Kanser Hastaları Çiğ Sebze Tüketmemeli mi?

Eşime yaklaşık l ay önce multiple myelome (kemik iliği kanseri) tanısı konuldu. Eşim şu anda kemoterapi görüyor. Doktorumuz kemoterapi sırasında kesinlikle çiğ meyve ve sebze önermiyor. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz? S. TÜRKER

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Meyve ve sebzeler çok iyi yıkanıp yarım saat sirkeli suda bekletildikten sonra çiğ, buharda pişmiş ya da komposto şeklinde tüketilebilir. Kemik iliği kanseri hastalarının immün sistemini güçlendirmek gerekir. Kemoterapi sırasında eşinizin kalsiyum, omega 3 almasında sakınca yok, bunlar kemik güçlendirici faydalı tedavilerdir. Ancak kemoterapi sırasında kesinlikle sarı kantaron otu ve greyfurttan uzak durulmalı. Çünkü ilaçların etkileşimini bozarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zeyneb dedi ki:

    3 yasında yegenım 3 gun once beyın tumoru amelıyatı gecırdı su anda hastanede tumorun ıyımı kotumu oldugunun sonucu daha bellı degıl ama doktorlar %80 kotu huylu oldgunu soyluyorlar ne yapmalız su anda devlet hastanesınde .elımızden gelenın en ıyıısnı yapmak ıstıyoruz sonradan keske demek ıstemıyoruz tavsıye edecegınız seyler varmı bırde beslenme seklı nasıl olmalı neler ıyı gelır neler kotu .nelerı ozellıkle tuketmesı gerkıyor acıl cevap yazarsanız sevınırım cunkı vakıt kaybetmek ıstemıyorz.

BİR YORUM YAZ

sağlık