Hematoloji ve Kan Hastalıkları

Vücudumuzda dolaşan kan hakkındaki bil­gileri ve onun hastalıklarını öğreten bilgi dalına hematoloji denir. Kan, plazma denilen bir sıvı içinde bulunan birtakım hücrelerden oluşmuştur. Kan, ke­mik iliğinde, hemopoetik denilen kan yapı­cı hücrelerde ve eritropoetin adı verilen bir faktörün etkisiyle yapılmaktadır. Anî kanamalar, hemoliz ve atmosfer oksijenin­de meydana gelen düşmeler eritropoetin seviyesini yükseltmektedir. Ayrıca C vitamini, bakır ve çinkonun da eritrosit yapı­mını olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır. Eritrositlerin fonksiyonu akciğerlerden vü­cut hücrelerine oksijen taşımak ve doku­lardaki korbondioksidi akciğerlere götürmek şeklinde özetlenebilir. Alyuvarlardaki hemoglobin denen bir protein oksijenle bir­leşerek oksihemoglobine dönüşmekte ve oksijeni dokulara iletmektedir. Daha sonra dokulardaki karbondioksitle birleşerek karboksihemoglobin şeklinde akciğerlere dön­mekte ve karbondioksidi alvecl boşluğuna atmaktadır. Kan hastalıklarında en sık rastlanan belir­ti kansızlıktır. Anemi dediğimiz bu durum alyuvarların veya hemoglobinin azalması anlamına gelir. Sonuç olarak kanın oksi­jen taşıma yeteneği azalmaktadır. Aslında kansızlığı bir hastalık gibi değil, birçok hastalıkların belirtisi olarak görmek daha doğrudur. Çünkü kanın kendisine ait ol­mayan başka hastalıklarda da anemi gö­rülebilir. Bu hastalıklar üremi, karaciğer sirozu, hipotircidizm ve kronik infeksiyonlardır. Demir eksikliği büyük bir olasılıkla en sık görülen kansızlık nedenidir. Vücudumuzda bulunan 4 g. kadar demirin eksikliği erken devrelerde farkedilmez, ancak depo demi­ri ileri derecede azaldıktan ve anemi orta­ya çıktıktan sonra anlaşılabilir. Belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, ne­fes darlığı, iştahsızlık, dil yanması ve ka­bızlık en sık görülenlerdir.
Ağız yoluyla fazla miktarda demir almak, çok sayıda kan nakli yapılmış olmak gibi durumlarda vücutta demir birikir ve özel­likle karaciğerde toplanır. Bu durum doğal bir metabolizma bozukluğu olarak da mey­dana gelmekte, deri bronz bir renk almak­ta ve karaciğer ve dalak büyümektedir. Bu gibi durumlarda hemosideroz veya hemokromatoz söz konusudur. Hastalık iler­ledikçe pankreasın bozulması sonucu şe­ker hastalığı da görüldüğünden bu duruma bronz diyabet adı da verilir.
Folik asit ve BrJ vitamini alyuvarların oluş­masında etken oldukları için bu iki mad­denin eksikliğinde eritrositler kemik iliğin­de tam olgunlaşmadan yani megoblast de­nilen anormal eritrositler şeklinde meyda­na gelmektedir. Pernisiyöz anemi denen bu kansızlık tipinde hücreler normalden büyük olduğu için makrositer anemi adı da verilir.
Alyuvarların Ömürleri 120 gün kadardır. Yaşlanan alyuvarların direnci azalmakta ve sonunda parçalanmaktadır. Parçalanan alyuvarların karaciğer, dalak ve kemik iliğindeki retikulo endotel sistem (R.E.S.) hücreleri tarafından ortadan kaldırıldığı, hemoglobinin de bilirubin haline dönerek plazmaya geçtiği kabul edilmektedir.
Eritrositlerin yıkımının artması ve eritro­sit ömrünün azalması sonucu meydana ge­len kansızlıklara hemolitik anemiler denir. Hemolitik kansızlıklar bazan eritrositlerin kendilerinde bulunan kusur dolayısıyla ömürlerinin kısalması sonucu oluşurlar. Herediter sferositoz, paroksismal gece hemoglobinürisi, enzim eksikliğine bağlı kan­sızlıklar, talasemi, orak hücreli kansızlık gibi hastalıklar bu gruptandır. Bazı hemo­litik kansızlıklar ise dışarıdan bir etkenle eritrositlerin parçalanması yani hemolizi ile meydana gelirler. Alyuvarların dış ne­denlerle hemolize uğraması, antikorlara, enfeksiyonlara, kalp hastalıklarına, fizikoşimik nedenlere ve dalağın fazla çalışma­sına yani hipersplenizme bağlı olarak son­radan meydana gelen hastalıklar sonucu­dur.
Alyuvarların artması da bir hastalık belir­tisidir ve genel olarak polisitemi adını alır. Eritrosit sayısının 6 milyonun üzerine çık­tığı, yüz, kol ve bacakların vişne kırmızısı rengini aldığı hakiki polisiteminin yani Vaquez hastalığının sebebi belli değildir. Has­talığın tedavisinde kan alma (flebotomi) veya sitostatik ilaçlar (Myleran) kullanıl­maktadır.
Kanın akyuvarları yani iökositler kemik ili­ği lenf bezleri ve dalak gibi organlarda üretilirler. Yaşama süreleri oldukça kısa­dır. Bazı lökosit.çeşitlerinin ömrü 14-23 gün kadardır. Lökcsitlerin en önemli görevi vü­cudu enfeksiyonlara ve benzer dış etken­lere karşı korumaktır. Bu görevi yapmak için aralarında işbölümü vardır.
Lökositlerin 1 mm3 kandaki miktarı 4-10 bin arasındadır. Lökcsitlerin sayıca artma­sına lökositoz denir, enfeksiyonlarda, ka­namalarda, habis hastalıklarda, miyokard infarktüsünde, bazı ilaçların etkisiyle ve zehirlenmelerde lökosit sayısında artış gö­rülür. Bazı metabolik bozukluklarda (üremi, diabet koması, gut, eklampsi ve akut ka­raciğer atrofisi gibi) kollojen hastalıklarda (Poliarteritis nodosa, romatoid artrit, lupus gibi) ve lösemi denilen kan kanserinde lökositoz vardır.
Lökositlerin azalmasına ise lökopeni adı verilir. Tifo, paratifc, bruselloz gibi bakteriyel hastalıklarda; influenza, kızamık, hepatit, atipik viral pnömoni gibi virütik hastalıklarda; milyer tüberküloz gibi hızlı seyreden infeksiyonlarda, aplastik kansız­lıkta, hipersplenizmde kemik iliğinin kan­serinde lökopeni vardır.
Kanın pıhtılaşması olayında rol oynayan trombositlerl kanın en ufak hücreleridir. Kemik iliğinin en küçük hücresi olan me-gakaryositlerden meydana gelir. Organiz­manın kendi kendine kanamayı durdurma­sı olayında yani hemostaz işinde görevli olan bu ufak hücrelerin domar cidarına ya­pışmak (adezyon), b:r araya gelip toplan­mak (agregasyon) ve enzim salgılamak gi­bi (sekresyon) üc önemli fonksiyonu var­dır. Bu üc fonksiyonun bozukluğuna bağlı olarak birçok hastalıklar tarif edilmiştir. Trombositlerin azalmasına trombopeni nir. Özellikle de çocuklarda genellikle üst solunum yollarının v’rütik enfeksiyonların­da akut olarak meydana gelir ve deride psteşi denilen ufak kanamalar, ekimoz şeklinde kan oturmaları, diş eti ve burun kanaması gibi belirtiler gösterir.
Esansiyel trombopenide yani werlhoffi hastalığında en sık rastlanan bulgu deri­de purpura denilen kanamalardır. Pıhtılaş­ma mekanizmasındaki bozukluğa bağlı olarak meydana gelen hemofili ise kalıtım­sal bir hastalıktır. Ayrıca kan damarları­nın cidarlarındaki bozukluklara bağlı ola­rak vasküler kanama diyatezleri dediğimiz hastalıklar mevcuttur. Bunlardan kalıtımsal olarak gecen Osler-Weber hastalığını, son­radan oluşan Henoch-Schönlein hastalığı­nı ve C vitamini eksikliğine bağlı olarak meydana gelen skorbüt hastalığını saya­biliriz. Kanın elemanlarından fibrinogenin bulun­mayışı demek olan afibrinogemi veya fibrinojen molekülünün anormal yapıda ol­ması demek olan desfibrinogemiye bağl olarak meydana gelen kanama bozukluğı hastalıkları da vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. hamiye dedi ki:

  merhaba benim 36 yaşında bir ablam var ve kan dtedavisi görüyor. ve ilaçlar kulanıyor kanı yüksek çıkınca aç karnına aldığı ilaçı tam içmesini söylüyorlar.normal olunca yarım devam ediyor. ama son 1 ay veya 1,5 ay vücudunda her tarafında morgullukar var bunun nedenini merak ediyorum. tedavisini nasıl sürdürmemiz gerekiyor . bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim . teşekkkürler.

 2. kazaz dedi ki:

  yaptırmış olduğum kan tahlil sonucunda EO oranı 0.4 çıkmıştır .bunu bana yorumlayabilirmisiniz

 3. Koray dedi ki:

  Merhaba hocam,kandaki EO oranım 6.20,bu neyi teşkil eder,bendeki durum nedir?Bana anlayacağım dilde izah edebilir misiniz?Teşekkür ederim.saygılarımla

 4. elinaz dedi ki:

  Merhaba benim kan tahlillerimde Protein C antijeni 2,85, Protein S 203, Protein S antijeni 85 çıktı, değerlerin yüksek olması hangi hastalıkları içerir ve tedavileri nasıl olacak bilgilendiriseniz çok sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 5. nilufer dedi ki:

  merhaba
  ben turkmenistandan yaziyorum burada yardima ihtiyaci olan bir turkmen arkadasim var
  1982 dogumlu 2 cocuk annesi bir kadin
  hemoglobin degeri 66
  eritrosit degeri 2,4
  trombosit 388
  ayrica kan verilmis ama tekrar kan degerleri bu duruma gelmis
  bu bilgilerle cok fazla yardimci olamiyacaginizin farkindayim
  ancak bu kadinin gercekden yardima ihtiyaci var burada pek fazla birsey yapilamamis
  ben sizden yol gostermenizi
  hastaliginin neler olabilecegini
  nerelere basvurmasi ve hangi yolu izlemesi gerektigini ogrenmek istiyorum
  bu insanlarin yeterli mali gucu yok bu yuzden sizin danismanliginiza gercekden ihtiyaclari var daha fazla bilgi isterseniz sizle yeniden irtibata gecerim
  cok tesekkurler

 6. ümran aksu dedi ki:

  annemin kanında mikrop bulundu ve ilaç verildi kullandıktan sora mikropta azalma yerine çoğalma oluyor bunu neye yorumlayabilirsiniz kan sonuçları gelmeden öğrenmek istiyorum…şimdiden tşkler…

 7. sibel dedi ki:

  merhaba hocam

  benim babamın kanı cok düşük 8 degerinde bizde bunu babamın vucudunda ellerinde heryerinde alerjiler cıkmaya başladı ama alerjinin nedenini bulunamadı alerji ilaclarını hemen hemen hepsini kulandı ama careyok kan tahrili yaptırdık kan degeri cok düşük neden olabilir alerji bu kansıslıktan kaynaklanırmı teşekür ederim

 8. zehra dedi ki:

  bu siteye girdim ama aradığımı bulamadım.ama siteyi gördüğüm için mutluyum…bir bilgi edindim…

 9. serkan dedi ki:

  hocam benim bir kız arkadaşım var ve kanında pıhtılaşmama gibi bir problemi var tedavisine cerrahpaşa hastanesinde sürürüyor vüzudunda morarmalar oluyor ve kan değerleri zaman zaman 30000 lere kadar düşüyor merak ettiğim şey kız arkadaşımınilerleyen zamanlarda hastalığıyla ilgili ciddi bir problem yaşarmıyız ve evlenmeyi düşünüyoruz bebek sahibi olmamıza engel olurmu bu durum

 10. ibrahim dedi ki:

  merhaba benim babamin kan dusuklugu hastaligi bulunuyor butun tahlil sonuclari iyicikiyor ama kan derecesindeki bir derece dusuk bu. yuzde. ve ayaklarda siskinlik yapiyor ve vucudunda agrilar hissediyor ayrica yapilan tahlillerde gizli seker hastaligi bulunmustur. bu hastaligin tedavisi varmi. varsa nedir. cevabini alabilirsem sizlere cok teskkur ederim. saygilar.

 11. ibrahim dedi ki:

  ayrica vucutta visne rengi gibi morluklar bulunuyor belli birzaman sonra kay bolup tekrar cikiyorlar

 12. büşra dedi ki:

  babam kan vermek istedi kücük bir cocuğa ama onun kan değerlerinin yüksek olduğu için şuan kan alınamayacağı söylenmiş. bunun sebebi nedir vee hastaneye gittiğimizde hangi branşa randevu alabiliriz ?? yardım ederseniz cok sevinirim..

 13. ezgi dedi ki:

  merhaba ben 5senedir kansızlık ve trombosit tedavisi görüyorum.b12 vitamini tedavisi gördüm.ancak dün baş dönmesi,mide bulantısı,birandainanılmaz halsizlik sonucu baygınlık geçirdim.son 1aydır hızla kilo veriyorum.iştahsızım.baygınlık geçirdiğimde rengim sapsarı olmuş ve dudaklarım morarmış.genelde rengim sarı.ve çok halsizim.ne yapmam gerekiyor?biran önce yardım ederseniz çok memnun olurum.

 14. ezgi dedi ki:

  ayrıca tansiyonum en yüksek 9a 6 oluyor 5e 3 kadar düştüğü oluyor

 15. MehemetAliAhsan dedi ki:

  arkadaslar bütün kankanseri olanlara allah ardımcısı olsun onlara herzaman bağıs yapalalım

 16. mehmet emin yüce dedi ki:

  merhaba
  benim 4 yaşında bir kızım var.plt degerleri yüksek çıkıyor.en son ölçümde 960 çıktı.thalasemi taşıyıcılığı vardediler ondanmıdır yoksa başka bi rahatsızlıktan dolayı olabilirmi acaba.tsşkler

 17. Fuat Yıldız dedi ki:

  ben dalağımı kaybettim.vücudumda çeşitli sivilce büyüğü vücutta leke bırakan içinde sürekli iltahap çıkan yaralar mevcuttur.ne yapmam gerekir?

 18. fuat yıldız dedi ki:

  merhaba
  ben 31 yaşındayım. 7 yaşında iken dalağımı kaybettim. vucudumda çıban şeklinde içinden iltihapla kan karışımı vücudumda leke bırakan git gide vücudumun üst tarafına doğru şuan boynumda bezler oluşmaktadır. ne yapmam gerekir. beni yönlendirirseniz sevinirim. sağol

 19. nejla töz dedi ki:

  kan değerlerimde hemglobin hemotokrit ve demirim çok düşük[5] kanımın pıhtılaşmasında sorun var.genetik olduğu söylendi.halsizim.regli kanamala1rımın miktarı çoğaldı 19 günde bir hastalanıyorum ve çok fazla geliyo.çok az rastlanan bir olay olduğu söylendi tam bi tanı koyulamadı ne yapmalıyım?

 20. pakize taşçıoglu dedi ki:

  merhaba hocan benim 1.5 yaşında bir oglum var yaklaşık 2 aydır doktora gidip geliyoruz oglumun beyaz kanı çok yüksek çıkıyo bissürü tahliller yaptırdık ama hepsi çok normal çıkıyo fakat beyaz kanı hep yiksek çıkıyo ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun

 21. zümrüt sabur dedi ki:

  merhaba ben 5 aydır kansızlık tedavisi gördüm.ancak dün baş dönmesi,mide bulantısı,biranda inanılmaz halsizlik sonucu baygınlık geçirdim.son 1 aydır hızla kilo veriyorum.iştahsızım.baygınlık geçirdiğimde rengim sapsarı olmuş ve dudaklarım morarmış.ve çok halsizim.ne yapmam gerekiyor?biran önce yardım ederseniz çok memnun olurum.

 22. GÖNÜL dedi ki:

  İyi günler.
  Annemde 10 sene evvel protein s eksikliği teşhisi konuldu 53 civarıydı şimdi 28 oldu.
  Kızkardeşim 30 yaşında şimdi ondanda protein s eksikliği konuldu onunda 37 çıktı protein s nedir? ne işe yarar? eksikliğinde ne olur? tedavisi nedir? teşekkürler.

 23. yıldız dedi ki:

  lütfen buna cvp verin benim bi arkadaşımda şiddetli baş ağrısı nefes darlığı halsizlik ateş ve kemiklerin ağrıması titreme durumları söz konusu çok kötü bi hastalık diyor lütfen söyleyin ne bu kanla ilgili olduğunu biliyorum sadece arkadaşıma yardım etmek istiyorum.

 24. özlem dedi ki:

  merhaba,ben kollarımdaki halsizlikten şikayetciyim.iş yaptıgım zaman kollarım çok çabuk yoruluyor.kan tahlili yaptıgım zaman,vücudumdaki demir oranı yüksek ferritin oranı ise düşük çıktı.bunun nedeni ne olabılir?ya da yapmam gereken ne?hangi hastalıklara neden olur?lütfen bana yardımcı olur musunuz?

 25. ARZU BEKTAŞ dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 2 yıl önce süreklı bır burun kanaması şikayetı ıle hastaneye gittim kan değerlerıim çok düşük çıktı özellikle ferıtın 1 cıktı bunun üzerine 3 süreklı olarak venofer taktırmka zorunda kaldım ve bi daha kontrole gitmedi.Fakat son zamanlarda aşırı bır sırt ağrısı.dişlerimin çok hızlı bir şekilde çürümesi ve süreklı bir uyku halım oldu tekrar hastaneye gittim kan testi yapıldı ve hemogranım 7.35 cıktı doktor sebebının 9 gün ve cok yoğun gecen adet dönemi ile ilgili olabileceğini söyledi fakat herhangi bir tedavi uygulamadı konu ile ilgili yorumlarınızı hatta gerekırse randevu rica edıyorum ilginiz için tesekkür ederim

 26. eren dedi ki:

  ne 74.1 LY22.2 MO2.4 HGB11.2 HCT33.9 DEMİR24 RBC4.09 SEDİMENTASYON34 BACAKLARIMDA MORLUKLAR VAR HALSİZLIK KEMIK EKLEM AĞRILARIM İDRARDA SIK TEKRARLAYAN ENFEKSIYONLAR VAR .BU SONUÇLARA GÖRE KAN DEĞERLERIM NASIL ANEMI VEYA KAN KANSERI TARAMASI YAPTIRMALIMIYIM…

 27. gülden türkmen dedi ki:

  merhaba benim eşimin erkek kardeşi 3 yaşındayken ikincı kattan merdıvenlerden düştü aynı zamanda hastanede yüksek ateşten yanlış ığne sonucu menenjıt geçirdi iki senedır beynındekı düşmeden sonra küçükkükten kalan bır duman kalmış buna bağlı epileskı geçirmekte şu an 32 yaşinda epileskı için doktor şu ilaçı kullanmasını soyledı TERİL 400MG iki sene öncesı istanbulda bır doktora goturduk ve kan değerlerınde demir oranı çok yüksek kan değerı az çıktı bunun değerlerının anlamı nedır acaba teşekkur ederım

 28. ümmü arslan dedi ki:

  ben 46 yaşındayım. bende kan hastalı ğı var ilik fazla kan üretiyor HDREA KULLANIYORUM kan yükseldikce ilacı artırmak zorunda kalıyorum başka bir çaresi varmıdır. teşekkür ederim

 29. İrem dedi ki:

  En büyükleri sağ jugulodikatrik bölgede 24×7 mm, sağ jugular zincirde 14×5 mm, sol jugular zincirde 16×3 mm, sol jugulodikastrik bölgede 19×8 mm boyutlu olmak üzere bileteral bir kaç adet lenf lodu izlenmiştir.
  WBC 15 NEU 10.1 LYM 4.1 EOS% 0.9 MCH 31.5 RDV 11.8
  Bunun hakkında bilgi alabilir miyim?

 30. İrem dedi ki:

  Doktor bey, merhaba.Anneme dört yıl önce lenfoma tehşisi konuldu.Dört yıldan beri, gözetim altında, hala birşey yapılmıyor.İki ay önceki ultrason sonuçları ve kan tahlillerini yazıyorum.En büyükleri sağ jugulodikatrik bölgede 24×7 mm, sağ jugular zincirde 14×5 mm, sol jugular zincirde 16×3 mm, sol jugulodikastrik bölgede 19×8 mm boyutlu olmak üzere bileteral bir kaç adet lenf lodu izlenmiştir.
  WBC 15 NEU 10.1 LYM 4.1 EOS% 0.9 MCH 31.5 RDV 11.8
  Bunun hakkında bilgi alabilir miyim?
  Açıklarsanız memnun olurum.

 31. suna dedi ki:

  ben adetin kanın siyah kan kanserimiyim

 32. nuriye dedi ki:

  Doktor bey ben aşırı halsizlik ve nefes almakta güçlük çektiğim için doktora gittim. Yapılan tetkiklerde kan ilacı kullanmama rağmen kanımın 7’ye düştüğü ortaya çıktı. Doktorum midede veya iç organlardan birisinda kanama olabiliri diye birkaç tetkik yaptı sonucunda kanama olmadığı anlaşıldı. 7 gün hastanede kaldım. Hastaneden çıktığımda kanım 9,7’idi. Şuan kaç olduğnu bilmiyorum. Ancak ilaç kullanmama rağmen kan değerimin düşmesinden dolayı ilik taraması yaptırmam gerekir mi? teşekkür ederim.

 33. gökhan dedi ki:

  benim kan değerim fazla çıkıyor kanımı atoyorlar kandeğerim çok yüksek olduğunu söylüyorlar ben buhastalığın bana bi adını söylermisiniz

 34. bilal dedi ki:

  güzel bir siteye benziyor ama…

 35. sinem dedi ki:

  nişanlım düşük miktarda orak hücreli anemi ilaç kulanmıyor kan almıyor serumda almıyor kas agrısıda cekmiyor krizde gecirmiyor su an 21 yasında helsizlik belirtileride yok ama bu hastalıgı tasıyor ama hiçbir belirtileri yok sadece bize nazaren biraz daha sararmış oda normal seviyede fazla deil kendine saglgına cok dikkat ediyor ama ben korkularım var acaba evlendiğimizde kendine dikkat etse bile hastalıgı artarmı yasamama riski varmı..??? ben tahlil yaptırdım cocuklarımızın saglıklı dogacagına dair bilgi aldım ama nişanlım için endişeleniyorum lütfen sizden bilgi istiyorum cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim iyi günler…

 36. gülsenem dedi ki:

  benim serbest T4 1,6.HGB 11,7.HCT 35,6. MCV 79,5. MCH 26. MCHC 32,7 çıktı ne demektir? yardımcı olursanız sevinirim..

BİR YORUM YAZ

sağlık