Kan Grupları

Kanımızın, yapılarına göre birtakım grup­lara ayrıldığı eskiden beri bilinmektedir. 1900’de Landsteıner tarafından keşfedilen ABO sistemi, kan gruplarının en önemlisidir. Bu ayrım, alyuvarların üzerinde bulu­nan ve Mendel yasalarına göre kalıtımla geçen, antien denilen faktörlere göre ya­pılmaktadır. Son araştırmalara göre erit­rositlerde A1, A2 ve B adı verilen antenler insanlarda A, B, AB ve O grubu olmak üzere 4 çeşit kan meydana getirmek­tedir A grubu da A1 ve A2 alt gruplarına ayrılmıştır İnsanların alyuvarlarında bulu­nan antijenlerın ve serumlarındakı anti­korların mevcudiyeti özellikle kan aktarım­larında önem kazanmaktadır Çünkü ka­namalı bir hastayı kurtarmak için verile­cek kan eğer alıcının kan grubu ile uyuş­mayacak olursa hastada ağır komplikasyonlara hatta ölüme neden olabilir.
İlk defa Rhesus maymunlarının kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve insanların buyuk çoğunluğunun kan hücrelerinde de sapta­nan antııenlere göre de kanlarımız Rh po­zitif ve Rh negatif olarak ıkı gruba ayrılır. Rh sisteminde alyuvarlarda bulunan ve C,D,E adını alan antııenlere göre de kanı­mız birkaç grup meydana getııır Bu an-tııenlerden en kuvvetlisi D olduğundan Rh sisteminde D antııenının bulunup bu­lunmadığına göre kan grupları Rh ( + ) ve Rh (—) olmak üzere ikiye ayrılırlar İnsan eritrositlerinde antııenler ve banları kontrol eden genler yalnız bu kadar da değildir ABO ve Rh sisteminden başka MNS, Lewıs ve Keli sistemleri de vardır. Antı-A ve antı-B antikorlarının aksine anti-D antikorlar doğal olarak kanda bulun­maz Bu antikorlar ancak kanları Rh po­zitif eritrositlerle temas eden Rh negatif kişilerde meydana gelir Rh negatif bir kunseye Rh pozitif kan verildiğinde antı-D oluşumu oranı çok yüksektir Özellikle yeni doğanlarda Rh uyuşmaz­lığına bağlı olarak meydana gelen hemolıtık hastalık (Erıtroblastasıs fotalıs) önem­lidir Rh negatif olan annenin Kanının Rh pozitif kana sahip bebeğinin kanıyla da­ha doğum olmadan onoe karşılaşması so­nucu meydana gelmektedir (Bkz ABO Sistemi ve uyuşmazlığı, RH uyuşmazlığı Kanda enfeksiyon etkenlerinin, bakterile­rin veya onların toksinlerinin bulunması halinde kan zehirlenmesinden söz edilir. Kanda hastalık yapan bakterilerin çoğala­rak artmasına bakteriyemi, bakteri toksin­lerinin dolaşıma geçmesine septisemi, mikroplarla enfekte oimuş kan pıhtılarının veya cerahat parçacıklarının dolaşımda bulunmasına ise pıyemı adı verilir. Bu gibi durumlarda kalbin hızlandığı, ate­şin titremeyle yükseldiği, deride kırmızı dö­küntülerin meydana geldiği ve genel duru­mun çok kötuleştiğı görülür. Vücudun çeşitli bölgelerinde deride ufak apseler mey­dana çıkabilir. Evvelce öldürücü olan kan zehirlenmeleri tedavide antibiyotiklerin kullanılması ile eskisi kadar tehlikeli ol­maktan çıkmış bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. merve dedi ki:

  kan grubumu bir an önce öğrenmek istiyorum

 2. merve dedi ki:

  BENCE GİTSİN HASTANEDEN ÖĞRENSİN 5 TLcik VERCEK İNTERNETTEN ÖĞRENEMEZZZ…!!!

 3. RECEP ADIYAMAN dedi ki:

  Merhaba

  Benim kan grubum a negatif esimin b pozitif cocugumuzun kan grubu 0 pozitif oldu. Bu olasilik olabilirmi.

 4. UMUT dedi ki:

  KENDİM KAN ALIRKEN O RH (-) VERİRKEN İSE O RH (+)İMİŞ ALT KAN GRUBUMUN FARKLI OLDUĞUNU ÖĞRENDİM, PEKİ HERHANGİ BİR YARALANMADA BANA YANLIŞLIKLA (+) KAN VERİLİRSE NE OLUR ÖĞRENMEK İSTEDİM, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 5. sananaki dedi ki:

  bu sitedin başlığı hangi kan gurubu hangi kan gurubuna verir
  ben onu arayıyorum ama yok..hiç beğenmedim sitenizi..

 6. fatma nur :) dedi ki:

  bu sitedin başlığı hangi kan gurubu hangi kan gurubuna verir
  ben onu arayıyorum ama yok..hiç beğenmedim sitenizi..

 7. fatma nur :) dedi ki:

  KENDİM KAN ALIRKEN O RH (-) VERİRKEN İSE O RH (+)İMİŞ ALT KAN GRUBUMUN FARKLI OLDUĞUNU ÖĞRENDİM, PEKİ HERHANGİ BİR YARALANMADA BANA YANLIŞLIKLA (+) KAN VERİLİRSE NE OLUR ÖĞRENMEK İSTEDİM, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 8. fatma nur dedi ki:

  BENCE GİTSİN HASTANEDEN ÖĞRENSİN 5 TLcik VERCEK İNTERNETTEN ÖĞRENEMEZZZ…!!!

 9. coq bilmiş :) dedi ki:

  bnim kanımda b pozitif xd

 10. benben dedi ki:

  fatma nur ve umut,

  Öncelikle Türkiye’de kan merkezlerinde hastaya kan verilmeden önce uyumluluk testlerinin son derece güvenilir yöntemlerle yapıldığını ve kolay kolay yanlış kan verilmediğini belirteyim.
  Sorunuzun cevabına gelince: kendiniz kan alırken O (-) kan verirken O (+) iseniz, bu sizde kısmi D var anlamına gelir. O grubu zaten başka hiçbir gruptan kan alamaz. Bu nedenle her durumda, A+, B+, A- A+, AB-, AB+ kan verilirse size hayati tehlike olur. Yanlışlıkla O+ kan verilirse ilk verildiğinde hiçbirşey olmaz. Bir sonraki verilişinde ise sizde D antikorları oluştuğu için hayati tehlike olabilir. Ancak, ikinci verilişinde yapılan uygunluk testlerinde bu antikor zaten görülür ve size O Rh – kan verilir. Yani içiniz rahat olsun kolay kolay yanlış kan almazsınız:)

BİR YORUM YAZ

sağlık