Hidantoinler – Sara İlacı

Öteki sara ilaçlarından farklı olarak hidantoinler kalpteki ritim bozukluklarını giderici etki de gösterir. Bunlar kullanıldığında ortaya çıkan temel sorunlardan biri ilacın çeşitli bi­çimlerde hazırlanmış her bir türünün bağırsaklardan emilirninin farklı olma­sından kaynaklanır. Bunun sonucunda, kullanılan ilaç tü­rü değiştirildiğinde etkiler de değişebilir.

Belirgin otoda tedaviye ara veril­mesini gerektirmeyen yan etkiler, mer­kez sinir sistemiyle ilgili aşırı uyarılma, titreme, yürüme bozuklukları ve baş dönmesidir. Ayrıca, dişeti büyümesi (hipertrofi) ve aşırı kıllanma özellikle kız çocukları için estetik bir sorun oluşturabilir. İlacın dozuyla dişeti hipertrofisinin ortaya çıkışı ve şiddeti arasında bir bağlantı yoktur; koruyucu önlem olarak iyi diş balamı Önerilir. Özellikle çocuklarda ortodontik aygıtların kullanılması dişetlerinin örselenmesine ne­den olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Kemik iliğinde kan hücresi üreti­minin durması, lenf düğümlerinde bü­yüme, kızartılı lupusa benzer belirtiler, deride döküntü ve D vitamini tedavisi­ne genellikle yanıt vermeyen kemik erimesi (osteomalazi) gibi yan etkiler daha ender ortaya çıkarsa da, tedavinin kesilmesini gerektirebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ilacın dölütte organ gelişme kusurlarına neden olduğunu gösterdiğinden doğurganlık dönemindeki kadınlarda dikkatle kulla­nılmalıdır.

Hidantoin grubu ilaçların başka ilaçlarla etkileşimi oldukça sık görül­müştür. Hidantoinler özellikle kortizon, dijital ve tetrasiklinlerin vücuttaki yıkı­mını artırır.

Üç halkalı antidepresifler zıt etki yaparak çırpınmalara, ayrıca, nistagmus (gözbebeği titremesi), çift görme ve baş dönmelerine neden olur. Bu belirtilerden biri bile görülürse dolaşım sistemine ilişkin bozukluklar ortaya çıkabileceğinden hastanın hemen hastaneye kaldırılması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık