Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları ağrı, göğüs sıkışması, çarpıntı, gaz şikâyeti, nefes darlığı, yor­gunluk duygusu ve ender olarak ateş gi­bi çeşitli belirtilerle kendini belli ederler. Bütün bu gibi şikâyetler karşısında hemen bir kalp hastalığı endişesi belirir. Kalbin çalışma kapasitesindeki azalma derecesine göre kalp hastalıkları 4 sınıfa ayrıl­maktadır.

I. sınıftan olanlarda bir kalp hastalığının varlığına karşılık kendilerinin hiçbir şikâyetleri yoktur.
II. sınıftan olan­larda günlük hareketler dışında fazla bir hareket veya çalışmadan sonra şikâyetler başlar.
III. sınıfta bulunan hastalar günlük alışılmış hareketler sırasında bile nefes darlığı veya çarpıntı gibi şikâyetlerde bu­lunurlar.
IV. sınıf kalp hastaları ise yat­tıkları yerde bile rahat olmayan, çeşitli şi­kâyetleri bulunan kimselerdir. Kalp hastalıklarında ağrı. mitral hastalığında, angına pektoriste, kalbin perikard denilen dış zarının iltihaplanmasında (perikardit) cok görülen bir belirtidir.

Kalbin büyümesi (hipertrofi) veya genişle­mesi (dilatasyon) kalbin bazı boşluklarına veya bütününe ait olabilir. Kalp kapakla­rına ait bozukluklar (mitral stenozu, triküspid stenozu), kalbin bir yük altında kaldığı hastalıklar (aort stenozu, aort koarktasyonu, hipertansiyon) veya kalp adalesinin iltihabi olmayan hastalıklarında (kardiyemiyopatiler) bu şekilde bir büyü­me meydana gelebilir.

Bazı sporcularda da kalp fizyolojik olarak büyüyebilir. Kalp bü­yümesi en iyi röntgen filminde ve kalp elektrosunda (EKG) tespit edilebilir. Bazı durumlarda apeks denilen kalbin uc kıs­mının göğüs duvarına vuruşu (choc endome) gözle bile görülebilir. Kalp vuruşlarının hasta tarafından rahatsizlik hissi ile beraber duyulmasına çar­pıntı (palpitaticn) denir. Kalbin çalışma­sında hızlanma (taşikardi) veya azalma (bradikardi) kuvvetli çarpma veya ritm bo­zuklukları (aritmi) olabilir. Her çarpıntı his­si kalp hastalığının varlığını göstermez. Ateşli hastalıklarda, hipertiroidi vakaların­da, korku, heyecan ve yorgunluklardan sonra da çarpıntı olabilir. Kahve, cay, tü­tün gibi içkiler ve bazı ilaçlar (adrenalin, aminofilin, efedrin, ksantin v.b.) da çar­pıntı yapabilir. Taşikardi denilen kalbin hızlı çarpması olayı nabız saymak veya kalp elektrosu ile incelenir.

Nabzın yavaşlaması yani bradikardi de vagotonik denilen kimselerde, şiddetli kolik ağrıları sırasında, bayılmalarda, miyokard infarktüsünde ve bazı kalp bloklarında gö­rülebilir. Nabzın düzensiz atması halinde yani aritmi bulunduğunda kalp elektrosu çekmek gereklidir. Ancak çocuklarda, genç­lerde görülen sinusal aritmiler fizyolojik olabilir.

Ekstrasistol denen bir düzensiz vuruş şek­li daha vardır ki heyecan anında, yorgun­luklarda, fazla cay, kahve, alkol içenlerde, ilaç (dijital) alan kimselerde görülebilir.
Ekstrasistolun bir mitral darlığına bağlı olup olmadığını anlamak için kalp elektro­su çektirmek yararlıdır.
Boyun damarlarının dolgunluğu veya dı­şarıdan görünür şekilde atması yani pulsasyon görülmesi de bazı kalp hastalıkla­rının önemli bulgularındandır
Kalbin stetoskop denilen aletle dinlenme­si veya fonokardiyografi denen aletle yazdırılmasının, doktorlara kalbin özellikle ka­pak darlıklarını veya yetmezliklerini teşhis etmede yardımı büyüktür.

Kalp hastalıklarının, özellikle doğuştan yapı kusurlarının (konjenital defekt) ana­tomik teşhisinde damar içine kontrast madde verilerek çekilen röntgen filmleri yani anjiyokardiyogramların cok faydası vardır. Bu amaçla iyotlu kontrast madde damar içinde sokulan kateter denilen cok ince borular aracılığıyla verilmektedir. Bu kateterler, muayenesi yapılmak istenen kalp boşluğuna kadar sokulmakta ve sa­niyede 12 film alan makinelerle filmler çekilebilmekte, kan örnekleri alınabilmekte, hastalığın değerlendirilmesi yapılabilmektedir.
Son senelerde gittikçe yayılan bu ileri yöntemlerin yardımıyla birçok kalp hasta­lığının teşhis ve tedavisi mümkün olmak­ta ve acık kalp ameliyatları yapılmakta­dır.

Bunlara Dikkat Edin:

Kalp sağlığınız İçin gerekli bir beslenme öyle san­dığınız gibi çok zor değil. Hamur, ekmek, bisküvi ve dondurmayı belirli oranlarda yemeye devam edebi­lirsiniz,
■ Kırmızı et yerine tavuk ve balık gibi beyaz eti ter­cih edin.
■ Uzmanlar öğünlerde 1 bardak şarabın zararlı ol­mayacağını belirtiyorlar. Ancak bol kalori içeren yüksek alkollü diğer içkilerden kaçının.
■ Kalbinizi koruyabilmek için eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz balık yağı haplarından içebilirsiniz.
■ Gıdanıza dikkat etmenin dışında düzenli bir şekil­de spor yapın. Seçtiğiniz sporların fazla zorlayıcı ol­mamasına dikkat edin. Örneğin yürüyüşler yapabi­lir, bisiklete binebilir veya jimnastik yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki videoyu da sonuna kadar dikkatle izleyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. fatma dedi ki:

  kalp tarafında ağrılar sırta ağrı sık ça görülüyor… tansyon düşük
  koltuk alında ağrılar var.bunlar neyin belirtisidir. kalp hastalığı olabilirmi?…

 2. özlem dedi ki:

  benim 8-9 aydır daha önce aralıklarla miğdem bulanıyor ve başımda sersemlik halsizlik oluyordu ve geçiyordu pek üzerinde durmadım fakat daha sonra bu sürekli olmaya başladı. doktora gittim mr,eeg,endoskopi yaptırdım endoskopide miğdede mikrop var dediler ilaç verdiler
  bide troid bezi sol lobunda 1 cm.boyutlu nodül izlenmişti. fakat benim şikayetlerim geçmedi ve ne olduğunu bilmiyor ve stres yapıyorum şu an kendimi sürekli halsiz kafamında kazan gibi sersem sanki sallanıyor gibi hissediyorum acaba daha ne yapmalıyım hastalığım ı bulabilmek için yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 3. şenol dedi ki:

  kalp hastalıkları ölümcül müdür ewet ise ne kadar bir vakti kalmıstır..

 4. özge dedi ki:

  ben 15 yaşındayım kalbim ağrıdı ve hasteneye gittiğimde kalp kaçağı dediler kalp kaçağı nedir cevap verebilirmisiniz teşşekkürler

 5. filiz dedi ki:

  bende 18 yaşındayım kalp ağrılarıyla hastaneye gittim bana kalbin normalinden hızlı atıyo,üfürme ve kalp kapakçıklarında sorun olabilir dedi geçen yine gittim kalbinde çürüme olabilir dedi ilerde ameliyat olabilecekmiyim sizce….

 6. Kadriye dedi ki:

  annemin kalp kapagında açılma varmış…. üfürük dediler. kalıcımı yoksa iyileşme olasılıgı ne kadar?? dahiliye doktoruna gittik.
  (EKG) çekildi doktorum daha öncede varmış dedi. annemi sinirli ve çok yorgun hissettiriyor nereye başvurmam gereklidir.annemin yaşı 59. 1 yıl önce guatır dan ameliyet oldu cevaplarsanız sevinirim.

 7. yeliz dedi ki:

  babaannem 60 yasinda kalp astasi kalp astali olumcumudur cevaplarzaniz sevinirim

 8. hasan genc dedi ki:

  öncelikle bizlere yapmış oldugunuz bu aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.
  34 yaşında inşaat sektöründe çalışan biriyim, 57-58 kilo 175 boy sigara tiryakisiyim, dişlerim bakımsız ağır yorucu işlerde çalışıyorum. 10 gün öncesine kadar bu çalışma tempoma ragmen üstüne gece halı saha futbol maçlarına dahi giderdim, fakat kalbimde rahatsızlık duymaya başladım sol kolumu yukarı kaldırdıgımda kalbimin üstü sıkışıyo, sağ kolumla iş yaptıgımda eğildiğimde yorulduğumda kalbim beni rahatsız edecek şekilde sıkışıyo,çarpıntı oluyo, bu 10 günlük dönem içinde dilime dikiş atıldı onun tedavisi için verilen ilaçlar kalbimdeki bu soruna etki edebilirmi? yada ilaçlarla alakası olmayan bişeymi? beni aydınlatırsanız çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim. saygılar…

 9. nurana dedi ki:

  kalbimde sorun var biliyorum. doktora gitmisdim kalbim normalden fazla atiyomus.doktor bisuru ilac yazdi ama ailem bilmiyo bunun icin doktora gidemiyorum. ben dansi,sporu seviyorum ama kalbim yuzunden yapamiyorum. nefesim daraliyo hemen,merdiven bile tirmanamiyorum. sanki kalbim duracak gibi oluyo. neyse ya. zaten olmiyecekmiyiz ha bu gun ha yarin. bunlari nie yazdigimi bile bilmiyorum. bi faydasi olmycak biliyorum.. allahin sevgisi uzerinizde olsun. en guzel gunleri en guzel sekilde yasamanizi dilerim….

 10. ali fuad dedi ki:

  Kalbimde otururken, yemek yerken, sigara içerken ağrı oluyor ayağa kalktığımda herhangi bir sorun kalmıyor başka herhangi bir şikayetim yok bana yardımcı olabilirseniz sevinirim ciddi bişey midir? Şimdiden teşekkürler…

 11. mahmut dedi ki:

  slm ben 36 yasindayim kalbim de aniden fazla vurus oluyor b azende sanki kalbimin ici bosmus gibi bir kasilma gibi birsey oluyor bazen kalp ritmim normalken pat pat diye fazladan vurmalarim oluyor londrada yasiyorum anjo haric butun testlere girdim bant ta kosma kalp ekosu kalp emari ecg fakat hepsi normal cikiyor psikolojik olabilir dediler bana bir iki ilac verdiler fakat hic degisme yok halen yillardir hemen hemen haftada iki uc defa oluyor ne yapmaliyim

 12. sena dedi ki:

  iyi günler.
  benim kalp kapakcıgımda genişleme var.bu bende nefes darlıgı sıkışma çarpıntı yaıyor sıkıntı cekıyorumibunun için nasıl bir tedavi görmeliyim?bu sorunun nasıl tehlikeleri var benim için ve ilerisi için?şimdiden teşekkürler….

 13. çağla dedi ki:

  arkadaşlar her ağrı kalp hastalığı belirtisi değildir.bazı ağrılar gazdan da kaynaklanabiliyor.dolayısıyla bir şişme yapıyor ve bu da ağrı hissine sebep oluyor.ama herkese tavsiyem kontrollerden geçmenizdir.bu erken teşhiste çok önemlidir.

 14. CEYLAN dedi ki:

  ben videoları izleyemedim:(

 15. destan özkaraagaç dedi ki:

  merhaba benım ablam da kalp kapakcıklarında çürüme daralma war 3 damar tıkalı tedawi hakkında bilgi edinmek iştiyorum tedavi süresi nasıldır ne yapmalıyız

 16. nursel dedi ki:

  kalbimde titrsim oluyor bir kaczamandir ama ne anlama geldigini bilmiyorum ve bilmedigim birsey icinde doktora gidemiyorum bana bunu aciklarsaniz sevinirim

 17. tahir dedi ki:

  benim 1 aydır sag kolumda uyuşma var kapalı ortamda aşırı terleme ve buna mütakip baş agrısı var kal hastalıgından korkuyorum acaba olabilirmi yaşım 24 şimdiden tşk

 18. bensu dedi ki:

  ben12 yaşındayım kalbimde bi sorun varmış ama kimse bana bişey söylemiyo çok korkuyorum

 19. çiğdem dedi ki:

  vıdıo izleyemedım

 20. murat dedi ki:

  kalb kapagi niye yavas calisir

 21. amae dedi ki:

  merhabe ben test lareme yaptm doktur dyorki kalben ofak ber kasme olms.bonon [arses varmodr

 22. amar dedi ki:

  merhabe ben büton test leremi yaptam doktür deyorki senen kalben kuçok ber kasme ülmuş ğüskiyor açaba bonun çaresi varmdr ve doktur dedeki ülmş ber kasme su gonderelermi ben anyamadam açaba çerase varmadr

 23. betül dedi ki:

  iyi geceler
  ben 3 yıl önce nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastahaneye gittim ve kalp kapağı yetmezliği dediler ve hiç bir ilaç tedavisi görmedim.en son kontrole gittiğimde yok denecek kadar az dediler ve birdaha kontrole gitmedim.şimdi yine aynı durumla karşılaştım acaba ilerleme olmuş olabilir mi? şimdiden teşekkürler

 24. fndkzly dedi ki:

  merhaba.. sık sık tansiyonumu ölçtürüyorum.tansiyonumda bir problem yok fakat kalp atışım 90 ve yukarısı olarak çıkıyor tansiyon aletinde.tansiyon aleti yanlış gösteriyor desem benden önce bir kişi de ölçtürüyor ama kalp atışı 72-80.bu önemli midir?ben pek hissetmiyorum kalp atışımın hızlı olduğunu fakat 90 ve 110 arası kalp atışım var beni bu konuda bilgilendirir misiniz?

 25. mehtap dedi ki:

  benim her zaman kalbim sıkışıyor ve güldügümde, yurudugumde bu agrı daha fazla belırtısını gosterıyor ne yapmam lazım:??

 26. aysun dedi ki:

  Yahu siz bu soruları kime soruyorsunuz? Cevap alabildiniz mi? Pc başında oturup dert yanacağınıza bir doktora gitseniz bacaklarınızda çalışır en azından.)

 27. ayten dedi ki:

  merhaba bende geri dönüceyinizi sanmıyorum ama yazıyorum 31 yaş.nefes darlıgı artı üşütünce nefes alıp ver.agrı genelde sol tarafımda doktora git.eko yani utroson çekildim kalp kapakçıgımda kalınlaşma var dediler çocukken romatizma geçirdinmi dedi doktor geçirmedim fakat haberim olmaya bil.dedim bana ilaç verdi 6 ay kullancam tekrar utrason çek.sizce incelirmi ilaçla şuan 8 ml.mi diyorlar bilmiyor kalılık 8 bana bil.verirseniz sevinirim

BİR YORUM YAZ

sağlık