaması ile lavman yapılır.
1) Bir miktar hatmi çiçeği kurutulur ve balgam söktürücü olarak sigara gibi içilir.
2) Kaynatılmış hatmi çiçeği suyu ile dişetleri gargara yapılır.

Hatmi çiçeğinin bu özellikleri modern tıp tarafından da bilinir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. rabia olgaç dedi ki:

  kardeşim 4 yaşında astım-bronşit hastası.kaç tane hatmi çiçeği kullanmamız gerekli

 2. Adem dedi ki:

  15-20gr hatmi çiçeği 2-3 bardak süt ile 3-4dk kaynatılıp içirilmeli

 3. ahmet cce dedi ki:

  arkadaşımın bademciklerinden rahatsızlığı var. doktor ibrahim saracoğlunun adaçayı ve ebegümecinden oluşan kür tavsiyesini uygulacaktı fakat ebegümeci bulamadık. hatmi çiçeği ebegümecine alternatif olur mu bize yardımcı olabilir misiniz. teşekkürler.

 4. mehmet dedi ki:

  hatmi çiçegi gelinçik çiçegi gögüs yumşatıçı ve öksürüge karşı mükemmel bir ikili ben ve ailem öksürük için devamlı kullanırız hiç bir yan tesirini görmedik faydası dışında kullanım şekli bir tutam hatmi bir tutam biraz eksik gelinçik bir su bardagı sıçak su içine de beş dakika demlenip fazla durdumu kararır az keçiboynuzu pekmezi veya bal ile tatlandırıp ılık içiniz iyi olasıya kadar . bitkilerin temiz yerlerden toplanmasına dikkat edin ben hatmiyi bahçemde yetiştiriyoru kolay yetişen bir bitkidir. saglıklı yaşam dilerim.

 5. Merve turkoz dedi ki:

  7aylik bebeklerde kullanilir mi acaba ve nasil icirilir

BİR YORUM YAZ

sağlık