Kafa Karışıklığı ve Bilinç Kaybı (Delirium)

Kafa karışıklığı, mantıklı ve tutarlı bir düşünce ve eylem akışı sürdürme yetersizliğidir. Hepimiz, geçici kafa karışıklığı dönemleri yaşarız. Birkaç saat ya da daha fazla sürmeleri halinde, anormal olurlar.

Bilinç kaybı (delirium) bir tür kafa karışıklığı durumu olup, ajitasyon,  nabız artışı, terleme, gözbebeklerinde büyüme, titreme ve bazen halüsinasyon  eşliğinde görülür. Mental fonksiyondaki bu değişiklikler, yüzeysel olarak bunamadakilere benzer.

Ama iki önemli fark vardır: Atakların hızı ve bilinç / şuur düzeyi.

Bilinç kaybı tıbbi aciliyet gerek­tirir. Genellikle, enfeksiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer yetmezliği, kontrol edilmeyen şeker hastalığı ya da alkol veya diğer tür madde kullanımında aşırı doz gibi akut, yaşamı tehdit eden bir hasta­lığın sinyalidir (özellikle narin yaşlı kişilerde).

Yaşlı kişiler özellikle ameliyat sonrasında bilinç kaybına karşı hassastırlar. Pek çok ilaç (reçete gerektirmeyen ilaçlar dahil) yaşlı­larda bilinç kaybına neden olabilir.

Semptomlar

Kafa karışıklığı ve bilinç kaybının semptomları, genellikle, birkaç gün veya birkaç saatlik bir süre içinde yani çabuk gelişir. Şuur bulanık olabilir ve kişi uykulu ya da alarm halinde olabilir.

Semptomlar şunlardır: Vesve­seli ve huzursuz olma, ajitasyon ve heyecan, korku ve şüphecilik, titreme, idrar tutamama, halüsinasyonlar, ve tutarsız konuşma.

Asıl normal dişilik, bir konu ya da vazifeye odaklanılamamasıdır. Bunun yanında, kişi kolaylıkla uykulu olabilir veyahut uyandı­rılma zorluğu yaşar.

Tedavi Seçenekleri

Doktor bir fiziksel muayene yapacak ve yakın bir arkadaş ya da akraba tarafından cevaplan­dırılması gerekebilecek sorular soracaktır. Altta yatan her türlü tıbbi durum tedavi edilmelidir. Eğer ajitasyon şiddetli ise, tedavi etkisini gösterene kadar kişiyi sakinleştirmek için anksiyeteye karşı kullanılan ilaçlar verilebilir. Alternatif olarak, kafa karışıklığı ve ajitasyon durumları ile ilgilen­mede, destekleyici bir akraba ya da arkadaşın mevcudiyeti gayet yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. berfin dedi ki:

  annem 47 yasında. 5 yıl once eşini kaybetti ve yaklasık 2 yıl önce de annesini kaybetti. ağır şeyler yaşadı. ve bu psikolojik olarak çok etkiledi. bisüre psikolojik yardım aldı. son 1 yıldır hiçbirşeyi yoktu fakat son aylarda çok melankoli bir durumda. bunak derecesinde bi bilinç kaybı var. eskiden sadece evdekiler bilirdi ama şimdi herkes annemdeki farklılığı seziyor. saçma sapan hareketleri var. bir bunak nasıl davranıyorsa onun gibi davranıyor. hareketleri sözleri tutarsız alakasız şeyler. eskiden hic böyle değildi. birden ne oldu çözemiyorum. ve bunlarla birlikte susama , aşırı terleme , titreme durumları var. ve sürekli bir uyku halinde. arada annemi mutfakta bir iş yaparken ayakta uyumuş halde buluyorum. işyerindekiler de bunu seziyor. doktora gittik beyin tomografisi istediler çektirdik hçbirşeyi çıkmadı. dalında çok uzman bir prof. annemi inceledi , otur , kalk, sağa dön şeklinde komutlar vererek hareketlerini ölçtü. ama gene bir tanı koymadı. yaşadıklarını anlattık . olabilir arada yaşanabilir bu tür şeyler hayat çok zor şeklinde yaklaştı olaya. ama ben ciddi birşey oldugunu düşünüyorum ve bian önce ne yapılması gerekiyorsa yapmak istiyorum.

 2. Ayfer Koç dedi ki:

  Kızım 4 yaşında hafif bir ateş ve kusma nedeniyle hastahaneye götürdüm.Verilen ilaçlardan sonra aşırı bir uyku haliylen 3 gün sonra bilinç bozukluğu başladı.Algılaması var ancak bilinç bozukluğu devam ediyor halsizlik ve yürüme isteksizliği var.Bazen olmak üzere tanımadığı kişilere gitmek istiyor.Hastahanede 2 ay’a yakın yatırıldı.Ancak tüm tetkikleri temiz çıktığı halde EEG’si hafif bozuk çıktığı söylendi ancak bunlardada ilaç uygulandı.Yanlız sonuç alamadık.Ne yapabiliriz bu hastalık geçici olabilirmi.Trileptal ve Nootropil ilaçlarını kullanıyoruz.Bunlarla düzelme şansı varmı yoksa herhangi bir hastahaneye götürmemiz gerekirmi.Buna cevap yazabilirmisiniz.Lütfen

 3. Enya88 dedi ki:

  Selam ben evliyim, esimde bu belirtiler var her tartisdigmizda oluyo boyle sorunlar. askerde piskoloji olarak darbe almis. kafasi karisiyo bazen hic beni bile tanimiyo, ortada hic bi neden olmadikda bile.kendine kapaniyo beni hep itiyo ona yardim etmek istedikde bile. seni seviyorum ama kafamda bazi seyler var kizlara bakiyorum hep baska bisey ariyorum. boyle durumlarda cok vicdansiz bile oluyo.zaman geciyo kendine geliyo normal oluyo ama beni cok kiriyo boyle durumlarda

 4. Enya88 dedi ki:

  ne yapacagmi bilmiyorum lutfen bana yardim edin. bende esime yardim ede bileyim

BİR YORUM YAZ

sağlık