Karaciğer Nakli

Geçmişte yapılan ilk başarısız denemelerden sonra, son yıllarda olumlu sonuçlar alınmaya başlamış, önceden umutsuz görülen bazı karaciğer hastalıkları için yeni ufuklar açılmıştır.

İnsanda karaciğer nakli ilk kez 1963’te Thomas Starzl tarafından yapıl­mıştır. Günümüzde bu tedavi yöntemi uluslararası düzeyde kalıcı bir yer edin­miştir.

Karaciğer naklinin günümüzde gör­düğü yaygın kabulün gerisinde uzun de­ney süreçleri ve aşılan birçok zorluk ya­tar. Alınan ilk kötü sonuçlar yöntemin etkililiği konusunda uzun süre kuşku du­yulmasına yol açmıştır.

Zamanla cerrahi tekniklerin, anesteziyoloji ve yoğun bakım tedavileri ile bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların gelişmesiyle sonuçlar yavaş yavaş iyi­leşmiş, araştırma ve klinik düzeyinde yeni bir sayfa açılmıştır.

Avrupa’da ve dünyanın öteki bölge­lerinde karaciğer naklini programlarına alan merkezlerin sayısı gittikçe artmak­tadır.

Toplanan verilerin hızla artması ve bunların sürekli olarak değerlendirilme­si sonucunda karaciğer naklinin uygula­nacağı durumların ve bu girişim için en iyi zamanın belirlenmesi yeniden tartış­ma konusu olmuştur.

Son yıllarda edini­len deneyimlerin ışığında bugünkü gö­rüşlerin de kesin olamayacağı ve yeni veriler ışığında bunların değişikliğe uğ­rayabileceği anlaşılmaktadır.

Cerrahi teknikler ve araştırmalardaki gelişmeler, bağışlanan organların korunmasında ve organ naklinin uygulanabilir olmasında son 15 yıldır büyük bir ilerleme göstermiştir.Bununla birlikte, bağışlanabilir karaciğer az bulunduğundan, çok sayıda insan karaciğer naklini beklerken hayatını kaybetmektedir.

60 yaşın altında, kafa yaralanmalarından ölmüş, sağlıklı karaciğere sahip ve kan grubuyla karaciğer boyutu, karaciğerin naklinde aranılan özelliklerdir.Günümüzde karaciğer nakli, alıcıların yüzde yetmişinin hayatını 5 sene kadar uzatmaktadır. Bu hassas ve uygulaması son derece güç olan yöntem sadece çocuklar ve karaciğer hastalığı bulunan ergin bireyler için önerilir.

Tersi olduğunda ise ölümcül, hayatı ciddi biçimde kısıtlayıcı veya geri dönüşü olmayan beyin hasarlarına yol açabilecek bir yöntemdir.Aynı zamanda, bireylerin, fiziksel olarak yorucu olan bu ameliyat ve iyileşme sürecine dayanabilmeleri için sağlıklı olmaları gerekmektedir. Nakil yaptıran çocukların genellikle işlevsiz bir karaciğerler doğdukları saptanmıştır.

Karaciğer nakline ihtiyaç duyan yetişkinlerin özellikleri:
■ Karaciğer sirozu
■ Sekleroz kolanjit (Nadir olarak safra kanallarının iltihaplanması)
■ Heptaik damar pıhtılaşması (tıkanma)
■ Şiddetli, akut ve hayati tehlike özelliğine sahip hepatit.
■ Virüs kaynaklı kronik hepatit
■ Karaciğerde başlamış kanser

Bu uygulama, deneyimli tıp merkezlerinde yapılır ve yaklaşık 10 saatlik bir zamanı kapsar. Genel anestezi yapıldıktan sonra karnınız açılır ve karaciğerin bir parçası veya hepsi alınır. Ardından, bağışlanan organın kendisi ya da ihtiyaç duyulan kısmı yerleştirilir. İyileşme süreci ise yaklaşık 4 ay alır. Ailenin ve sağlık hizmetlilerinin yardımları çok önemlidir.

Nakli gerçekleşmiş bireylerin, nakledilen karaciğerdeki dokuları atmasını engellemek için geri kalan hayatlarında bağışıklık sistemini koruyan ilaçlar almaları gerekmektedir. Bağışıklık sistemini koruyan etmenlerin ve ilaçların repertuarında genişleyen parlak bir gelecek vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. ezel dedi ki:

  lüften yardım edin..benim babam karaciger siroz hastası dokturlar nakil yapılmasını söylemiş bunun riskleri nelerdir?eger ben istersem karacigerimi verebilirmiyim?babama bıçagın degmesi yasak masada kalabilirmiş ölğm riski kaçtır?lütfen yardım edin cevap bekliyorum

 2. beste karacan dedi ki:

  çabuk yardım edin ben karaciğer hastasıyım bana karaciğer nakli yapılacak bu yorumu kuzenime yazdıyorum lütfffen bana yardım edin lütfen imkanı olan versin imkanı olupta vermeyenin allah diğer dünyada soracaktır lütfen benim için küçük bir araştırma yaparmısı nız??? :(:(:(:(:(::(:(:(::(:(:(:(:(::(::((

 3. pınar gizem yaman dedi ki:

  hayırlı günler..bir sorum olacaktı… karaciğerinden ihtiyaç duyulan parça alınan kişi alınan kısmın yenilenmesi için ne kadar istirahat eder?? yardımcı olursanız çok çok çok teşekkür ederim..

 4. naim dedi ki:

  mrb ben naim babam naşa bağlı karaçiğer siruzu yaklaşık 1 yıldır teşhis konuldu babamda amonyak yükselmesi oluyo sürekli ve baygınlık bazen nakil olmasını önerdiler dokturlar yaşı 55 ameliyatıriski nedir nasılsır ne yapabiliriz yardımcı olsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

 5. mertkan dedi ki:

  slm öncelikle tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim.burada acil yardım edin diyen yorumlarlar var ama ne tel nede mail vermemişsiniz ben gönüllü olarak karacigerimi bagıslamak isterim ama ne yapmam gerek konusunda hic bir bilgim yok tel bıldıgım kan gurubum a rh+ mertkan_035@hotmail.com

 6. kumra-langel dedi ki:

  arkadaşlar babam karaciğer kanseri rica ediyorum lütfen allah rızası için karaciğerini bağışlayan veya çapraz nakile uygun bakan arkadaşlar varsa iletişime geçsin.rabbim herkeze acil şifa versin kimseyi dermansız dert vermesin.tel:05398797368

 7. Hayri gül dedi ki:

  slm kardeşim karaciger hastası dr ları nakil gerkeiyo diyo ama nasıl nerde ypacaklar bilmiyorum bu sıra ne kadar zamanda gelir
  başka yöntemi varmı lütfen bilen duyan yardımcı olmak aydınlatmak isteyen yardımlarınızı bekliyorum KAYSERİ

 8. Alili dedi ki:

  selam. acaba sora bilirmiyim, hastanenizde kara ciger satin aliyormusunuz? aliyorsaniz kac para? lutfen sorumu cevaplandirin…

 9. öznur dedi ki:

  mrb bnmde babamda karaciğer sirozu tespit edildi nakil olması gerekio kan gurubu 0 rh pozitif lütfen karaciğer bağışında bulunmak isteyenler bana …… adresinden ulaşabilirler mersinde oturuoyoruz

BİR YORUM YAZ

sağlık