Kalça Kırığı

Kalça kırığı, uyluk kemiği (femur) ya da pelvisteki (leğen kemiğindeki) bir ya da daha fazla kırıktır. Genellikle düşme sonucunda kalça kınğı meydana gelir. Ancak, osteoporozlu kişilerde kaldırımdan inme gibi günlük aktivitelerde bir kırığa neden olabilir. En yaygın olarak rastlanan kınklar, uyluk şaftının üstü ile yuvarlak kalça ekleminin arasında kalan kemik alanında oluşur. Bu, bacağın kısalmasına ve kalçada hareket edince kötüleşen ağnya neden olur.

Kalça kırıkları her zaman ciddidir. Kalçası kırılan insanların yarısından azı, tam işlevselliğini ve bağımsızlığını yeniden kazanabilmektedir. Dahası, bir kalça kırığının neden olduğu hareketsizlik pnömoni (zatürreee) ya da pulmoner emboli (akciğer damarlarından birinin tıkanması) gibi ölümcül olabilen komplikasyonlara yol açabilir. Sonuç genellikle kemiğin durumuna ve kişinin sağlık durumuna bağlıdır.

Kalçasının kırıldığından şüphelenen bir kişi hemen bir hastanenin acil servisine gitmelidir. Kırık olduğunun doğrulanması ve bir ameliyatla kemik uçlarının bir araya getirilip vidalarla ya da çivilerle hizaya sokulabileceğinden emin olunması için bu bölgenin röntgeni çekilecektir. Bazı kişilerde kalça yenileme (kalça protezi) ameliyatına gerek duyulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. nilay dedi ki:

  ben 6 ay önce trafik kazası gecirdim kalçada 6 kırık iki çıkık vardı platin taktıler ama yürümekte çok zorlanıyorum.hareket kısıtlıgı var kırık olan yere ne oturabiliyorum nede acabiliyorum bundan kurtulmak istiyorum beni cok rahatsız ediyor

 2. Mert dedi ki:

  75 yaşındaki anneannem femur kırığı nedeniyle ameliyat oldu, ve kırık bölgesinde dışarıda metal çubuklar bulunuyor. Bu çubukların çıktıkları yerde kokulu ve renkli akıntı olmakta. Bunun için ne yapmalıyız?

 3. nesrin dedi ki:

  annem evde düştü kalça kırığı oldu hastaneye yatırdık ameliyattan 14 saat sonra öldü doktorların ilgisizliği yüzünden ve biz hala neden öldüyünü bilmiyoruz ameliyat yapan doktoru bile görmedik bağcılar araştırma hastanesi bunu biz yaşadık başkasının başına gelmesin diye yazıyorum

 4. Yükselen dedi ki:

  Anneannemiz 88 yaşında ve akciğeri neredeyse bitmiş,kalp kapağı sorunlu,ağrılı romatizma hastalıkları nedeniyle yatakata iken düşüp kalça kemiğini kırdı.Doktorlar ameliyat dedi.Ancak göğüs,kalp ve anastezi uzmanları: Masada kalır çok riskli Karar sizin dediler.Bile bile ölümüne &Ameliyatına) nasıl izin verelim.Hemen karar vermemizde gerekiyor.Başka çaremiz yok mu?Ameliyat yaptırmazsak ne olur?Lütfen yardımcı olun.

BİR YORUM YAZ

sağlık