Karın Ağrısı ve Tedavisi

Akut Karın Ağrısı
Karında birden şiddetli ağrı yapan hastalıklar genellikle cerrahi girişimi gerektirirler. Bu ağrı bazan o kadar şiddetli olur ki hasta olduğu yerde kıpırdamadan kalır, hatta kollaps denilen bir baygınlık durumuna bile girebilir. Karın içindeki çeşitli organlarda meydana gelen herhangi bir hastalık otonom sinirler aracılığıyla genellikle orta çizgide yaygın bir ağrı şeklinde duyulur. Daha sonra iltihap organı saran peritona doğru yayılınca ağrının yeri daha belirli olmaya başlar. İltihap karın duvarını örten peritona atlayınca ağrının şiddeti de artar. Hasta şiddetli ve batıcı ağrı sebebi ile hareket edemez, öksüremez ve derin soluk alamaz.
Karın tahta gibi sert ve çökük bir durum alır.

Çocuklarda Karın Ağrısı:

Bebeklerde ve çocuklarda görülen karın ağrısının birçok nedeni vardır. Bazı bebekler­de görülen karın ağrısının nedeni kolik ya da basit bir gaz sancısı olabilir. Çocukla  karın ağrısı ya da karında hissettiği rahatsızlık bağırsaklarda yaşanan bir sorundan kaynaklanabilir. Aşırı yemek yeme, gerilim, gastroenterit ve karın migreni gibi neden­ler de karın ağrısına neden olabilir. Bazı çocuklar özellikle de birtakım gıda maddele­rini yedikten onra karın ağrısı çeker. Bu gıda maddelerini belirleyerek, çocuğunuzun beslenme planından çıkarmanız gerekebilir. Bu şekilde, olası bir gıda alerjisi vakasını da önlemiş olursunuz.

Stresli dönemlerde ve ergenlik çağında yaşanan karın ağrıları da vardır. Bazı küçük çocuklarda karın ağrısı mide ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Çocu­ğunuz stres altında ise ya da baş ağrısına neden olan sorunları yaşıyorsa, yaşadığı so­runlar baş ağrısı yerine karın ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilir.

Kronik karın ağrısı olan çocuklar mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Kronik karın ağrısıyla birlikte kusma, ateş ve vücudu iki büklüm hale getirecek ka­dar şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Sebebi açıklanama­yan akut ağrılar hakkında doktor tavsiyesi almanız gerekmektedir.

Doğal sağlık tedavileri
* Ilık bir içecek, sıcak su torbası ya da katı yiyeceklere bir süreliğine ara verilmesi gibi önlemler karın ağrısını hafifletebilir. Karın ağrısı mide ağrısına benziyorsa ve bağırsakların çalışması ile birlikte geçiyorsa, nedeni kabızlık olabilir. Bu tür durumlarda, çocuğunuzun sıvı tüketimini artırın ve lifli gıdalarla beslenmesini sağlayın. Rafine ve işlenmiş gıda maddelerinden uzak durmaya çalışın.

* Çocuğunuza taze, kaynatılmış ya da şişelerde satılan suları içirerek bağırsak­larının düzenli çalışmasını sağlayın.
* Homeopati alanında kullanılan çit kökü (bryonia) oldukça hassas olan ve ağ­rısı en ufak harekette arttığı için çığlık atma noktasına gelen çocuklar için kul­lanılabilir; papatya ilgi isteyen ve rahatlamaya ihtiyacı olan çocuklar için kul­lanılabilir. İlgi görmek amacıyla ya da şımarıklık yapmak üzere karnının ağrı­dığını söyleyen çocuklar için “Nux vom.” maddesi kullanılabilir. Stres ve kabız­lık için kullanılan doğal sağlık tedavileri karın ağrısı için de uygundur.
* Karın ağrısının nedeni hazımsızlık ise, nane çayı ya da papatya çayı içilebilir.

* Çocuğunuzun içinde bulunduğu duygusal dünyayı da göz önünde bulundurun. Çocuğunuz sürekli karın ağrısından şikâyetçi ise, bu şikâyetin ardında yatan duygusal bir sorunun olup olmadığını tespit edin. Çiçek esansları (misk otu) si­nirlere de iyi gelir, çocuğunuz çok aceleci ise ya da sabırsızsa sabır otu kullana­bilirsiniz. Misk otu korku nedeniyle ortaya çıkan karın ağrıları için kullanılabilir. Çocuğunuz bir değişim sürecinden geçiyorsa, örneğin, ergenlik, değişik sınavlar, yeni bir okul, yeni bir kız arkadaşı ya da yeni bir bakıcıya alışma gibi dönüm nok­tası sayılabilecek olaylar yaşıyorsa, ceviz ve ceviz yağı tüketimini artırın.

* Sinirsel karın ağrıları kedi otu ya da papatya çayı ile hafifletilebilir.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, besin terapisi, çiçek esansları, yoga, Ayurveda, aromatera-pi, refleksoloji ve masaj.

Evde yapabilecekleriniz
Tedaviye başlamadan önce karın ağrısına neden olan etkeni bulmaya çalışın. Çocu­ğunuzun hayatını gözden geçirin ve herhangi bir duygusal ya da fiziksel sorunun olup olmadığını tespit edin. Çocuğunuzun beslenme ve uyku düzenini korumaya önem verin, kendisine zaman ayırmasını sağlayın, bol bol egzersiz yapması konu­sunda kendisine telkinlerde bulunun ve stres altında kalmamasına özen gösterin. Bazı çocuklar özellikle de okul zamanlarında karın ağrısı çekerler ve okullar tatile girdiğinde karın ağrıları anında geçiverir.

Çocuğunuzun karın ağrısının temelinde okula gitmeme isteğinin bulunduğunu düşünüyorsanız bile, karın ağrısına eşlik eden belirtileri göz önünde bulundurun. Karın ağrısı duygusal kökenli bile olsa, ço­cuğunuzda ağrı ya da acıya neden olan etkenin kökenine inmenizde yarar vardır. Sabırlı olmaya çalışın ve sorunun kökenine inin. Bunu yaparken de size önerdiği­miz doğal sağlık tedavilerini uygulayabilirsiniz. Çocuğunuza anlayış ve sevgi göste­rin. Çocuğunuzun karın ağrılarının okula gitmeme isteği yüzünden ortaya çıktığını düşünüyorsanız, okuluna giderek öğretmeni ve hatta arkadaşları ile konuşun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. hülya dedi ki:

  karnım çok ağrıyor iltihap dedi doktor idrara yolunda var ve ilaç tedavisiyle az geçti tamamiyle değil evlendim ve bu artmaya başladı şimdide rahim ağzındada var dendi ilaç tedavisi uyguluyo doktorum ha bire ama geçmiyoo ne yapıcam lütfen….

 2. poyraz dedi ki:

  karin agrisinin gozle alakasi varmidir varsa nedeni ne olabilir

 3. mustafa dedi ki:

  karın ağrısını nsl geçiririm lan çok ağrıo karnım neler yemeliyim

 4. büşra dedi ki:

  benim karnım çoook ağğrıyor ben hep okulda bu ağrıyı sancıyı çekiyorum hiç geçmiyor ne yapaacam bende bilmiom

 5. kursat dedi ki:

  Arkadaşlar DOKTORUN VERDİĞİ REÇETE : !!!!

  YEMEMİZ GEREKENLER: YEMEMİMİZ GEREKENLER !!! :
  ISPANAK PATATES
  BULGUR KIZARTMA
  KABAK YAĞLI
  AZYAĞLI KIYMA HAMURİŞİ
  ÇAVDAR EKMEĞİ MUZ
  KEPEK EKMEK SÜT
  HAZIR SU ACI

  EN BAŞTA DİYET İLE TEDAVİ EN İYİSİ !!!!!!

 6. kursat dedi ki:

  YANLŞ ANLAŞILMASN ALT ALTA SIRLADIM SOLDAKİLER YEMEMİZ SAĞDAKİLER YEMEMEMİZ.

 7. adil gündüz dedi ki:

  kızım 7 yaşında okula gidiyor 4 yaşında kardeşi var ama aralıklı olmak üzere karın agrısı ve mide bulanyısı çekiyor ilaç kullanmama ragmen geçmiyor piskolojik oldugunu düşünüp ilgilendim fayda etmedi çaresizim ne yapmam gerekiyor lütfen en kısa zamanda bana bir yön gösterin teşekkürler

 8. dl dedi ki:

  offff çokkk kötüüü bi ağrıı ne bu yaa 🙁 ılık suyu denicem inş. geçeeer paylşm için tşklerr offf sabahlıcam yine bi diş bi karın ne lan bu :D:D

 9. cansu dedi ki:

  benim larnım 2 senedir ağrıyor doktora görünmedim
  karın ağrısı çok kötü bir hastalık ihşallak
  düşmanımın bile başına gelmez
  sizlere ve diğer karnı ağrıyanlara geçmiş olsun

 10. arda dedi ki:

  karın ağrısını önlemenin tek yolu arkadaşlar :

  içerideki biriken gazın dışarıya çıkarken çıkardığı sesin şiddetinin fazla olmasını sağlarsanız ağrınız geçer.
  geçmezse sağlık olsun

 11. emre dedi ki:

  karnm çok agrıyor 2 qünden beri :S ne yapMalıyım

 12. belma dedi ki:

  millet eğer ergenlik için karnınız ağrıyosaa kesinlikle şerbet yapıp için çok iyi geliyorrrr

 13. crazy dedi ki:

  nane limon kaynatıp için çok ii gelir…akadaşlar geçmş olsun

 14. meltem dedi ki:

  herkese geçmiş olsun arkadaşlar herkes birbirine dua etsin

 15. gözde dedi ki:

  şu an karnım çok ağrıyor yarın kardeşimin sünnet düğünü var inşallah geçer arkadaşlar size geçmiş olsun

 16. alperov dedi ki:

  Arkdşlar bolu yolunda istanbula gidiyorum. Kamyondayım yatağa uzandım. İmkanlarda çok kısıtlı yoldayım sosonuçta karnım çook kötü ağrıyor me yapmalıyım. Please help

BİR YORUM YAZ

sağlık