İdrar Kesesi ve Hastalıkları

Boşaltım sisteminin bir organı olan me­sane veya idrar torbası karnın alt bölümünde pelvis boşluğunda bulunur. Erkek­lerde mesanenin önünde pubis kemiği, ar­kasında rektum, altında prostat bezi bulu­nur. Kadında mesanenin önünde pubis ke­miği, arkasında rahim yer almıştır. Mesane böbreklerden ureterler yoluyla gelen idra­rın geçici olarak depolandığı, adaleden yapılmış torba şeklinde, genişleyebılen bir organdır. Üzeri periton denilen karın zarı ile örtülüdür.

Boşken önden arkaya yassı, üçgen şeklinde, dolduğu zaman çatı kemi­ği boşluğuna, yukarıya, karna doğru taşar. İç yüzunu kaplayan mukoza özel bir örtü­cü epitel dokusundan yapılmıştır. İdrar, ureter denilen iki boru aracılığıyla böbrek­lerden mesaneye gelir ve üretra adı verilen idrar yoluyla dışarıya atılır. İdrar torbasının iç yüzünde uç delik vardır. Bunlar her iki böbreğin süzdüğü idrarı mesaneye ileten üreterlerin açıldığı iki delik ile içerde top­lanan idrarın mesane boynu denen alt kıs­mından dışarı atılmasını sağlayan uretra deliğidir. Normalde mesane 300-400 mi. kadar id­rar alır ve idrar biriktirme kapasitesi 2-3 litreyi bulur. Ancak bazı anormal durum­larda daha da genişleyebilir. İdrar etme (miksiyon) omurilikte bulunan bir merkez­den yönetilen sinirsel bir refleksin kontrolunda olmakla beraber insan bilinçli ola­rak da bu fonksiyona katılabilmektedir.

Mesanenin adale tabakası kasılınca üret ranın çevresindeki buzucu kaslar gevşe­yerek açılmakta ve idrar dışarı atılmakta­dır. Mesanşnin kasılmasında etkili olan üretrayı saran çizgili kaslar istemle hareket ettiğinden istendiğinde idrar edilebilir veya tutulabilir. Mesanenin iltihabına genel olarak sistit adı verilir İdrar ederken ağn ve yanma şeklinde şikâyete yol açar Mesanenin do­ğuştan bozukluklarında (Ektopık mesane) bazen idrar göbekten veya karın on du­varından bir yerden dışarı sızabilir İdra­rın kanlı olarak gelmesi (Hematurı) halin­de mesane içinde papıllom şeklinde selim bir tumorun veya taşın varlığı düşünülme­lidir Mesane kanserlerinde de idrar kanlı gelebilir ve enfeksiyon bulunur Mesane taslarını eritmeye yarayan etkili bir ilaç pek yoktur Ancak lıtotrıs denen aletle uretradan girilerek mesane taşlarını kırıp su ile yıkayarak dışarı çıkarmak mumkun olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. alı kaya dedi ki:

  ben 21 yasındayım cok sık ıdrara cıkıyorum(yarım saat-45 dk aralıklarla).hastaneye gttım ıdrar torbası sınırlerınde deforme olabılecegı soylendı.ilaç kullandım geçmedi. sizin onerebılecegınız bır tedavı yada bıtkısel ilaç var mı?

 2. osman dedi ki:

  merhaba bundan bir hafta evvel karnimin altinda agri basladi nede cok sik idrara cikmaya basladim bu arada kamis kökunden itibaren agrilar ve yanmalar basladi idrar yaparkende yanmalar oluyordu.doktora gittigimde idrar.prostat.böbrek provasi aldilat sonucta böbrek ve prostat normal ama idrarda mikroskopik kan görululdu.simdi ben 46 yasindayim vede 20ile 32 yaslari arasinda cok kez kamis köku intahaplanmasi tedavisi görmustum, aradan bir ahfta gecti agrilar ve idrara cok sik cikma bayagi sakinlaste böyle bir durumda hangi hastaliklardan supe edebiliriz yada hangi hastalik cikabilir.bilgileriniz icin tesekkur ederim.osman kaya ISVEC

 3. mukaddes cetinkaya dedi ki:

  vücudumda hiç su birikmiyo bebek emziriyorum çok çaresizim.çok sık idrara çıkıyorum.antibiyotik kullandım hiç faydası olmadı

 4. CUNEYT dedi ki:

  MERABEN BEN 1996 YILINDA UP DARLIGINDAN SOL BÖBREGİMDEN AMELİYAT OLDUM SOL BÖBREHGİM %10 GÖREVİNİ YAPIYOR COK AZ SÜZÜYOR ŞİMDİYE KADAR Bİ SORUNUM YOKTU AMA ŞİMDİ İDRARA COK CIKIYORUM ACABA SAG BÖBREGİMDEDE Bİ SORUN VARMIDIR COK İDARARA CIKMAMIM SEBEBİ NE OLABİLİR BİLİYORUM BURDAN BİŞEY SÖYMEK ZOR AMA BANA Bİ YOL GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ TEŞEKÜR EDERİM…

 5. ( tatlu chadı) dedi ki:

  30 yasındayım. 2 tane çocuğum war. oğlum 9 kızım 12 yasında.oğlumun doğumundan sonra idrar kesem sarkmıs.tedavisi ne olabilir.ameliyat öneriolar ama tekrar edeceği sölenior .bana yardımcı olursanız sevinirim.ameliyat olmak ne kadar çözüm olur?

  !teşekkür ederim!

 6. selma dedi ki:

  iyi geceler benim sorumun geceleri özellikle sık lavaboya gidiyorum neden olabilir

BİR YORUM YAZ

sağlık