Kıllanma İle İlgili Bilgi

Vücutta kıl fazlalığına hipertrikoz (Hypert-richosis) adı verilir. Fazla kıllılık erkekler için çoğunlukla dert değildir, fakat bir ka­dın için ciddi bir sorun olabilir. Kadınların özellikle alt ve üst çenelerindeki fazla kıl çıkmasının iç salgı bezleriyle ilgili olduğu bilinmektedir. Bezlerin aşırı çalışması kıl­ların aşırı büyümesine yol açabilir. Kadın­larda kılların aşırı büyümesi, menopozu geçtikten sonra olur. Aşırı kıllılığın gideril­mesinde 3 farklı yol bilinmektedir. En gü­venlisi ve genellikle en çok önerileni elek­trik iğnesi kullanılarak yapılan epilasyon-dur. Bu yöntem hem doktor hem de tedavi altındaki kadın için sabır ister. Epilasyon iğnesi kıl köküne sokulur ve kısa bir an için hafif akım verilir. Bir tedavide yalnız 10-15 kıl giderilebilir. Üst dudakta 1200-1500 kılolabileceğinden çok zaman gerekir. En iyi operatörlerin yaptığı epilasyonda bile kıl­ların % 10-50’ye kadar değişen bir miktarı (kıl bezlerini tahrip etmekte kullanılan âkı­mın etkinliğine bağlı olarak) yeniden çıkar.
Aşırı kıllanmanın röntgen ışınları ile gide­rilmesinin tehlikeleri vardır. Sonuçları be­lirsiz ve tehlikesi çok büyük olan bu yön­tem istisnai durumlar dışında kullanılma­malıdır. Kılları yok edecek kadar x ışını do­zu aynı zamanda ciltte kalıcı yaralara yol açabilir.
Aşırı kıilanmadan kurtulmanın geçici çare­leri ise tıraş etmek, sünger taşı ile ovuş­turmak, tüy döküoü merhem kullanmak, ağda yapmak ve diğer yöntemlerdir. Hid­rojen peroksit de bazen tüyleri ağartmak için kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. özgüR dedi ki:

  benim dudağmn üzernde kıllanma oluor ve bu dier arkadaşlarımdada var onlar ağdayla alıorlar ama bn ağdaya dayanamıorm acaba lazerle alınsa bir sakıncası varmı zararlımı çnkü bn lazer tedavisine başvurcam.lütfen yardm edin çnkü 15 yaşndayım ve bu kıllanamö gittkçe fazlalaşıoo ve canımı sıkıyor yardım edin msn adresimi verdim ltfen msj olark atın yalvarrm

 2. sırma dedi ki:

  Benim ilaç kullanımı sonrasında çene,elmacık kemiklermde ve bıyık bölgelerimde tüylenmede artış meydana geldi.Bende bir arkadaşımın önerisi ile Bider Yüz Kreminin uygulamasını geçekleştirdim.1.5 aydır kullanıyorum ve sonuçları tatmin edici.Çünkü uygulama yaptığım yerlerde tüylerimin inceldiğini,seyreldiğini ve bazı bölgelerde ise azalmaların medana geldiği farkettim.Bence yaşamış olduğun tüy sorunu için Bioder kullanımını gerçekleştirmelisin.

 3. merve dedi ki:

  Bugn çenemde kıllanmanin oldugunu fark ettim ve kizlardada sakal cikarmi diye yakındim kendimce suan cok uzuluyorum bunlar dahada cogalirsa napicam bilmiyorum. Gerckten cok uzuluyorum cunku tras olmak gibi seylerden bahsedilmis eger bunu yaparsam dahada cok cikicaklar bunun olmasini istemiyorum lazerin tehlikeli oldugu soyleniyo igne tedavisininde adi bile beni korkutmaya yetiyo zaten 17 yasinda bi kizim ailemede her konuyu açamiyorum sanki cok caresiz kalmis gibiyim yapabilcegmiz hic birsey yokmu 🙁 🙁
  LÜTFEN YARDİM EDİNN.

BİR YORUM YAZ

sağlık