Hemoroid, Basur Hastalığı

Halk içinde “basur”olarak adlandırılan bu hastalık, uzun süre oturmaktan, çok fazla acı yemekten, kabızlıktan, hamilelikten ve yoğun stresten oluşan bir tür varis plağıdır. Makat bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesidir. Beslenme ve sağlık tedbirleriyle kontrol altında tutulabilen bu hastalık, çoğu vakit ameliyat edilmeyi gerektirir. Bütün acı baharatların hemoroit üzerinde olumsuz etkisi vardır.

İç ve dış hemoroidlerin oluş nedeni kesin ola­rak belli değildir. Kabız kalmak, uzun sû­re ishal olmak, devamlı oturarak çalışmak, tansiyonun yüksek olması, bu bölgenin enfeksiyonları, karaciğerin büyümesi, siroz ve kadınlarda gebelik, hazırlayıcı nedenler arasında sayılabilir. Hemoroidler ağrı, kanama ve enfeksiyona sebep olmaları bakımından önemlidirler. Kanamalar bazen barsak tümörünün var­lığını düşündürebilir. Doktora muayene olup kesin bir teşhise ulaşmak gerekir.

İç hemoroidler her defekasyonda anüsten dışarı çıkacak kadar büyük olduklarında ancak parmakla içeri sokulmak suretiyle ağrısı geçiştirilebilir. Dış hemoroidlerin üzeri deri ile örtülü olduğundan daha du­yarlıdır ve daha çok ağrı yaparlar.
Kabızlıkta hemoroidler daha fazla kananar, bu nedenle kabızlıktan kaçınılmalıdır. Tedavi için hafif vakalarda kabızlığı ön­leyecek diyet (kepek ekmeği, posa bıra­kan besinler, paraffin likit) önerilir ve dış­kıyı yumuşatacak ilaçlar (Normalaks, Li-balaks) kullanılır. İltihaplanmayı ve ağrıyı önlemek üzere bir kısmı kortizonlu çeşitli pomatlar (Hadensa, Makata, Alcos-anal, Ultraproct) vardır. Ayrıca potasyum per­manganat .banyoları, kriyoterapi, elektrokoterizasyon uygulanabilir.
Ağır vakalarda cerrahi tedaviye başvurulur. Hemoroidler içine sklerozan denilen bazı maddeler (% 5 fenol, hipertonik gli­koz sol.) zerkedilir veya ven pakeleri ame­liyatla çıkarılır yani hemoroidektomi yapı­lır.

Bu hastalıkla ilgili olarak aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz. Bu videoda hemoroid nasıl tedavi edilir, hemoroit nedir, hemoroid kimlerde görülür, hemoroid hastaları nelere dikkat etmelidir … gibi sorulara ayrıntılı cevap alabileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. elif dedi ki:

  yha ben 17 yaşındayım adet günümde makatımda ağrı oluo nedeni nedir acaba sizden cvp bekliom

 2. hulya dedi ki:

  merhaba benim basur sorunum yoktu taki geçenlerde tuvalete gidip kendimi zorlayana kadar çatlayacak gibi sıkıştım kabızdım sonra bir çıkıntı oldu peçeteyle almak istedim sonra kalktım içeri çektim şimdi ağrı oluyor ne yapmam lazım

 3. Mehmet dedi ki:

  merhabalar hocam ben 25 yaşındayım benimde büyük tuvaletimi yaparken yoğun acı hissediyordum ilk önceleri pek aldırmadım geçici bi durumdur diye ama hiç geçmiyor ve tuvalete gitmekten korkuyorum bitkisel olarak basurix diye bir ürün tavsiye ettiler aldım anca kullanıyorum daha farklı çözüm yolları varmı inşallah basurix ile çözerim bunu

 4. neset dedi ki:

  SeLam hemoroid hastalıgı ıcın qerekli tedbirler nelerdir neler yapmalıyız qerek bitkisel qerekse normal tedavi olarak bilqi verirseniz sevinirim

 5. mesut dedi ki:

  Selam hocam benim büyük abdest yerinde sürekli kaşınma ve yanma var hemoroid olduğunu düşünüyorum acaba hemoroidmidir nasıl tedavi edebilirim teşekürler………..

 6. fatih dedi ki:

  selam hocam benim de aynı şikayetim var büyük abdest yerim aşırı dercede kaşıntı war henüz bir doktora baş vurmadım ne yapmam gerek tedavisi nedir ilaç tedavisi war mı?

 7. can dedi ki:

  büyük abdes yerim yaklaşık 6veya 7 sene olacak bir doktora bavurmsdım sürekli kaşınıyor kaşıdıkça kanıyor bazen kaşıdıgım yer ne yapmam gerekiyor

BİR YORUM YAZ

sağlık