Hemolitik Anemi

Hemolitik anemi, kırmızı kan hücrelerinin erken (zamanından önce) tahribi olan hemoliz (kan yıkımı) ile ayırt edilir. Birçok kalıtsal ya da sonradan edinilen hemolitik anemi türü mevcuttur.

Diğer anemilerde de olduğu gibi, hemolitik aneminin sonucunda da kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyan protein olan hemoglobin azalır. Hücreler erken (zamanından önce) tahrip edildiklerinde, vücut bunu karşılamak için yeni kan hücreleri üretir. Anemi, hücre tahribi kemik iliğinin yeni kan hücresi üretme kabiliyetinden hızlı olduğunda oluşur.

Hemolitik aneminin birçok türü vardır. Bazı kalıtsal hemolitik anemi türleri; kırmızı kan hücrelerinin dalaktaki küçük kan hücrelerinde hapsolup tahrip olmasına neden olan sert ve frajil (kırılgan) bir anormal kırmızı kan hücresi zarıyla karakterizedir. Sferositozda (kırmızı kan hücresi zarıyla ilgili kalıtsal bir sorun) çok sayıda küçük, sferikal (küresel) ve frajil (kırılgan) kırmızı kan hücreleri bulunur.

Diğer kalıtsal türlerde, kırmızı kan hücreleri tarafından gerek duyulan belirli bir tür enzim eksikliği mevcuttur: glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD). BU eksiklik, hücrelerin belirli maddelerin mevcut diyetinden dolayı yırtılmasına ve ölmesine neden olarak anemiyle sonuçlanır.

G6PD eksikliği, Amerika Birleşik Devletlerindeki siyah (zenci) erkeklerin yaklaşık olarak %15’ini etkiler. Bazı antibiyotikler ve malarya (sıtma) için kullanılan kinin bazlı maddeler, G6PD eksikliği olan kişilerde kırmızı kan hücrelerinin hemolizine (yıkılmasına) neden olur. G6PD eksikliği olan Akdeniz 00 kökenli az sayıdaki kişi, bakladaki bir maddeye reaksiyon gösterir ve bu kişilerde favizm olarak adlandırılan bir durum gelişir.

Hemolitik AnemiSonradan edinilen hemolitik anemiye hücrelerin kendisinde bulunan kalıtsal anormallikler değil, dış faktörler neden olur. Normal kırmızı kan hücrelerinin, hücreleri enfekte eden mikroorganizmalar tarafından tahrip edildiği malarya (sıtma) buna bir örnektir. Başka bir örnek; yapay bir kan kapakçığından kan sızdığında oluşabilen fiziksel bir yaralanmanın sonucudur. Bu vakalarda sağlıklı kırmızı kan hücreleri gerçekten bozguna uğrar ve bazıları tahrip edilir.

Bazı kişilerde bir otoimmün hastalığı , vücudun kendi kırmızı kan hücrelerini hatalı bir şekilde yabancı olarak algılayıp öldürmesine neden olur. Bir immun (bağışıklık) reaksiyonunun neden olduğu hemolitik anemi, uyumlu olmayan bir kan, kan dolaşımına tranfüze edildiğinde (nakledildiğinde) de oluşabilir.Yeni doğanlarda görülen hemolitik hastalıkta, annenin bağışıklık sistemi fetusun (ceninin) kırmızı kan hücrelerini tahrip eder.

SEMPTOMLAR

Hemolitik aneminin semptomları sıklıkla diğer anemi türlerinin semptomlarına benzer ve solgunluk (beniz uçukluğu), halsizlik, baş ağrısı, nefes darlığı ve hızlı kalp atışını kapsar. Ancak, cildin ve göz beyazlarının sararması (sanlık olarak adlandırılır), hemolitik aneminin daha spesifik bir belirtisidir; kırmızı kan hücreleri tahrip edildiğinde kana bırakılan yüksek bir sarı-kahverengi pigment konsant rasyonunu yansıtır. İdrardaki bu pigmentlerden dolayı idrar rengi de koyulaşabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Hemolitik anemi, bir kan smeari incelenerek değerlendirilebilir. Bu kan smeari genelllikle, çok sayıda olgunlaşmamış kırmızı kan hücresini ve, hemolitik aneminin bazı türle¬rinde, anormal şekilli hücreleri ortaya koyar. Teşhisi doğrulamak ve nedeni belirlemek için diğer özel kan testleri de gereklidir.

Doktorunuz, ilk adım olarak altta yatan nedeni tedavi edecektir. Örneğin, otoimmün bozuklukları, immunosüpresif ilaçlarla kontrol altına alınabilir. G6PD eksikliği olan kişiler, kendilerine kırmızı kan hücresi tahribine neden olabilecek ilaçlar reçete edilmemesi için doktorlarını bu konuda hemen uyarmalıdırlar. Hemolitik aneminin bazı kalıtsal türleri, kırmızı kan hücrelerinin tahrip edildiği yer olan dalağın cerrahi olarak alınma¬sıyla tedavi edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. selda türkyılmaz dedi ki:

  ben 31 yaşındayım hemolitik anemiyim bir dış gebeli ve düşük yaptım rahatsızlığımın etkisi olabilirmi

 2. kadir uzun dedi ki:

  bende 15 yıldır hemolitik anemıyım sımdılık ıyıyım ama yarın ne olacağinı bılmıyom
  dalağim alınmıss
  doktora gıtmeyı artık dayanamıyomm enı bılgılendırırsenız sevınırım

 3. fatma dedi ki:

  değerli site sahibi,
  neden bayanların fotoğraf kısmında canavar dişli ağzı açık bir şekil var da erkekler masum ve mavi görünümlü acaba?

 4. sultan dedi ki:

  25 yıldır hemolitik anemim var ve dalak,safrakesesi ve biçok ameliyat geçirdim.evliyim ve anne olmak istiyorum ama ne gibi sorunlarla karşılaşacağımı bilmiyorum..bilgi verirseniz sevinirim..

 5. elif dedi ki:

  ya bende bu şikayetlerin hepsi var acaba bende bu hastalık varmı kansız kalınca bu şikayetlerim artıyor kansızlıktan olan bir hastalıkmı lütfen bana söyleyin

 6. ahmet suy dedi ki:

  ben 34 yaşındayım genetik hemolitik anemiyim bendede yorgunluk halsizlik gözde ve vücütta sararma belirtileri oluyor folik asit kullanıyorum kullanmama gereken ilaçlar antibiotikler ve yiyecekler nelerdir ayrıca dalağım ameliyatla alınsa bu hastalık devam eder mi teşekkürler

 7. sultan akkan dedi ki:

  30 haftalık doğan şu an 2aylık bebeğime hemolitik anemi teşhisi koydular hemogramı şuan 8.4 nasıl bir tedavi önermeleri gerekiyo acaba.teşekkürler

 8. idris dedi ki:

  1994 yılında soğuk algınlığı nedeniyle hekime başvurdum yapılan kan testlerinde hemoğlobin 8 cıktı normalı 14-16 arası olması gerekirken.ben sevkle hacettepe hamatoloji bölümünde bir süre ayaktan bir süre de yatarak teşhis konulması için kaldım. her gün alınan kan örnekleri ve iyi beslenememe den mütevellit çok zayıfladım hale bir teşhis konulamamıştı izinli olarak hastahaneden ayrıldım birdaha dönmedim hastaneden çıkınca normal eski kiloma döndüm 183 cm boy 83 kilo 1994 yılından sonra hiç hekime baş vurmadım ama hala aynı belirtiler mevcut soluk beniz,gözlerde sarı renk ve idrarın sarı rengi

  yazınızı okuduktan sonra sizinle paylaşmak istedim
  şimdiden alakanıza teşekkür eder saygı ve selamlaımı sunarım

 9. çidem dedi ki:

  Bn de anemiyim yeni doğum yaptm doğum esnasında bebek rahim ağzına yerleşik idi doğum da aşırı kanama nedeniyle rahim alınmış 36 haftalık doğum mum idi şu anda 4 aylık oğlum tüp bebek rahim alındı çikolata kizt alındı kanım doğum da yıkıma uğramış kan vermişler kann yok oluyormuş vücut kabul etmemiş kanı kan gurup değişmiş ve bağışıklık sistemim de çökmüş bana 50 kişi kan verme gelmiş kan kabul etmemiş uyumamış deniz liye sevk demiş dr Rum heli kop terle deniz liye gitmişim baygın yoğun bakım da cihaz la yaşamışım boğaz da hortum nefes için ciğer ler kan olmayınca su toplamış kan verebilmelee için kanı yıkayıp süserek vermişler öyle kabul olmuş kan 3 ce düşmüş şimdi 10 normal tedavi devam dr göz altındayım her ay ilaç kullanıyorum kara ciğer büyümesi dalak büyümesi oldu şimdi kanı onlar emmiş o yüz den yıkıma uğramış çok iyi dim doğum dan çıkınca 5 gün normal odada idim birden taburcu olcam gün öldüm tek dedim şey iki çocuğum var biri 2.5 diğer 4 aylık onlar yetim kalcak bütün hastane ağlamış onu duyunca

 10. çidem dedi ki:

  Bu yıkım bu bağışıklık sistemi doğum dan dolayımı böyle oldu yoksa normalmi anemi olan larda cvp için tşk ederim allah yardımcımız olsun dr dedi şey dikkat ol aynı olay tetikleye bilir bilgin olsun dedi

 11. çidem dedi ki:

  Dalak ile karaciğer büyümesi normal dedi anemi oldun için deri dr Rum bana normal gibi gelmedi vücut da kanı onlar emiyor sonra kan yıkıma uğruyor sonra bağışıklık sistemi çöküyor gibi düşmanımın başına vermesin kolay değil

BİR YORUM YAZ

sağlık