Kafa Travmaları

Herhangi bir darbe veya kaza sonucu ba­şın yaralanmasına kafa travması denir. Başın yaralanması önemsiz olduğu zaman çabuk düzelir. Bazen travma şiddetli ola­bilir. Uzun ve çok yönlü bir tedavi gerek­tirir. Kafa derisindeki kesikler ve yaralar iyi tedavi edilirse ve mikrop kapmazsa çabuk iyileşir. Kafatası kırıkları bazen şid­detli de olsa, uzun da sürse genellikle sonrası için bir etki bırakmadan iyileşir. Açık kırıklar bazen menenjite yol açabilir, fakat antibiyotik kullanıldığında bu tehlike azalır. Basit kırıklar yeterli özen gösteri­lirse, hiçbir sorun yaratmadan iyileşirler. Başın yaralanması sonuou beyin mikrop kaptığında veya kafatası sinirleri, beyin zarı yaralandığında çok ciddi durumlar meydana gelebilir. Beyin yaralanmaları; sarsılma, ezik, yırtılma olarak 3 şekilde sınıflandırılabilir. Beyin sarsıntısına çok sık rastlanır. Geçici bilinç kaybı meydana getirir. Beyin sarsıntısı geçirenler genel­likle çabuk ve tamamen” iyileşirler. Beyin ezilmesi sinir merkezlerini çeşitli şekiller­de, etkileyebilir ve fonksiyonlarını durdu­rabilir, yavaşlatabilir veya hızlandırır. Yırtılmada ise beyin dokusu tam bir zedelen­meye uğrar. Beyinde şişme (ödem) mey­dana gelir, kan dolaşımı azalır ve bu da dokunun yaralanmasını ilerletir. Hasta bi-linoini tekrar kazandığında, yaralanmanın yerine göre çeşitli derecede bir bellek kaybına uğrar. Bilincin tam olarak yitiril­mesinde, iyileşme aşamalı olur. Bilinç ba­zen birkaç dakikada, ağır vakalarda ise ancak birkaç gün sonra tekrar kazanılır. Ağır baş yaralanmalarında beynin önemli fonksiyonları felce uğrayabilir. Solunum sistemi felee uğradığında bir an önce ya­pay solunum yaptırılmadığı takdirde ölüm meydana gelebilir. Beyin zedelenmeleri menenjite, kanama­ya, iltihaba ve geçici ya da kalıcı ruhsal bozukluklara neden olabilir. Baş yaralan­masını izleyen aylar ve yıllarda sara (epi­lepsi) nöbetleri meydana gelebilir.
Tekrarlanan baş sarsıntılarında özellikle boksörlerde olduğu gibi “Punch sarhoşlu­ğu” denilen durum doğabilir. Beyin için­deki küçük kanamalar buna neden olabi­lir. Bu durum koordinasyon, bellek, dikkat toplama, görme ve işitme merkezle­rinde arıza ve kayıplara yol açabilir. Baş yaralanmalarının ve meydana gelebi­lecek şok halinin tedavisi için yapılacak ilk yardım, hastayı hareketsiz tutmak ve gerektiğinde cerrahi müdahale için has­taneye yatırmaktır. Şok ile mücadelede damar içine glikoz solüsyonları ve kan nakli gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. kamil akbulut dedi ki:

  iyi günler dedem aşagı düşme sonucu arkatarafdan beyin kanaması geçirdi yaklaşık 120 gün önce ameliyat oldu gözlemlediğimiz kadarıyla bütün vucut felc kimseyi tanımıyor boş boş bakıyor hızlı nefes alıyor yani koma halinde bir bilgi verebilirmisiniz

 2. murat bozbaş dedi ki:

  merhaba ben 2003 mayısta araç içi kaza yaptım daha önce hiçbir şeyim yoktu kafa travması geçirmişim beyinciğim sarsılmış ve denge bozuklu var.şuan dengemi hiç sağlıyamıyorum.DOKTORLAR ZAMAN VE EGZERSİZ ÇARESİ DİYORLAR.

 3. özlem telli dedi ki:

  mrhb ben 24 yasında bir bayanım bundan yaklasık 4ay önce bir trafik kazası gecirdim buna baglı olarak kapalı kafa travması gecirdim çapa tıp fakültesinde tedavi gördüm kafamda catlak meydana geliş ama doktorlarım kendiliğinden iylesicegini düşünüp müdahaleye gerek duymamışlar tüm tahlil sonuclarım filmlerim ve emar sonucum normal cıktı doktorum zamanla kendiliğimden iylesicegimi söyledi ilacbile vermedi suanda kendimi iyi hissediyorum ama hala asagı bakarken cift görmem ve yürürken bacaklarımda bi halsizlik basınc var önceye göre daha iyi tabiki ama birine tutunmadan koluna girmeden düşücekmişim gibi oluyorum ben bayramdan sonra tekrar gidicem doktora görünücem ama bu durumun daha nekadar sürecegini merak ediyorum ve cvplamanızı rica ediyorum…

 4. aliş dedi ki:

  mrb.benim erkek kardeşim 22 yaşında trafik kazası geçirdi şuan hst.yaklaşık 50 gündür yoğun bakımda şuru kapalı vaziyette yatıyor dr uzun bir süre yatacak diyor yanı beyin tranvası geçirdi dünyada bunun tedevisi varmı lütfen yardım iyibir beyin cerrahi dr tafsıyenız varmı

 5. alicannnnn dedi ki:

  mrb.benim erkek kardeşim 22 yaşında trafik kazası geçirdi şuan hst.yaklaşık 50 gündür yoğun bakımda şuru kapalı vaziyette yatıyor dr uzun bir süre yatacak diyor yanı beyin tranvası geçirdi dünyada bunun tedevisi varmı lütfen yardım iyibir beyin cerrahi dr tafsıyenız varmı cvp bek.

 6. yasin dedi ki:

  ben 2 gün önce seyir halinde olan bi kamyonetin kasasından düştüm büyük ihtimal başımı yere çarptım arka kısımda açılmalar olmuş değişik yerlerde ve birbirine yakın yerlerde şoka girmişim 10 dk falan beni uyandırmaya çalışmışlar hatırlamıyorum bunları tabi kendime geldikten 15 dk sonra falan hafızam yerine geldi düştüğümü hatırladım 24 saaatten fazla hastanede kaldım doktor bişeyin yok dedi şu anda omuzlarım acıyor filmlerim temizmiş doktor öle dedi çünki bu durum bana ileride sorun yaratır mı başımda herhangi bir şey olurmu acaba bilgi verirseniz sevinirim teş.

 7. songül dedi ki:

  Kardeşim 19.03.2011 tarihinde trafik kazası geçirdi.Bu güne kadar yoğun bakımda.Doktorlar Mr sonucunda beyin sinir hücrelerinde ciddi hasar teşhisini koydular .Tedavisinin olmadığını her türlü risk altında olduğunu söylediler.Hatta anne karnındaki bebek gibi olacağını söylediler.Bakım hastası dediler.30.gün az tepki (azıcık el sıkma,bacaklarını kıpırdatma ve gözlerini açıp kapatma ve sesi duyma) verdi.Doktorlar ve bizler çok sevindik.Şuan tekrar uyutuyorlar.Tepkiye dayanarak şuurunun açılmasını ümit ediyorlar.Kardeşimin şuuru açılır mı bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 8. ismail dedi ki:

  1994 yılında subdural hemetom ameliyatı geçirdim. kafatasının sol tarafında 38 cm kare defekt var yani içe göçük önceleri saç kapatıyordu şimdilerde saç dökülüyor ve insanlar çok meraklı ben rahat edemiyorum . bunu çaresi nedir? ve maliyeti ne kadardır?

BİR YORUM YAZ

sağlık