ishal

Dışkının sulu ve sık olarak çıkmasına ishal veya diyare (diarrhea) denir. İshal durumu bir hastalık olmayıp, birçok hastalıklarda görülebilen bir belirtidir. Küçük çocukların ve süt çocuklarının özellikle yaz aylarında salgın gibi görülen ishallerinde barsaklarda yaşayan koli basillerinin hastalığa se­bep olduğu görülmüştür.

İshalle berabeı kusma, ateş, havale denilen konvülsiyonlar, çocuğun birden halsiz kalmasına ne­den olur. Dışkının yeşil olması önemli değildir. Karın ağrıları ile beraber kanlı ve müküslü bir ishal, dizanteri belirtisi olabilir. Süt çocuklarında ateşsiz ve sindirim bozukluklarına bağlı ishaller sık görülür.

Köpüklü ve ekşi kokulu ishal, şeker sindi­rimi bozukluğuna bağlıdır. Dışkıda küçük ve katı beyaz parçacıkların bulunması ka­zein sindiriminin bozulduğunu, dışkının ya­pışkan ve yağlı olması yağ sindiriminin bo­zulduğunu gösterir. Kronik yağlı ishallere steatore denir ki pankreasın bozukluğunu veya barsakta bir çeşit parazit enfeksiyo­nunun (Giardiasis) bulunduğunu gösterir.

Büyüklerde en sık rastlanan ishaller gıda zehirlenmesi şeklinde yani salmonella ve shigella grubu bakterilere bulaşmış besin­lerin yenmesi ile oluşur. Bazı kimseler alerjik oldukları besinleri (keçi eti, balık, çi­lek, çikolata, çiğ veya ham meyve vb.) yedikten sonra bile ishal olabilirler. Soğuk algınlığından sonra veya heyecan, korku gibi sinirsel sebeplerle de ishal (spastik kolon) görülebilir.

İnce barsakların hastalıklarından tifoda ikinci haftada bazen kanlı olabilen ishal vardır. İshalin en korkulu ve ağır seyredeni kolera hastalığında görülür. Dışkı pirine suyu yıkantısı şeklinde tarif edilen bir su gibi ve cok fazladır. Salgınlar şeklinde gö­rülen bu hastalıkta vücudun susuz kalma­sı ölüme bile sebep olmaktadır.

Yurdumuzda daha ziyade El Tor tipi kole­ra vibriyonlarının sebep olduğu parakolera şeklinde görülen hastalıkta kusma ve şid­detli ishal vardır. Amipli ve basilli dizanterilerde de ishal vardır. Önce hafif ateş ve kusma ile baş­layan dizanterilerde dışkıda kan ve müküs bulunur.

Hasta günde 15-30 kere ka­rın ağrısı, tenezm yani sık sık defekasyon hissi ile tuvalete taşınır. Bir ishal karşısında asıl hastalık sebebi­ni bulmak, ince barsakların veya kalın bar­sakların hastalandığını anlamak güçtür. Ancak dışkının cok fazla sulu oluşu ve müküs bulunması, tenezm hissi,kalın bar­sakların yani kolonların hasta olduğunu gösterir.

İnce barsak ishallerinde ise dışkı hem daha az sulu hem de defekasyon daha az sayıdadır. Bazı hazım bozukluklarında da fermantas­yona bağlı ishal görülür. Besinlerdeki pro­teinler bakteriler tarafından parçalandığın­dan (pütrefaksiyon), toksik parçalanma ürünleri ishale neden olurlar. Karın ağrısı, gaz şikâyeti, koyu renkli ve pis kokulu bir; dışkı vardır.

Bazı kronik hastalıklarda (tüberküloz, üre­mi vb.), pellegra, anemi, hipertircidi, Crohn hastalığı, kolon kanseri ve mide ameliyatı geçirenlerde, vagotomi ameliyatı yapılan­larda da kronik ishaller vardır. Ülserli kolit denilen kalın barsak hastalığı zaman zaman ateş, kanlı ishol gibi belirti­lerle seyreden,sebebi tam olarak açıklana­mayan kronik bir hastalıktır.

İshalin tedavisi asıl hastalığın teşhisi ile başlar. İlk yapılacak şey perhiz ve kaybe­dilen suyu organizmaya geri vermektir. Da­ha sonra ishali kesmek üzere barsak antibiotikleri (Ampisilin, kloromisetin, sulfadiazin, sulfaguanidin, süksinil sulfatiazol, neo-misin vb.) ve antidiareik denilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Astranjan denilen muko­zayı büzücü bazı ilaçlar (Bizmut, tannin vb.) barsak hareketlerini azaltacak antispazmodik denen ilaçlar (Opium tentürü, difenoksilat, loperamid vb.) doktorlar tarafın­dan ishalli hastalara verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. ZEYNEL KAN dedi ki:

  4-5 aydır ishalim gecmiyor Parmaklarım kaşınıyor ve ishal peltek şeklinde yani şekilsiz günde 1-2 oluyor Doktora gittim KOLOndan Filim Ve kolonoskopi yaptırdım kan tahlili ve dışkı tahlilindede orda bir şey cıkmadı sadece hafif dercede hemorid cıktı
  Doktorların verdiği ilaçlar gecirdi fakat ilaç bitince tekrar başladı bu arada Şifali bitkilerde Hayıt otu ve Kısa mahmut denilen ottan kullandım onlarda gecirdi fakat bırakınca tekrar başladı

 2. yusuf dedi ki:

  slm benimde sizlere bir sorum olucak yanitlarsaniz cok sevinirim ben gripim gecsin diye doktorum azitroks diye bi antibiyotik verdi ve beni ishal yapti tekrar doktoruma danistim imedyum diye bir ishal ilaci verdi 2 tablet ictim fayda etmedi gecmesi icin ne yapmam gerekiyor diyet yaptim gecmiyor kopuruklu geliyor

 3. Deniz dedi ki:

  Benim de iki ay önce ishalim başladı. Ne yaptıysam geçmiyor. Meyve, çikolata hiçbir şey yemiyorum ama olmuyor. Her türlü tetkiki yaptırdım (kolonoskopi hariç), hepsi temiz çıktı. Stres kaynaklı olduğunu söylediler ama stresli olmadığım zamanlarda da ishal oluyorum. Her dört günde bir ishal, bıktım artık evden dışarı çıkamıyorum. Resmen perişan oldum. Karnımda aşırı gaz, ağrı, mide ekşimesi hiç geçmiyor. Sebebini bir türlü öğrenemedim. Ayrıca üç gün önce kum döktüğümü öğrendim fakat kum dökmek bu şikayetlere neden olur mu, bilmiyorum. Üstelik şikayetlerim iki aydan beri var. Bir insan bu kadar zaman kum dökmez herhalde. Yaşama sevincimi yitirdim resmen. İnanılmaz üzgünüm.

 4. aslı dedi ki:

  merhaba esim bundan bır ay once dişindekı agrı sebebıyle antıbıyotık kullandı ardıdan ishal oldu ve 1 aydır bu ishal devam edıo karın agrısıda var artı kılo kaybı yasıor doktordan reflor isimli bi ilaç aldım kullandı ama pek faydası olmadı sızce nedır ve ne onerırsınız

 5. nikedress dedi ki:

  ya ben kan isali oldum bir türlü geçmiyor . sürekli kan geliyor lütfen buna bi çare bulun =(

 6. ercan dedi ki:

  benim oğlum yaklaşık 5 gündür ishal.ishalinin rengi yeşil ve sulu kokuyorda doktora götürdük ilaçları kullanmamıza rağmen geçmedi.iştahsızda yemiyor öyle su içip emiyor.ne yapmalıyım sürekli uyumak istiyor

 7. zahide dedi ki:

  merhaba bende 3 ay süren bir ishal var,krapla geliyo gaz sancılarınla beraber bazen günde 1 bazen 4 oluyo hafif bulantıyla beraber,normalde artık mideme elimi, süremez oldum agrıyo içi sanki.ishal ilaçları aldım araara…gaz gidericilerde işe yaramadı kolonoskopide de yaptırdım bişi çıkmadı yaşım 52 ne yapmam gerek aydınlatırsanız memnun olurum …teşekkürler şimdiden…

 8. Fatih DUMAN dedi ki:

  slm oğlum 19 aylık ve ishal oldu konyada hastaneye götürdük . çocuk çok zayıf 10,5 kg boyu 81 cm. bu yüzden hemogram biyokimya gaita ve tam idrar testi yaptırdık.
  çocukta ALT( SGPT) (alanin transferas) değerleri 60,29 çıktı referansı 42. hoca karaciğerde egzim oluşmuş dedi. bu ishale bağlı olarakmı yoksa karaciğerde sorunmu var. Yanıtlarsanız çok menmun olurum iyi çalışmalar

 9. mesut dedi ki:

  uzun zamandan beri dönemsel olarak genelde akşam yemekten 2 saat sonra başlıyor gecede 4 5 kez oluyor.gündüz hiç gelmiyor. doktordan aldığım ilaçlar geçici çözüm oluyor.kepekli köy ekmeği yediğimde daha çok dokunuyor.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

 10. didem dedi ki:

  merhaba ben ben 1 ayda 2 defa ishal oldum 2 ishalim 3gündür oluyo gaz sancılarıyla beraber kan geliyo kan gelmesinin sebebi nedir acaba

 11. irem dedi ki:

  Merhaba ben nerdeyse bir senedir ishalim karnım çok ağrıyo ve tuvalete çok çıkıyorum özellikle yemek sırasında arada bi de ateşleniyorum doktora gittim ilaç verdiler fakat geçmedi hastalığım kronik mi hangi uzmana gitmeliyim.

 12. ibrahimsarı dedi ki:

  yaklaşık 1 aydır ishalim. ishalim. çok nadir sümüksü gibi bir madde geliyor. yediğim yiyecekler sanki hiç sindirilmemiş gibi çıkıyot. çok gaz sancılarım var. bağırsaklarımda ağırlık hissi de var. gözlerimde yanma halsizlik gibi şeylerde var. genelde bayılcakmışım gibi bir his var içimde. fakat hiç durmadan saatlerce yürüyebiliyorum? ki bişey olduğuda yok. büyük abdestim geldiğinde wcye koşuyorum. fakat gaz ve köpüksü bir madde çıkıyor. büyük abdest testi kan testi çok yaptırdım ama sonuçlar hepnormal çıkıyor! genelde günde 3 veya çok nadir olarak 4 defa wcye gittiğim oluyor ama genelde 2 sinde eli boş dönüyorum =) bişey geldiği yok. sadece o köpük çıkıyor. tükürüye benzeyen. + gaz. ishalim geldiğinde yaptığım zaman çok pis koyuyor. kendim bile wcde zor duruyorum. genelde siyaha yakın rekkte kahve renginden biraz daha koyu gibi. bir kaç defada kanlı geldi. yaklaşık 1 veya 2 aydır. aynı şikayetlerden doktorlara gidiyorum fakat sonuçlar çok normal! yardımcı olursanız sevinirim.

 13. esilya dedi ki:

  Merabalar hocam bende bir aydir ishalim yzumdeki sivilceler nedeniyle doktora gittim doktor bana azitrok isminde bi ilac verdi 3 tablet o.ilaclarin ardindan ishal oldum cok kotu halsizlik yapiyo yemek yedigim ne varsa sanki midemde durmuyo gunde cok sık cikmiyorum tuvalete iki defa cikiyprum ama tum karnim bosalmis gibi oluyor kotu oluyorum sizce ne yapmaliyim lutfen yardimci olun

 14. ŞAHİN dedi ki:

  MRB. BENDE 2 AYDIR SÜREKLİ İSHAL OLUYORUM 8 KG VERDİM ARA ARA ATEŞ VE TERLEME HUZURSUZLUK DAHİLİYE UZM DOKTORA GÖZÜKTÜM İNCE BAĞIORSAKLARIMDA SIKINTININ OLDUĞUNU SÖYLEDİ KAN TAHLİLLERİ YAPTIRDIM B 12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ VE KAN DEĞERLERİMDE DÜŞÜKLÜĞÜ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.B 12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ İÇİN 10 İĞNE VERDİ,BAĞIRSAK DÜZENLEYİCİ TABLE VE ISHAL İÇİN TABLET VERDİ.RAHATSIZLIĞIMIN GEÇMEMESİ DURUMUNDA NE YAPMALIYIM

BİR YORUM YAZ

sağlık