Kilo Almanın Yolları, Nasıl Kilo Alınır?

Günümüzde fazla kilo problemi yaşayanların fazlalığı yanında kilo alamamaktan yakınanların da fazla olduğu görülmektedir. Bazı kişiler “su içsem kilo alıyorum” derken bazı kişiler de her yemeği fazlasıyla yediği halde kilo alamazlar. Elbette öncelikle doktor kontrolünde biyolojik araştırmaların yapılması ve sorunun belirlenmesi gerekir.

Uzmanlar; ilk etapta zayıflık sebeplerinin belirlenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sebep hormonal da olabilir. Bu durumda hormon tedavisi genel olarak yeterli bulunabilir. Barsaklarda parazit ya da asalak gibi sorunlar var ise mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bu tedaviler sonrasında kişi kendiliğinden kilo almaya başlayacaktır.

zayifBunların dışında beslenme alışkanlıklarıyla ilgili bir sorun varsa mutlaka beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi gerekir. Ancak kilo alınırken bu durum yağ depolanmasına sebep olacaktır. Bu sebeple iyi düzenlenmiş beslenme alışkanlığı ile yağlanmayı en az seviyeye indirmek de mümkündür.

Yine zayıf kişiler için beslenme de hazırlanan masa düzeni, yemeğin sıcak ya da soğukluğu ve öğündeki yemek listesi çok önemlidir.

Başlangıçta kişinin günlük olarak sarf ettiği enerji göz önünde bulundurularak + 1000 kalorilik enerji eklenmesiyle uygun tedavi uygulanır. Beslenme alışkanlığının belirlenmesiyle kişiye özel olarak öğünlerde artış yapılır. Ana öğünlere ilave olarak üç ara öğün uygulanması istenir. Ara öğünlerde ise besin değeri yüksek gıdalara ağırlık vermek gerekir.

Kişi enerji artışını sağlayabilmek için karbonhidratlı beslenmeye ağırlık verebilir. Yağlı gıdaların fazla tüketilmesi mide bulantısına sebep olacağından yağlar dengede tutulmalıdır. Aynı şekilde proteinlerin de dengede tutulması gerekir. Yüksek protein alımı saayesinde bazı aminoasitler serotonin artışı ile iştahsızlığa sebep olabilir.

Özellikle uygulanacak diyette vitamin ve mineral içeriğinin zenginliğine önem verilmelidir. Vitaminler arasında B gurubu vitaminlerin yoğun alımı ile iştah artışı görüleceğinden önemlidir.

Sonuç olarak kilo almak isteyenler, diyetlerinde porsiyonlarını küçülterek besin değeri yüksek beslenme şeklini benimsemelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. esra dedi ki:

  küçüklükten beri ailemin götürmediği doktor kalmadı…çok zayıfımm ne kadar yemek yesemde yinede kilo alamıorumm.suan 15 yaşındayım ve 40 kiloyum hiç almıorumm kilo almam için neler yemeliyim???

 2. makbule MENEKŞE dedi ki:

  çok zayıfımm ne kadar yemek yesemde yinede kilo alamıorumm.25 yaşındayım 1.85 boyun ve 60 kiloyum hiç kilo alamıyorum. kilo almam için neler yemeliyim???teşekkürler…

 3. merih karslı dedi ki:

  bende 30 yaşındayım 1.64 boyunda 46 kiloyum ve 2 çocuk annesiyim, birçok doktora gittim hormon testleri yaptırdım hepsi normal çıktı,metabolizmamın hızlı çalıştığını ve hiç bir zaman kilo alamayacağımı söyledi en son diyetisyene yönlendirildim diyet listesi verildi uyguladım oda fayda etmedi,akla gelecek tüm vitamin ilaçlarını kullanıyorum acıktırıyor ve 6 öğün yemek yememe rağmen kilo alamıyorum,ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim…

 4. ceyhan dedi ki:

  iyi günler ben 23 yaşındayım. 1,85 boyundayım 55 kiloda bir erkeğim. Bulunduğum ildeki doktorlara parazit ve kurt gibi bakteri olup olmadığına dair tahliller yaptırdım fakat bir pozitif sonuç çıkmadı. Ona rağmen ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum. Spor salonlarına protein takviyelerine rağmen istenen ideal kilo ulaşamadım. Kullandığın proteinler iştah sorunu yarattı. Doğal yan etsisi olmayan yaşam düzenimi bozmadan kilo almak istiyorum. Neler yapmalıyım. Bilgilendirirseniz memnun olucam. İyi çalışmalar.

 5. Hasan Sezcan dedi ki:

  Hocam ben 15 yasında 1.73 boylarında 67 kilo falanım.Çok zayıf görünüyorm ve uzun.Kemik yapım pek fazla yok.Doktora gitmek istiyorum hangi bölümdeki doktora başvuracağım ?

 6. gökhan kaplan dedi ki:

  hocamben 19 yaşında 1,65 boylarında 42 kiloyum.çok zayıfım ne yapmam gerekiyor.pisikolojik bunalıma girdim ne yapmam gerekiyor.

 7. zerrin öztürk dedi ki:

  ben 27 yaşındayım..1.55 boyunda ve 44 kiloyum bende kilo almak istiyorum ancak alamıyorum küçükken havale geçirmiştim bunun etkisi olabilir mi* acaba kilo alma şansım var mı*

 8. Nuray dedi ki:

  Merhaba hocam ben 13 yasindayim 30 kiloyum ailem bana hep cok zayifsin biraz kilo al yuzun kilosuzluktan kirismis dio lutfen cevap verin ne yemeliyimde kilo almaliyim acill 🙁

BİR YORUM YAZ

sağlık